Advert
Adıyaman
Giriş Tarihi : 30-05-2019 14:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bayram İkramiyesi Mektubu

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkan Bayram Zengin ve Genel Sekreter M. Alper Öğretici imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 14 Mayıs tarihinde bir mektup göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bayram İkramiyesi Mektubu

BASK Genel Başkan Bayram Zengin ve Genel Sekreter M. Alper Öğretici imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 14 Mayıs 2019 tarihinde bir mektup göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

BASK Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet Yıldırım, konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Yıldırım, Ramazan Bayramına öncesinde memurlara ikramiye verilmesi için BASK olarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektupla talebimizi ilettik. Sayın Cumhurbaşkanının memurların bu haklı talebine cevap vermesini bekliyoruz."dedi.

-“BAYRAMLARIN KAZANANI BANKALAR”

Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

“Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı bir aydır. Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir. Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, giderken eli boş gitmemek de geleneklerimizin bir parçasıdır. Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler; aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır. Bayramların kazananı bankalar olmaktadır. Ayrıca okulların tatil döneminin başlaması ve yaz mevsimi dolayısıyla özellikle çocukların ailece tatile çıkma baskısı, ebeveynleri bunaltmaktadır. Bayram harcamalarının karşılamak, aile büyüklerine el boş gitmemek, sıla-i rahim yapmak, bu şartlar altında mümkün değildir. Bu nedenlerle, Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz. İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır.”

-“İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR”

Yıldırım, “Bilindiği gibi, 29 Ocak 2019 tarih ve 682 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere verilecek ilave ikramiyenin 2. taksiti, Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram tatilinin başlangıcında  31 Mayıs Cuma günü ödenecektir. İlave ikramiyeden kadroya geçirilen taşeron işçileri de yararlanacaktır. 7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere bin lira ikramiye ödenmesine devam edilmektedir. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanısıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 lira tutarında  7.ikramiye vermektedir. Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlar olmaktadır.”diye konuştu.

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer aldığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir. Sözde yetkili memur sendikalarına, işçi sendikalarının başarı, beceri ve deneyiminden ders almaları ve toplu sözleşme masasında ciddi, kararlı ve cesur olmalarını tavsiye ediyoruz.
Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen  17 yıldan beri  toplu  pazarlık gündemine  girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir.”

-“BU HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYORUZ”

Yıldırım, memurlar olarak yapılan haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ettiklerini vurgulayarak, “Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetin; Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılamasını istiyoruz. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir. 3 milyon 250 bin kamu görevlisi bu bayram müjdesini beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanının ve Kabinenin duyarlılık göstermesini, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatmasını bekliyoruz.”

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3063
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Beşiktaş2950
 • 6Fenerbahçe3049
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3032
 • 13Denizlispor3032
 • 14Konyaspor3030
 • 15Yeni Malatyaspor3029
 • 16Çaykur Rizespor3029
 • 17Kayserispor2928
 • 18MKE Ankaragücü3025
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA