Adıyaman Ses Şubesinden Doktorun Darp Edilmesine Tepki

Adıyaman Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES ) Şubesi Eşbaşkanı HasanDeniz, Şanlıurfa'da doktara yönelşik yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Adıyaman Ses Şubesinden Doktorun Darp Edilmesine Tepki
Adıyaman Ses Şubesinden Doktorun Darp Edilmesine Tepki
Bu içerik 430 kez okundu.

Deniz, yaptığı yazılı açıklamada, hastanelerin, sağlık çalışanları ve tedavi görenler için güvenlik sorunu yaşanan mekânlara dönüştüğünü ileri sürdü.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Çocuk Acilde Pediatri Asistanı olarak görev yapan Dr. Bahattin Yalçın'ın hasta yakınları tarafından kaldırım taşı ile saldırıya uğradığını hatırlatan Deniz, şöyle konuştu:

"Bu saldırı sonucu ağır yaralanarak yoğun bakımda tedavisi sürmekte olan arkadaşımıza acil şifalar dilerken, saldırıyı gerçekleştirenleri de nefretle kınıyoruz. Son yıllarda sağlıkta şiddet artarak devam etmektedir.   Sağlık politikalarının yarattığı olumsuzluklar sağlıkta şiddeti artırmıştır. Bu durum normalleştirilmeye çalışılmaktadır. İktidarın sağlık çalışanlarını hedef göstermesi, kışkırtılan sağlık talebi sağlık çalışanlarını ve hasta yakınlarını karşı karşıya getirmiştir. Sağlık Bakanlığı, sorunu çözmek yerine sürekli olarak görmezden gelmiştir. Bu konudaki önerilerimiz dikkate alınmamış, sağlık ortamı sürekli olarak çatışma ortamına çekilmeye çalışmıştır. Seçim öncesi Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi görenlerin güvenlik güçlerinin gözleri önünde öldürülmesi ve sağlık çalışanlarının tehdit edilmesine dönük hiçbir çalışmanın yapılmaması, cezalandırılmaması ve hatta korunması toplumsal olarak hastanelerde şiddetti meşru görme algısını doğurmuştur. Sağlıkta yaşanan şiddetin birinci derece sorumlusu iktidar ve Sağlık Bakanlığıdır. Yapılması gereken sağlıkta dönüşüm programının durdurulması ve sağlık hizmetlerinin uygulandığı alanlarda sağlık değerlerinin temeli olan demokratik-barışçıl bir güven ortamına dönüştürülmesidir. Sağlık çalışanlarını ve hastaları karşı karşıya getiren politikalardan vazgeçilmeli ve sağlık emekçisine yönelik şiddetin cezasız kalmaması için gerekli hukuki işlemler derhal başlatılmalıdır. Ayrıca sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütlerinin önerileri dikkate alınarak Sağlıkta Şiddet Yasası yapılandırılarak hayata geçirilmelidir"

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı