Advert Advert

Tutdere, Iskân Sorununu Çözecek Kanun Teklifini Meclise Sundu

Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Koçali Baraj Sahasında kalan vatandaşları da etkileyen tarımsal iskan hakkından kaynaklı hak kayıplarını ortadan kaldıracak olan kanun teklifini meclise verdi.

 Tutdere, Iskân Sorununu Çözecek Kanun Teklifini Meclise Sundu
 Tutdere, Iskân Sorununu Çözecek Kanun Teklifini Meclise Sundu
Bu içerik 295 kez okundu.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, kamulaştırma sahalarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan, fakat sağlık sorunu ya da çocuklarının okul kaydı gibi haklı gerekçelerle tarımsal iskan kaybeden vatandaşların sorununu çözecek kanun teklifini TBMM’ye sundu. Sorun İskân Kanunu’na eklenecek bir cümleyle çözülecek.

-"VATANDAŞLARIN MAĞDURIYETI ÖNLENSIN"
Milletvekili Tutdere kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadeleri kullandı: “Ekonomik durumu kötü olan, köy yerinde dahi geçimlerini sağlamakta güçlük çeken, çoğu yarıcılık yaparak ailelerinin, çocuklarının nafakalarını çıkarmaya çalışan, bulundukları mahalde okul bulunmadığından çocuklarının okul kayıtlarını yapabilmek için ikametlerini geçici olarak çevredeki diğer mahallere taşımak zorunda kalan vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi, haklarının korunması amaçlanmıştır.”

-"HAK MAHRUMIYETI YAŞANMASIN"
Kanun teklifi ile fiilen kamulaştırma sahasında ikamet etmelerine rağmen bulundukları yerleşim yerinde okul bulunmadığından çocuklarının okul kayıtlarını yapabilmek için ikametlerini çevredeki diğer yerleşim birimlerine geçici olarak taşımak zorunda kalan ve sağlık sorunları nedeniyle veya başkaca haklı mazereti bulunduğu için adresini geçici süreyle başka yere taşıyan, taşınmazı olmayan vatandaşların hak mahrumiyeti yaşamalarının önlenmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifi, İskân Kanunu’nun 12. Maddesinin b bendine bir cümle eklenmesini öneriyor. Teklifin mecliste önümüzdeki günlerde görüşülmesi bekleniyor.  Barajdan etkilenecek köyler; Bağlıca (Büyükhan), Gökçay (Karikan), Doğanlı (Şeyinkan), Çatalağaç (Şiğboran), Varlık Köyü Kaşıklı Mezrası (Benigazye), Ağaç Konak (Kuremilli) ve Koçali olacak. 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarma’dan Sürücülere Kolonya ve Çikolatalı İkramı
Jandarma’dan Sürücülere Kolonya ve Çikolatalı İkramı
Adıyamanlılar Vakfı’nda Geleneksel Bayram Coşkusu Yaşandı
Adıyamanlılar Vakfı’nda Geleneksel Bayram Coşkusu Yaşandı