Advert

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Işık: "Bilinçsiz Spor Aktiviteleri Cerrahiyle Sonuçlanabilir"

Diyabet ve obezite ile mücadele için etkili bir yol olan sporla bağların koparılmaması uyarısında bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetin Işık, spor yaralanmalarına karşı uyardı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr.  Işık:
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr.  Işık:
Bu içerik 278 kez okundu.

Doç. Dr. Işık, bilinçsiz sportif aktivitelerinin cerrahi olarak düzeltilmesi gündeme gelen yaralanmalara yol açabileceğini özellikle fazla kilolu kişilerin spora, kas iskelet sistemini zorlayıcı hareketlerle başlamaması gerektiği uyarısında bulundu.

-"EN SIK KAS, TENDON VE BAĞ YARALANMALARI GÖRÜLÜYOR"

Emsey Hospital İleri Eklem Cerrahisi Ünitesi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetin Işık, spor yapanların sayısı gün geçtikçe arttığını belirterek, özellikle yaz aylarının gelmesiyle fit bir görüntüye kavuşmak isteyenlerin spora yöneldiğini kaydetti.

Sporun kalp damar hastalıkları gibi ölümcül rahatsızlıkların gelişme riskini önemli oranda azalttığını vurgulayan Doç. Dr.Işık, şunları ifade etti:

"Havaların ısınmasıyla toplumda spor yapma isteğinin arttı. Yazın gelmesiyle kısa yoldan kilo verme telaşına giren kişilerde spor kazalarının görülme sıklığı artmaktadır. Bu kişilerde en sık kas, tendon ve bağ yaralanmaları olmaktadır. Menüsküs ve kıkırdak yaralanmalarının oranı da az değildir. Bilinçsiz sportif aktiviteler maalesef cerrahi olarak düzeltilmesi gündeme gelen yaralanmalara yol açabilmektedir. Spor yaparken yaşanılan sakatlanmaların sebeplerinden bazıları doğal yaşlanmayla ilgili olabiliyor. Genç bir kişi ile yaşlı bir kişi arasında kas kemik yapı farklılıkları vardır. Belli bir yaş üstü kişiler kendi sınırlarını iyi tespit ederek, yaşanabilecek sakatlıkların önüne geçebilirler. Özellikle fazla kilolu kişiler spora başlamadan önce kas iskelet sistemini zorlayıcı hareketle başlamamalıdır. Koşmak gibi ağır egzersizlere geçmeden önce yürüyüş, yüzme ve küçük egzersizlerle kilo kontrol altına alınarak kas kitlesi arttırılmalıdır."

-"AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ"

Doç. Dr. Çetin Işık, yapılacak olan sportif aktivitenin türüne göre, bilinçli olarak vücudumuzu spora hazırlamak, gelişebilecek sakatlıkların riskini azalttığını belirterek, "Spor sonrası oluşabilecek yaralanmaların tedavisi ve bu yaralanmaların yol açabileceği sakatlıklardan korunmak için basit önlemler alınabilir.Örneğin; aşırı ve tekrarlayıcı aktiviteler mümkünse tercih edilmemeli, yapılacaksa seviyesi aşama aşama arttırılmalıdır. Spor yapılacak zemine uygun ayakkabı seçilmeli bu sayede daha az enerji tüketimi ve daha fazla verimlilik sağlanmalıdır."dedi.

-"SPORU SINIRLAYIN"

Doç. Dr. Çetin Işık, spor yapmak sağlıklı ancak fazla spor yaparak sağlığınızı tehlikeye atmayın, uyarısında bulundu.

Spor öncesi ısınma ve germe egzersizlerinin atlanmaması hatta spor cerrahisi konusunda deneyimli hekimlere başvurulması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Işık, "Vücudunuza dayanamayacağından fazla yük yükleyerek kaslarınızı yormayın. Haftada 4 gün spor yaparak, diğer günlerde bisiklet kullanmak, koşmak ve yürümek gibi aktivitelerde bulunarak kaslarımızı dinlendirebiliriz. Herhangi bir yaralanma durumunda da ilk ve acil müdahale konusunda bilgili olmak yaralanma sonrası hasar şiddetini azaltabilir, hatta iyileşme süresini kısaltabilir. Yaralanan bölge yukarı kaldırılarak istirahate alınmalı, elastik bandaj ve soğuk uygulama yapılmalıdır. Soğuk uygulama direkt cilde temas etmeden yapılmalıdır. İlk müdahalenin ardından uygun en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var', Konulu Konferans
'Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var', Konulu Konferans
Vali Erin, Suriye’de Yürütülen Çalışmaları Değerlendirdi
Vali Erin, Suriye’de Yürütülen Çalışmaları Değerlendirdi