Advert
Advert
Advert

Okullarda Akılcı İlaç Kullanımı Anlatıldı

Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü, akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullarda etkinlikler düzenledi.

Okullarda Akılcı İlaç Kullanımı Anlatıldı
Okullarda Akılcı İlaç Kullanımı Anlatıldı
Bu içerik 613 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

13, 19 Kasım dünya antibiyotik farkındalık haftası nedeniyle ile İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şubesi ve İlçe Sağlık Müdürlükleri personelleri tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğrenci velilerine, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik akılcı ilaç kullanımı anlatıldı.
Namık kemal ilkokulu, İnönü ilkokulu, Malazgirt İlkokulu, Zeynep Turgut ilkokulunda düzenlenen eğitimde öğrencilere bin 100 silgi, bin 100 kalem ve kalemlik dağıtıldı.
Programa katılan İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Erdoğan Öz,"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir. İlaçların yanlış ve uygunsuz kullanımı hem sağlığımıza hem de bütçemize büyük zarar vermektedir. Ülkemizde de DSÖ’nün önerileri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığımız 2014 yılında 'Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı'nı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de AİK'nın ana teması bağışıklık sisteminin etkilenmesi sebebiyle antibiyotik direncini ve kullanımını azaltmak amacıyla, Sağlık Müdürlüğümüz tarafından İlimizde bir dizi faaliyetler yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde Adıyaman’da; 2015 yılında antibiyotik bulunan reçete yüzdesi Aile Hekimi ile diğer hekimler yüzde 37.35 TOR yüzde 33.56 iken, 2016 yılında yüzde 33.95 TOR yüzde 32.11 ve 2017 yılında yüzde 31.65 TOR yüzde 29.76 inmiş olup, İlimiz bölgemizde antibiyotik bulunan reçete yüzdesi en düşük olan il haline gelmiştir"dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Yunanistan'da Gölbaşı Rüzgarı Esti - Videolu Haber
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı
Türkiye Geneli 'Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik' Eş Zamanlı Toplantı