Gezegenevi ve Bilim Merkezi'nde Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde birbirinden eğlenceli ve öğretici yaz atölyelerinde bin 350 çocuk, unutamayacakları bir zaman geçiriyor.

Gezegenevi ve Bilim Merkezi'nde Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor
Gezegenevi ve Bilim Merkezi'nde Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor
Bu içerik 342 kez okundu.

Teknoloji, fizik,  anasınıfı ve kimya atölyelerinde deneylerin yanı sıra robot atölyelerinde kendi robotlarını kodlayan 04-14 yaş arası çocuklar, hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

100’üncü Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde 3 bin 500 metrekare kapalı, bin 500 metrekare açık alana kurulan Türkiye’nin ilk Gezegenevi ve Bilim Merkezinde yaz tatilini değerlendirmek isteyen çocuklar, yaratıcılık, aktif öğrenme, verimli zaman geçirme, deneyimleme ve programlama dili öğrenme gibi aktivitelerle, teknoloji, fizik,  anasınıfı ve kimya atölyelerinde, deneylerin yanı sıra robot atölyelerinde kendi robotlarını kodluyor.

Gezegenevi ve Bilim Merkezinde çocuklarla biraraya gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmasında geleceğin teminatı çocukların çağın şartlarına göre yetiştirilmesinin önemine değindi.

Şahin, yeni dünya, yapay zeka, uzay ve astronomi üzerine kurulduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Çağ, bilgi çağı. Çocuklarımıza uzay bilimini eğlenceli bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Gökyüzü fatihlerine ihtiyacımız var. Çok önemli bir misyona sahip olan Türkiye’nin ilk Gezegenevi ve Bilim Merkezi, ileride önemli astronotlar yetiştirecektir. Ben buna gönülden inanıyorum.''

- Türkiyenin ilk Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Türkiye’nin ilk Gezegenevi ve Bilim Merkezi, çocuklarla gençlere uzay bilimini sevdirmeyi, bilimin eğlenceli yüzünü göstermeyi hedefliyor.

Çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlan Gezegenevi, eğlendirirken bilgilendiren bir öğretim ortamı oluşturuyor. Yarım küre biçimli bir kubbe ekran şeklinde perde bulunan salonda, yansı aracının ürettiği astronomik görüntüler karanlık salonun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılarak izleyicileri, uzay boşluğunda gezintiye çıkartıyor.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı