15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı o gece ilk başkaldırı bildirisini yayımlayan Üniversitede "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" çeşitli etkinlikler ile anıldı.

15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı
Bu içerik 282 kez okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak hafta boyunca Üniversite Camii avlusunda 15 Temmuz gecesi yaşanılanların kronolojik seyri ile sonrasında ülkenin her yerinde olduğu gibi Adıyaman'da da Üniversite Rektöründen çalışanlarına kadar tüm personelinin katılımıyla gerçekleştirilen demokrasi nöbetlerinden enstantanelerin yer aldığı fotoğraflardan oluşan sergi ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Ayrıca, etkinlikler kapsamında Üniversite Camisinde cuma namazında 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için dualar edilerek, cemaate lokum ve gül suyu ikram edildi. Aynı günün akşamında ADYÜ Kale'de 15 Temmuz belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Hain darbe girişiminin 2. yıl dönümü 15 Temmuz akşamı ise Üniversite çalışanları Milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkmak adına ildeki etkinliklere de katılarak darbe girişimini bir kez daha kınadılar.

İl protokolü ve Adıyamanlıların geniş katılımıyla Mimar Sinan Parkı önünde "Demokrasi Yürüyüşü” ile başlayan etkinlikler, Hükûmet Meydanında devam etti.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ve eşi Necla Gönüllü başta olmak üzere Üniversite çalışanları vatandaşlarla birlikte gece boyu nöbet tuttular.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde ilk resmi bildiriyi yayımlayan Üniversitenin Rektörü olan Prof. Dr. Gönüllü'ye vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, bol bol fotoğraf çektirerek, cesaretli örnek davranışından dolayı tebrik ettiler.

Vatandaşlarla selamlaşan Prof. Dr. Gönüllü, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Hükûmet Meydanını dolduran vatandaşlara teşekkür ettikten sonra bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Gönüllü, "Bugün hain darbe girişimine karşı Türk milletinin yazdığı destanın  ikinci yıl dönümü. Adıyaman Üniversitesi olarak çalışanlarımızla birlikte burada halkımızla birlikte yine demokrasi nöbetini icra ediyoruz." dedi.

"Milletimiz de kendine yakışanı yapmaya devam etti" diyen Rektör Prof. Dr. Gönüllü, "Türkiye’nin seçilmiş, meşru Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırarak hayatına kastetmek, meşrû hükûmeti devirmeye çalışmak bu milletin kabul edeceği bir durum değildi. Cumhurbaşkanımız, meclisimiz, hükûmetimiz, kahraman polisimiz ve ordumuzun emir ve komuta zincirine bağlı şerefli unsurları ve tüm milletimiz dirayetle bu kalkışmayı kısa zamanda durdurmuş, ülkeyi bir uçurumun kenarından döndürmüşlerdir. Bu konuda üniversitelerimiz de üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Tekrar böylesine bir gece yaşamamak, şehitlerimizi yâd etmek, millî iradenin zaferini genç nesillere hatırlatmak adına Üniversitemizde 15 Temmuz gününü geçen sene olduğu gibi bu senede bir dizi etkinlik ile anıyoruz. Fotoğraf sergisinin yanı sıra 13 Temmuz’da Cuma Namazı öncesi şehitlerimiz için dualar ettik. Akşamında ise belgesel gösterimi yaptık. Bu 15 Temmuz akşamı ise etkinlikler kapsamında Üniversitemiz çalışanları ile demokrasimize sahip çıkmak adına nöbetimizi tutuyoruz. Bilindiği üzere 15 Temmuz gecesi ilk tepkiyi Üniversite ve Rektör olarak biz yaptık. Ne mutlu bize! Her zaman söylediğim gibi bu millet bu tür ayaklanmalara pabuç bırakmaz. Bizler el ele verdikçe birbirimizi sevdikçe kimse bizlere diz çöktüremez. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz ilelebet devam eder. Buraya gelerek milli iradenin en güzel örneğini sergileyen ve demokrasisine sahip çıkan tüm Adıyaman halkına şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı