Advert

İYİ Parti Belediye Başkanı Ağır'ın Mazbatası İptal Edildi

Adıyaman'ın Besni ilçesinde 31 Mart Yerel Seçimlerinde İYİ Parti'den Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır'ın mazbatası iptal edildi.

İYİ Parti Belediye Başkanı Ağır'ın Mazbatası İptal Edildi
İYİ Parti Belediye Başkanı Ağır'ın Mazbatası İptal Edildi
Bu içerik 251 kez okundu.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İYİ Partiden Besni Suvarlı Belediye Başkanlığına seçilen Mikail Ağır'ın mazbatası Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. 

Ağar, Suvarlı beldesinde yüzde 54 oy oranı ile seçimi kazanmıştı.

İtirazı değerlendiren YSK Mikail Ağır’ın belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirtildi.

Önceki başkan AK Parti Adayı Memet Korkmaz’ın itirazını değerlendiren YSK, verilen kararda,  Mikail Ağır’ın seçilme yeterliliğini kaybettiren bir mahkumiyeti bulunduğunu, bu cezanın da  Araban Asliye Ceza Mahkemesi’nin  24.03.2016 tarihli ve 2016/20 Esas, 2016/41 karar sayılı ilamı ile 5237 sayılı kanunun 125/1 ve 51. maddeleri uyarınca 1 yıl 2 ay hapis cezası aldığı kararın 30.03.2016 tarihinde kesinleştiği, 2972 Sayılı kanunun 31 ve 36. maddesinin göndermede bulunduğu 2839 sayılı kanunun 11. maddesinin (e) ve (f) bentleri, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis ve ya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olması ve affa uğrasa dahi, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik inancı kötüye kullanma dolanlı iflaf gibi yüz kızartıcı… suçlardan biriyle mahkum edilmiş bulunmasını seçilmeye engel hal olarak kabul etmektedir.

Bu itibarla Mikail Ağır’ın ismin yasal dayanağı olan 2972 sayılı kanunun 31 ve 36. maddelerinin yollamada bulunduğu 2839 sayılı kanunun 11. maddesinde belirtilen seçilme yeterliliği şartını taşımadığı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde Adıyaman İli Besni ilçesi Suvarlı beldesi Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır’ın adli sicil kaydında bulunan suçtan dolayı mazbatanın iptaline karar verilmesi gerekmiştir denildi.

Bu kararla birlikte seçimlerin yeniden yapılıp yapılmayacağı veya kimin belediye başkanı olacağı YSK’nın vereceği kararın ardından belli olacak.
31 Mart’ta ki seçimlerde İYİ Parti Adayı Mikail Ağır 880, AK Parti Adayı Memet Korkmaz 769 Oy, MHP Adayı Mustafa Sarıgül ise 29 oy almıştı.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber