Advert Advert

Adıyaman Tarihiyle Tanıtılmayı Bekliyor

Adıyaman birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir il olmasının yanında tarihiyle geleceğe ışık tutuyor.

Adıyaman Tarihiyle Tanıtılmayı Bekliyor
Adıyaman Tarihiyle Tanıtılmayı Bekliyor
Bu içerik 747 kez okundu.

Adıyamanlı esnaf, vatandaşlar bu tarihin biran önce tanıtımı konusunda çalışmaların yapılmasını bekliyor.

Tarihin yanında dini yönden de birçok türbe ve Safvan Bin Muattal Türbesi’nin tanıtılarak yerli ve yabancı turistlerin Adıyaman’a çekilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, tarihle iç içe bir ilin ekonomik ve çevre illere göre yatırımlar konusunda geri kalmışlığına bir anlam veremediklerini belirtti.

“TURİZM ÜRÜNLERİNİ PAZARLAMAMIZ LAZIM”

Adıyaman’da turizmin artık bittiğini ve iş yapamaz duruma geldiklerini ifade eden SAMOS Otel İşletmecisi Yunus Darbaş, “Adıyaman Turizminde 2012’den sonra bir düşüş yaşandı. Yerel de yapılan herhangi bir etkinlik konferans herhangi bir jenerasyon tanıtım olmadığı için. Ulusal anlam da yerelin bir çalışması olmadığı için Adıyaman Turizm dibe vurmuş durumdadır. Şuan oteller yüzde 20- 30 doluluk oranları arasında bir doluluk oranıyla geçirmekteyiz. Bu da oteller için çok büyük bir zarar demektir. Yatak kapasitesi istenilen düzey dedir. Ancak bu turizm ürünlerini pazarlayacak. Kapasiteye sahip değiliz. Yeteneğe sahip değiliz. Ciddi mana da sıkıntılarımız var. Siyasetçilerimiz ve yöneticilerimiz belediye başkanı, rektörümüz arasında bir diyalog kopukluğu var. Bu diyalog kopukluğu geri dönüşte turizm, ekonomiye çok olumsuz yansımaktadır. Yaklaşık 20 yıldır. Bu daha önceki belediye başkanı, siyasiler arasında şimdiki belediye ile siyasiler arasında rektör arasında kurum müdürleri arasında kısır döngü. Bizi bir türlü yüksek çıtayı yakalamamıza sebep oldu. Ortak akılla hareket edip ortak tanıtım çalışmaları ortak çalışmalarla Adıyaman tanıtımını ciddi mana da yükseltebiliriz. Turizm diyince sadece oteller değil restourantlar, yerel esnafları etkilemektedir. Adıyaman’da şuanda tütünle ilgili çok ciddi bir sıkıntı yaşanmaktadır. Şuan yerele gelen pazarlamacıların bu konu da çok şikayetçi olduklarının farkındayız. Ciddi manada satışlarında düşüşler var. Bir çok pazarlamacı Adıyaman’ı kendi piyasasından çıkardı. Bir kere işin mantığı değişmesi lazım. Hep birlikte yan yana gelmemiz gerekiyor. Adıyaman bunu bir türlü başaramadı. Çevremiz de bir Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya çağ atladı hepsi büyük şehir oldu. Biz olduğumuz gibi bir ilçe olarak geri kaldık. Malatya, Çelikhan ilçemizden faydalanmaktadır. Gaziantep, Besni ilçemizden faydalanmaktadır. Kendi ilçelerimizden bile faydalanamamaktayız. Çünkü biz o ilçelere sahiplik edemiyoruz. Onları ortak bir noktada toplayamıyoruz. Birlikte hareket edemiyoruz. Bir Nemrut festivalini bile dünyaya açamıyoruz. Dünyanın sekizinci harikası avucumuz da ama onu pazarlayamıyoruz” dedi.

“BİZİM SADECE 1 MİLLETVEKİLİMİZ YOK. 4 MİLLETVEKİLİMİZ DAHA VAR”

Adıyaman’a hükümetin genel politikaları dışında katma değer de katılan bir projenin olmadığını vurgulayan Darbaş, “Bu tabi yerel işletme olarak sadece bizim katkımızla yapılacak bir iş değil. Bu işe belediye başkanlarımızın kurum müdürlerimizin, üniversitemizin ciddi katkıları ile olabilecek bir iş. Bunlar yan yana gelmediği müddetçe ön yargılarını kenarı koymadığı müddetçe bizim Adıyaman’da bir şey yapmamız mümkün değil. Adıyaman yine eski Adıyaman. Adıyaman’a hükümetin genel politikaları dışında katma değer de katılan bir proje yok Adıyaman’da. Bizim köprümüz var. Ama köprümüz işlemiyor. Oradan turist gelmeyecekse. Yarın tren geldiğini düşün. Turist gelmedikten sonra dışarından biri gelmediği zaman hiç bir anlamı yok. Adıyaman bir ürün dışarıda pazarlandığını dışarıda satıldığını gören varsa söylesin. Ama ilimize Kayseri’den, Adana’dan, Şanlıurfa, Malatya’dan her gün gelip satışını yapıp tekrar gidiyor. Biz kendi ürünümüzü pazarlayamıyoruz. Ne biz bir ürün oluşturabildik. Neden bu ürün pazarlayabildik. Bütün alanlar da ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Siyasilere rica ediyoruz. Bu kurum müdürlerini Üniversite rektörünü belediye başkanını, valiliği işe katarak ulusal alan da tanıtım kampanyalarının yapılması gerekiyor. Bu işe ciddi bakılması gerekiyor. Bakış açısı değişmesi gerekiyor. Adıyaman ırgat şehir olmaması gerekir. Bu bizim kaderimiz değil. Artık bir fındık, kaysımız da yok. Kendi yerelimiz de bu işi çözmemiz lazım. Teşvikten faydalanamıyoruz. Şanlıurfa 20 yıldır teşvikten faydalanıyor. Biz Adıyaman olarak geri kalmamıza rağmen teşvikten faydalanamıyoruz. Bu işin basiretsizliği. Bunun hiçbir açıklaması yok. Kimse kendine bir çözüm haklılık payı çıkarmasın. Bunda hepimizin hatası var. Başta Siyasilerin hatası var. Görevini yapamayan siyasi, belediye başkanı, rektör kim olursa olsun. Bu arkadaşlarımız gerçekten yapamayacaklarsa biz kendirine teşekkür edelim. Bizi yormasınlar. 4-5 yıl birileri meclise sırf maaş almak için gitmesin. Bütün milletvekilleri aktif olsun. Bütün milletvekilleri iş yapabilsin. Sadece bir Ahmet Aydın’la olmuyor. Biz bütün beklentilerimizi Ahmet Aydın’a yönetiyoruz. Bizim sadece 1 milletvekilimiz yok. 4 milletvekilimiz daha var. diğer milletvekillerimiz neler yapabilir neler yapmış lütfen ortaya çıksınlar” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarma’dan Sürücülere Kolonya ve Çikolatalı İkramı
Jandarma’dan Sürücülere Kolonya ve Çikolatalı İkramı
Adıyamanlılar Vakfı’nda Geleneksel Bayram Coşkusu Yaşandı
Adıyamanlılar Vakfı’nda Geleneksel Bayram Coşkusu Yaşandı