Advert
Advert
Advert

Depremde Bazı Evlerde Hasar Oluştu - Videolu Haber

Samsat ilçesinde meydana gelen depremde hasar tespit çalışmaları başladı.

Depremde Bazı Evlerde Hasar Oluştu - Videolu Haber
Depremde Bazı Evlerde Hasar Oluştu - Videolu Haber
Bu içerik 668 kez okundu.

Adıyaman’da gece saatlerinde meydana gelen merkez üssü Samsat ilçesine bağlı Kırmacık Köyü olan olan Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğündeki deprem, 2 evin yıkılmasına, bazı evlerin de hasar görmesine yol açtı. Vatandaşların artçı şoklarla geceyi sokakta geçirdiği depremde 9 kişi hafif yaralandı, yıkılan bir ahırdaki 200 küçükbaş hayvan ise telef oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Adıyaman'ın kent merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Samsat ilçesine bağlı Kırmacık Köyü olarak saptadığı 5.3 büyüklüğündeki deprem, saat 03.34'te oldu. Yerin 14.4 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Adıyaman'ın yanı sıra çevrede bulunan Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Kilis ve Kahramanmaraş'ta da hissedildi. Geniş alanı etkileyen şiddetli hissedilen depremle birlikte Samsat başta olmak üzere yerleşim birimlerinde halk panik halinde sokağa fırladı. Evlerinden panikle dışarı çıkmaya çalışan 9 kişi hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, yakınları ve sağlık ekiplerince Samsat Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Samsat ilçesinde 2 ev yıkılırken, bazı evlerde ise hasar oluştu. Depremin merkez üssü olan Kırmacık Köyü'ndeki evler de hasar gördü. Samsat'ta yıkılan bir evin zemininde bulunan ahırdaki küçükbaş hayvanlardan 200'ü ise telef oldu, yaralı olarak kurtarılan hayvanlara ise veterinerler tarafından müdahale edildi. İlk depremi, gece boyu artçı şoklar izlerken, halk geceyi sokakta geçirdi. Depremin olduğu bölgelere AFAD, itfaiye ve sağlık görevlileri sevk edildi. Ekipler, yıkılan ve hasar gören yerleşim yerlerinde hasar tespit çalışması yaparken, içeride kimsenin olup olmadığını kontrol etti.

- SARSINTILAR DEVAM ETTİ

Samsat'ta saat 03.34'te meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi önce 5.4 olarak duyurdu, ardından 5.3 olarak revize etti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı ise depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı. İlk depremin ardından 23 dakika sonra saat 03.57'de büyüklükleri 1.7 ile 3.3 arasında değişen 9 sarsıntı meydana geldi.

- KAYMAKAM: CAN KAYBI GÖRÜNMÜYOR

Depremin ardından açıklamada yapan Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, AFAD ekiplerinin çalışma yürüttüğünü belirterek, "AFAD ekiplerimizin de bildirdiği üzere Samsat ilçemizin Kırmacık köyümüzde 5.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Ekiplerimiz müdahalesini şuan yapıyorlar. Arkadaşlarımız sahada her hangibi bir can kaybı görünmüyor. Hastanemize 13 hafif yaralı başvuru var. Tabi günün ışımasıyla birlikte deprem hasarını daha net bir şekilde görebileceğiz" dedi.

- GEÇEN YIL 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLMUŞTU

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde geçen yıl 2 Mart'ta meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğünde depremde çok sayıda ev yıkılmıştı. İlçede, evleri yıkılan çok sayıda vatandaş, halen konteyner ve çadırlarda barınıyor. Yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından ilçe merkezindeki yapıların yüzde 78'inin, köylerdeki yapıların ise yüzde 69,5'inin ağır hasarlı olduğu belirlenmişti.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı