Advert
Advert
Advert

Parkinson Hastalığı İle Apandis Arasında İlişki Bulundu

TIBBİ Genetik Anabilim Başkanı Profesör Doktor Haydar Bağış, parkinson hastalığı ile apandis arasında ilişki bulunduğunu söyledi.

Parkinson Hastalığı İle Apandis Arasında İlişki Bulundu
Parkinson Hastalığı İle Apandis Arasında İlişki Bulundu
Bu içerik 1151 kez okundu.

Yapılan yeni bir araştırmada vücuttaki Apandisin ve Parkinson arasındaki ilişki bulunduğunu belirten TIBBİ Genetik Anabilim Başkanı Profesör Doktor Haydar Bağış,"Aslında bu bağırsak çıkıntısı veya kesesinin fayda ve zararları hep tartışılmıştır. Ancak yapılan yeni bir araştırmada bu kesinin Parkinson hastalığıyla ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Bağırsaktaki bu esrarengiz organa Parkinson hastalığında yer alan beyne zarar veren bir proteinin tedarik edilmesini sağladığı gösterilmiştir. Hatta sağlıklı insanlarda bile bu kesenin bu proteini sağladığı gösterilmiştir. Çalışma, hayatın erken dönemlerinde bir apendektominin, bir kişinin Parkinson riskini azaltabileceği veya başlangıcını geciktirebileceğini bulmak için henüz en büyük çalışmadır." dedi.
Parkinson hastalarında mide bağırsak belirtileri özellikle kabızlık yaygın olduğunu anlatan Bağış,"Parkinson hastalarında mide bağırsak belirtileri özellikle kabızlık yaygındır ve diğer problemlerden on yıllar önce ortaya çıkabilir. Bilim adamları, bir kişi mide ülseri gibi bazı nedenlerden dolayı vagotomi geçirdiyse Parkinson hastası olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Bir insanın 65 yaşından sonra Parkinson hastalığı geliştirmesi olasılığı yaklaşık yüzde 1'dir, ancak apendektomi apandisi alınmış İsveçliler için hastalık yaklaşık yüzde 20 daha düşüktü." şeklinde konuştu. 
800 kişiden oluşan uluslar arası bir çalışmada hastalığın kayıtları analiz edildiğini de aktaran Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü,"Ekip koruyucu etkinin doğrulanması için, Parkinson hastalığı olan 800 kişiden oluşan uluslararası bir çalışmadan daha ayrıntılı hastalık kayıtlarını analiz etti. Tanıdan 20 yıl veya daha fazla bir apendektomi geçirenlerde Parkinson hastalığının başlangıcının ortalama 3,6 yıl geciktiğini bulmuşlardır. Tüm belirsizlikler göz önüne alındığında, Labrie Parkinson'dan kaçınmak için herhangi bir kişinin apandektomi yapıştırmasını önermiyor.'Önleyici cerrahi çok uzak' diyor. Ancak, gelecekteki Parkinson tedavilerinin, alfa sinüklein  (αS)  proteinin vücutta nasıl kesilip işlendiğini ve dolayısıyla nasıl biriktiğini kontrol edebileceğini umuyor."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı