Adıyaman Sağlık Müdürlüğü Nemrut Dağı’nda Farkındalık Oluşturdu

2 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile halkın ve sağlık görevlilerinin konuya ilişkin farkındalığının artırılması ve bilgilendirilmesi amacıyla Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi tarafından Cendere Köprüsü, Arsemia ve Nemrut Dağına gezi düzenlendi.

Adıyaman Sağlık Müdürlüğü Nemrut Dağı’nda Farkındalık Oluşturdu
Bu içerik 374 kez okundu.

Konu hakkında açıklama yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. H. Mustafa Kutlu, “Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler.  Vatandaşlarımıza kronik hava kirliliği olan kapalı alanlardan ve trafikten uzak durmaları, temiz hava olan dış alanlara çıkmaları yönünde teşvik edilmesi gerekmektedir.” dedi.
Müdürlük personelinin yoğun ilgi gösterdiği gezi programında “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz, Astımınızı Rahatlatın Hayatınıza Sağlık Katın” yazılı bez afişlerin kullanıldığı etkinlik dronla havadan yapılan çekimlerle son buldu.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş