Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 14-04-2019 16:10

Başkan Dağtekin:"Adıyaman'ın Turizm Potansiyeline Odaklanmamız Gerekiyor"

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin Turizm Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Adıyaman'ın ekonomik kalkınmasında turizmin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Başkan Dağtekin:

Perre Antik Kent'te giderek incelemelerde bulunan Başkan Dağtekin, Adıyaman'ın tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını dolayısıyla ilin turizm açısından bir çok avantajı elinde bulundurduğunu ifade ederek yeni yatırım ve projelerle Türkiye'nin  turizm pastasından hak ettiği payı alma noktasında Adıyaman'da  önemli gelişmelerin yaşanacağını kaydetti. 
-"GÜZELLİKLERİ İLE DOLU OLAN BU KADİM ŞEHİR ADETA CENNET KONUMUNDADIR"
Dağtekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi; " Turizm açısından önemli avantajları elinde bulunduran Adıyaman'ımız tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması dolayısıyla sahip olduğu tarihi kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri ile dolu olan bu kadim şehir adeta cennet konumundadır. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Arsemia, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik Kenti ile yine Türkiye sınırları içerisinde yeri kesin olarak bilinen iki büyük sahabeden biri olan Safvan bin Muattal Hazretlerinin manevi varlığı, ki  onun  Adıyaman'ın Samsat ilçesinde 45 yıl gibi yaşamış olması,  bunun yanında  Göbeklitepe kadar tarihi bir geçmişe sahip olan Perre Antik Kent'te yapılan her çalışmada yeni yeni keşfedilen mozaikler, kaya mezarları ve yerleşim yerleri ile  ne kadar büyük bir hazine olduğunu göstermektedir. Roma döneminde bölgenin en büyük şehri olarak kabul edilen ve şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta olan bu Nekropol mutlaka yeniden gün yüzüne çıkarılması gereken değerlerimizdendir. Bunların yanı sıra Besni ilçemizdeki tarihi turistik mekanlarımız, Adıyaman Çelikhan yolu üzerindeki Palanlı Mağarası gibi,   aslında tarihin en kadim medeniyetlerinin geçtiği bir bölge olan Mezopotamya'nın en önemli merkezi Adıyaman'ımız, Vadiî Lem’an (parlayan vadi) olarak nitelendirilir.  İslam öncesi ve sonrası eserlerin bolca olduğu bir ilde bizim mutlaka turizm konusunda ciddi bir beyin jimnastiğine ihtiyacımız var. Tabir yerindeyse kafa patlatmamız gerekiyor"
-"65 MİLYON TL YATIRIM YAPILMIŞTIR"
AK Parti iktidarı ile birlikte turizm alanında ciddi yatırımlar yapıldığını vurgulayan Dağtekin " Kommagene Nemrut Dağı koruma ve geliştirme programı, Tuz Hanı restorasyonu işi, Perre Antik Kenti çevre düzenleme, Nemrut Dağı yolu, Kâhta kültür merkezi, Nemrut Dağı çevre düzenleme ve geliştirme, Kâhta Yeni Kale 1. ve 2. etap, Nemrut Dağı hizmet evi ve çevre düzenlemesi, Gerger Kalesi yol yapımı, Eski Besni ören yeri ve Adıyaman genelinde altyapı ve onarım desteği ile kültür-turizm alanında bugüne kadar yapılmayan yaklaşık  toplam 65 milyon TL yatırım yapılmıştır.  Bunlarla birlikte şehir merkezinde yer alan ve İl Özel İdaremiz tarafından yapılan Tuz Hanı Restorasyonu ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasıyla Adıyaman adeta bir çekim merkezi olacaktır. Yine Panorama ve Arkeoloji Müzesi'nin tamamlanmasıyla Adıyaman cazibe merkezi olma yolunda önemli bir adımı geride bırakarak  prestijli bir yatırıma kavuşmuş olacaktır ve turizmde memnuniyet oranı çok yüksek, çok iyi tanıtılmış bir müzeye ev sahipliği yapmış olacağız." diye konuştu.
-"ADIYAMAN'IN TURİZM POTANSİYELİNE ODAKLANMAMIZ GEREKİYOR"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adıyaman mitinginde özellikle Perre Antik Kent ile ilgili verdiği müjdeye de değinen başkan Dağtekin "  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Adıyaman mitinginde  turizm için 10 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştireceklerini, Perre Antik Kenti’in turizme kazandırılması için de gayret gösterdiklerini ifade etmişti.  Adıyaman ile iç içe olan Perre Antik Kentin, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından vurgulanmış olması bizlere bazı sorumluluklar yüklemektedir. Bu noktadan hareketle bizim, hem siyasiler olarak hem de bürokratik olarak özellikle de bu değerlerin ortaya çıkması , ekonomik kalkınma noktasında  katkıları ile ilgili Ankara'da sayın vekillerimizin üst bürokrasi ile olan irtibatlarına istinaden hepimiz kenetlenerek,  belediyelerimiz de katkılarını ortaya koyarak,  elbirliği ile  mutlaka Adıyaman'ın turizm potansiyeline odaklanmamız gerekiyor. Ben il başkanı olarak bu konuda iktidar partisi noktasında bize ne düşerse yapacağının sözünü veriyorum.   Tek amacımız Adıyaman'ımızın, sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginliği değerlendirerek her yıl şehrimize gelen turist sayısını artırmaktadır.  Kentimizin  ekonomik kalkınmasına önemli derecede katkı sağlayan turizm sektörünün daha ileri seviyelere taşınması noktasında elbirliği ile çalışmalar yapacağız. Allah'ın izniyle biz Sayın valimizle ve  bürokrasimizle, vekillerimizle  de hep birlikte turizme odaklanacağız.  Bu alanda yep yeni bir sayfa açacağız. Ve kenetlenerek turizmin eksilikleri ne ise bunları el birliği ile en üst düzeyde turisti Adıyaman'a çekmek, ve gelecek turistten de Adıyaman'ın  ekonomik noktada istifadesini sağlamak için bir çalışmayı hep birlikte sürdüreceğiz. Artık bunun günü geldi, geçiyor. Adıyaman'ımızın bu alanda tanıtımına katkı sağlamak için yeni metotlar üzerinde yoğunlaşarak büyük kitlelere ulaşmamız gerekiyor. Bu vesile ile 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 'Turizm Haftası' sebebiyle, Adıyaman'ımızın turizmine hepimizin katkı sağlaması temennisi ile 2019 turizm sezonunun hayırlı olmasını, bu alanda çalışan tüm kamu kurum kuruluşları ve STK temsilcilerine başarılı bir turizm sezonu geçirmesini diliyorum." dedi.

 

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA