Advert

Beden Eğitimi Öğretmenlerine Konferans

Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki okullarda çalışan Beden Eğitimi öğretmenlerine eğitim verildi.

Beden Eğitimi Öğretmenlerine Konferans
Beden Eğitimi Öğretmenlerine Konferans
Bu içerik 874 kez okundu.

Konferansın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Levent Öztin, kentin huzuru içinde burada genç sayısının ve çocuk sayısının fazla olan bir il olduğunu, bu çocuklara sporu sevdirmenin beden eğitimi öğretlenlerinin elinde olduğunu ifade etti.

- ÇOCUKLARIN SPORA KAZANDIRILMASI İÇİN FAZLA ÖNEM VERİLMİYOR

Çdcuklara sporu sevdirmek için fazla önem verilmediğine dikkat çeken Öztin, şunları kaydetti:

"Şimdi fazla önem verilmiyor. Daha çok derste başarısız öğrenciler, sporu daha çok seviyor. Ama bu algıyı kırmak, bu algıyı değiştirmek başta sizlerin görevidir. Birkaç branşta uzmanlaşıyorsunuz. Ama o arada bütün öğrencilerde mümkün değil ama mümkün mertebe sporu sevdirip yetenekli öğrencileri seçmek, yetenekli öğrencileri de mümkünse milli takıma, milli oyuncu, milli sporcu yapmak bizlerin görevidir"

- 887 OKULDAN 164 OKUL MÜSABAKALARA KATILIYOR

Öztin, "İlimizde toplam 887 okul olmasına rağmen 164 okul bu spor faaliyetlerine katılmış. Bunlara bazı köy okullarının katılması hem öğrenci sayısı açısından, hem fiziken zor olabilir" diye konuştu.

- İLLER ARASINDA 67. SIRADAYIZ

Adıyaman'ın kötü bir durumda olduğunun altını çizen Öztin, "Oul sayısında iller arasında 67. sıradayız. Öğrenci sayısında 2015’de 107 bin 982 öğrencimiz var. Katılım 722 öğrenci katılmış. Biz iller arasında 62. Sıradayız. 2014’de spor faaliyetlerine 9 bin 500 öğrenci katılırken, 2015’de sayı 7 bin 202’ye düşmüş, yüzde 32 oranında bir öğrenci sporcu kaybımız olmuş" şeklinde konuştu.

- GENEL BİR İSTEKSİZLİK VAR

Spora karşı genel bir isteksizliğin olduğuna dikkat çeken Öztin, şunları söyledi:

"Tablo şunu bize sunuyor, genel bir isteksizlik var. Tabi bunu kırmak başta sizlere görev düşüyor. Çünkü bizim okullardaki elimiz, ayağımız sizlersiniz. Çünkü genç sayısı nüfusa göre yüksek olan ildeyiz. Sporu severse öğrenci, sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Çeşitli kötü alışkanlıklardan uzak kalırlar ve aslında gerçekten yetenekli olup milli takıma eskirim de başta var. Daha çok branşta olabilir"

- 2015 YILINDA SPORA KATILIMDA YÜZDE 32'LİK BİR KAYBIMIZ VAR

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı ise şöyle konuştu:

"2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Tabi asıl konumuz, bu yıl okul sporlarına katılımı artırmak ve sizlerle birlikte olmaktır. 2014-2015 yıllarında yüzde 32’lerde bir katılım eksikliği var. Adıyaman’da 2015-2016 yılındaki eğitim öğretim yılındaki sayımızı gençmiş yıllara göre çok üst sıralara göre çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü hakikaten biz burada küçük bir il olmamızdan dolayı bir aileyiz. Milli eğitimle, okullarımızla her zaman sokakta karşılaştığımızda hal hatır sorduğumuz arkadaşlarımız, sorunlarını bire bir dinlediğimiz arkadaşlarımızla beraberiz. Büyük illerdeki gibi çok fazla bir problemimiz yok. Kilis ili Türkiye birincisi olsun da bölgesel olsa da neden katılım oralarda yüksek olsun? Adıyaman’da neden Türkiye birincisi olmayalım"

Bağcı, "Bir aracımıza bundan sonra 3-4 sporcu alıp yola gidemeyeceğiz. Araçlarla seyahat edeceğiz veya ortak kullanım araçları ile gittiğimiz de harcırah için biletleri getirme zorunluluğumuz var. Okul spor kulüplerimiz de okulunda spor kulübü olan tüm okullarımıza valimizin talepleri doğrultusunda spor toto teşkilat başkanlarından 3 bin tl eğitim öğretim yılında spor malzemesi alımı için bir yardım çıkıyor. Önümüzdeki günlerde bunları okul spor kulübü olan bütün okullarımıza dağıtacağız" diye konuştu.

- SIKINTILARIMIZ ÇOK FAZLA

Beden Eğitimi Öğretmenleri ise sıkıntılarını şu şekilde dile getirdiler:

"Gerek Türkiye şampiyonası ve bölge şampiyonasına gittiğimiz de bize verilen ödenekler sadece çocuğun barınması ile ilgili. Bunun yemesi, yol parası, hiç biri bunu karşılamıyor. Ben kendi özel arabamla 3 bin kilometre yol yaptım. Şimdi ben kaskolu, sigortalı araba ayarlarsam, sadece çocuğu götürmek için araba tutarım. Gittiğimiz zaman orada ya sponsor bulacağız, yada en kötü yerlerde, kötü yemekler yiyeceğiz. Okulda kurs açılırken, velililerin öğrencilerin yanında temel 6 derste kurs açılacak dediğimiz zaman bir veli ve öğrencinin beden eğitimi dersine karşılığı nasıl olur. Hafta sonu kurs açıyoruz, hafta sonu destekleme kursları var. Ben şöyle algılıyorum, neden öğrencimiz azaldı, neden kurslar açılmıyor, bunun sadece sorumlusu beden eğitimi öğretmenleri görülüyor. Bu konuda bazı sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıların çözülmesini istiyoruz. Özellikle il dışına gittiğimiz zaman bu sıkıntıyı çok yaşıyoruz. Ben kurs açmayı düşünmüyorum çünkü yolda kaza yapıp bir çocuk ölse bunun hesabını kim verecek, hasta olsa kim sorumluluk üstlenecek. Bu konuda köklü değişiklikler ve güzel şeyler yapılmasını istiyoruz"

PHA

  


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKA Turizm Sahibi Kuştepe: Adıyaman'a Gelen Turist Sayısı 125 Bini Aştı - Videolu Haber
VEKA Turizm Sahibi Kuştepe: Adıyaman'a Gelen Turist Sayısı 125 Bini Aştı - Videolu Haber
MÜSİAD Yeni Yönetimi’nden Vali Aykut Pekmez’e Ziyaret
MÜSİAD Yeni Yönetimi’nden Vali Aykut Pekmez’e Ziyaret