Advert
Advert
Advert

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Anızın Ateşi Toprağı Öldürüyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, anız yakmanın, çevreye, biyo çeşitliliğe ve tarımsal üretime zarar veren ilkel bir yöntem olduğunu bildirdi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
Bu içerik 525 kez okundu.

 TZOB Genel Başkanı Bayraktar, anız yakan üreticinin istemeden kendi ekonomisine ve çevreye zarar verdiğini, hava kirliliğine neden olduğunu ifade etti.

 Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, toprakta bulunup gözle görülmeyen mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanıp, ayrışıp ve humusa dönüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Bu da toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur. Anız yakılması bu mikroorganizmalara zarar vermektedir. Hasat sonrasında geriye kalan anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara neden olmaktadır. İşin ekonomik boyutu verilen zararın görünmeyen yönüdür. Çünkü hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında birçok yararı olan sap-saman yok edilmektedir. Bu ülkemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır.”

 
-Anız Yakılması Verimliliğin Azalmasına Neden Olmaktadır
 
Bayraktar, verimli hasat alabilmek için doğal kaynakların korunması gerektiğine işaret etti.
 
Toprakta bulunan makro ve mikroorganizmaların, topraktaki organik maddelerin parçalanması, besin maddelerinin tekrar toprağa kazandırılması ve havadaki azotun bitkilerce alınabilir formlara dönüşmesi için önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar,şunları kaydetti:
“Anızın yakılması tarımsal üretimde döngünün bozulmasına ve toprakta verimliliğin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle topraktaki organik maddenin kaynağını oluşturan bitki artıklarının yakılmadan özel toprak işleme aletleri ile işlenerek, sürdürülebilir toprak verimliliği ve topraklarda sürdürülebilir biyolojik ve fiziksel koşulların oluşturulması için esastır.''
 
-Üreticilerimiz Toprak İşlemesiz Tarıma Yönlendirilmelidir
 
Bayraktar, doğrudan ekim sistemlerinin dünya genelinde yaygınlaştığını Türkiye'de de uygulanan ancak henüz yaygın olmayan bu sistemle hiç toprağı işlemeden anız üzerine ekim yapılabildiğini ifade etti.
 
Bu sistemle hem maliyetler düşmekte hem de anızın organik madde olarak tekrar toprakta kalması sağlandığını aktaran Bayraktar, ''Üreticilerimiz, sürüm maliyetini en aza indiren, anıza ekim yapılan toprak işlemesiz tarım tekniğine yönlendirilmelidir. Hasat sonrası ürün artıklarının özellikle erozyon riski yüksek olan bölgelerde, tamamen veya kısmen toprak yüzeyinde bırakılması gereklidir'' dedi.
Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı