Vali Erin, Barış Yemeğine Katıldı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Satan ve Alan Aileleri arasındaki husumeti sone erdiren barış yemeğine katılarak her iki ailenin de fertlerine gösterdikleri duyarlılık için teşekkür etti.

Vali Erin, Barış Yemeğine Katıldı
Vali Erin, Barış Yemeğine Katıldı
Bu içerik 215 kez okundu.

Bir restoran da düzenlenen yemeğe Vali Abdullah Erin'in yanı sıra, kanaat önderlerinden Şeyh İzzettin Aksan, Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Hilvan Kaymakamı Furkan Duman, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, çok sayıda davetli ve her iki ailenin fertleri katıldı.

-"ŞANLIURFA ÇOK DAHA GÜZEL KONULARLA ANILMAYI HAK EDEN BİR ŞEHİR"

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Vali Abdullah Erin, barışa vesile olanlara teşekkür ederek Şanlıurfa’nın çok daha güzel konularla anılmayı hakeden bir şehir olduğunu vurguladı.

Vali Erin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şanlıurfa’nın tasvip etmediğimiz konularla anılmasından son derece üzüntülüyüz. Bizler insanlığa rahmet olarak gönderilen bir dinin temsilcileri ve mensuplarıyız. Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de insanların barış ve kardeşlik içerisinde, birbirlerinin hukukuna riayet edecek şekilde birbirlerine saygı göstererek yaşamasını bildiren sayısız ayetler ve emirler var. Kur'an-ı Kerim’de bu kadar açık mesajlar var iken ebedi hayatı sonsuz bir azaba değişmeyi hangi öngörüsüzlükle ve hangi akılsızlıkla gerçekleştiriyor insanın aklı almıyor. Eğer Müslüman isek bilin ki Peygamber Efendimiz de Müslüman'ı tarif ederken ‘Müslüman Müslüman'ın elinden ve dilinden emin olduğu kişidir’ diye buyuruyor. Müslüman insana eziyet etmez. İnsanı bir tarafa bırakın, Müslüman yaratılmış hiçbir şeye eza etmez. Allah’ın yarattıkları arasında en şerefli yere koyduğu insanın değil canına kastetmek, kılına dahi zarar vermek hangimizin haddine. Hangi menfaat, hangi çıkar, hangi beklenti, hangi arazi, hangi bahçe, hangi ürün bir kardeşinizin hayatını zehir etmeye değer? Bütün kainatı, bütün varlık alemini yaratmak suretiyle ve bu varlık aleminin tamamını en şerefli olarak nitelendirdiği insanın emrine veren ve insanı da bu varlık aleminin tam merkezine yerleştiren Cenab’ı Allah’a inanıyor, O’nun gönderdiği mesajları şüphesiz kabul ediyorsak bu yapageldiğimiz cahiliye adetlerini cahiliye döneminde bırakmamız gerekiyor."

Bir çok doğu ilinde terk edilmeye başlanan 'Hakkımı ben alırım' anlayışının Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da hala devam etmesinden üzüntü duyduklarını bu ayıba bir an önce son verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Erin, "Bu sadece devletin ve devlet yetkililerinin müdahale etmesiyle son bulacak bir şey olmadığını biliyorsunuz. Bu konuda bir süredir dile getirerek ve çağrılar yapmak suretiyle milletvekillerimiz, toplumun önderleri, dini kanaat önderlerimiz, aklı başında olan insanlarımızın hepsi bu konuda ortak bir payda da buluşmalıdır. Toplumu huzursuz eden bu kötü alışkanlıklara son verilmesi konusunda tam bir kararlılık göstermek suretiyle farklı bir duruş ortaya koymaları gerektiğini ifade ediyorum. Bunu bu güzel gün vesilesiyle bir kez daha istirham ediyoruz. El birliğiyle bu meselenin üzerinde durmak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Erin, başlatılan silahsızlanma çağrısına da değinerek, "Bütün toplumun bunu sahiplenmesi lazım. Silah taşıma ruhsatı alabilecek özellikte olanlara hiçbir diyecek sözümüz olamaz. Kanunlarla silah taşıyabilecekler olarak tanımlanmış olan toplum kesimlerine ve vatandaşlarımıza hiçbir tereddüt göstermeden bu ruhsatları zaten veriyoruz. Toplum düzeninin, vatandaşlarımızın namusunun, şerefinin, haysiyetinin ve güvenliğinin teminatı ve garantisinin yegane temsilcisinin sadece ve sadece devlet olduğunu, bunun dışında gruplara, kişilere, oluşturacağımız başka kesimler eliyle devredilmesi suretiyle toplum üzerinde baskı oluşturmalarına göz yumamayız. Baskı unsuru olarak bu silahların ve bu gücün kullanılmasına evet diyemeyiz. Bunu kademeli bir şekilde önümüzdeki dönemde inşallah makul ölçülerde ve çerçevede toplumu da rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştireceğiz. Bu konuda bütün Şanlıurfalıların da bize destek olmalarını rica ediyoruz." dedi.

Vali Erin, sağlanan barışın hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere ve her iki ailenin mensuplarına teşekkür etti.

Barış yemeğinde konuşan Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ise, "Emeği geçenlere ve her iki ailemizin fertlerine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra bu tür acılar görmeyiz. Allah bir daha yaşatmasın." dedi.

Düzenlenen barış yemeği İl Müftü Vekili İbrahim Sancar’ın yaptığı dua ve ikramların sunulmasının ardından sona erdi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gölbaşı'nda Sınıra Giden Askere Sevgi Gösterisi
Gölbaşı'nda Sınıra Giden Askere Sevgi Gösterisi
Kayabaşı, CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
Kayabaşı, CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığına Adaylığını Açıkladı