"Masal Anlatıcılığı" Konulu Toplantı Düzenlendi

Adıyaman'da Halide Edip Anaokulunda ‘Masal Anlatıcılığı’ konulu toplantı düzenlendi.

Bu içerik 221 kez okundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, İl Müdürü Mete Kızılkaya başkanlığında, Şube Müdürü Ömer Faruk Güneş, il merkezindeki okul öncesi kurum müdürleri ve Eğitimci Yazar Elif Ayla’nın katılımıyla Halide Edip Anaokulunda Masal anlatıcılığı eğitimi konulu bir toplantı düzenlendi.
Gerçekleşen toplantıda Eğitimci Yazar Elif Ayla, "Günümüz çocukları dört yanından kabloların geçtiği bir dünyada ekranla zehirlenmiş, çok daha zorlu ve rekabetçi bir geleceğe hazırlanan yavrular. Bu çocukları masalla onarmamız gerekiyor" dedi.
Mağara duvarlarından bu yana masalın, insanlığın kendi doğrularını, dinlerini, hayata dair iddialarını anlatma yolu olduğunu belirten Ayla, şöyle devam etti:

"Ve şimdi bizim çocuklarımızın da yeniden masala ihtiyacı var. Masal anlatıcı ve dinleyen arasında bir gelenek üzerinden sağlam bir bağ kurar. Masal dinleyen çocuklar daha başarılı, daha analitik olur. Masal hayatın arketipler aracılığı ile provasıdır. Masalla büyüyen çocuklar daha sağlam olur. Masalla yetişkinler bile özlediği çocukluğuna dönüyor. Çocukluğun özlenen kokuları bu eğitimler de gün yüzüne çıkar. Masalla çocukluğumuz karşımıza çıkar ve böylece çocukların masum dünyasına daha kolay gireriz"
İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, ilde bulunan okul öncesi eğitim kurumların hepsinin birbirinden hijyen ve güzel olduğunu, eğitim kalitesinin artmasında özverili ve başarılı bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Kızılkaya, çalışmalarından dolayı bütün okul müdürlerine teşekkür etti.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş