Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 26-07-2019 17:00

Milletvekili Tutdere, Yerine Getirilmeyen Vaadleri Açıkladı

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Tutdere, mecliste yaptığı konuşmasında, "AK Parti hükümeti Adıyaman’dan sadece oy istemeyi biliyor."

Milletvekili Tutdere, Yerine Getirilmeyen Vaadleri Açıkladı

Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, yasama döneminin sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Adıyaman’ın AK Parti iktidarı döneminde karşılaştığı sorunları ve sözü verilip bitirilmeyen vaatleri açıkladı.

Tutdere’nin değindiği başlıklar arasında vatandaşların beklediği 400 yataklı devlet hastanesi, GAP’ın Adıyaman’a ulaşmayan sulama kanalları, Koçali ve Gömükan Barajları, depremzede Samsat’ta günlük hayatın hala konteynırda devam etmesi, kentsel dönüşümü bekleyen mahalleler, çevre, turizm ve yollar yer aldı. 

-"HASTANENİN TABELASI VAR, KENDİSİ YOK" 

Kamu yatırımları alanında, vatandaşların mağdur edildiğini ifade eden Tutdere, "Nüfusu 700 bine yakın olan bir kentte 400 Yataklı Devlet Hastanesi, talepleri karşılamaktan uzaktır. Daha önce Devlet Hastanesi olarak hizmet veren ve Adıyaman’ın tam merkezinde bulunan hastanemiz yıkıldı, yerine yeni bir hastane yapılmadı. Şimdi yapılmasını beklediğimiz hastanemizin ise tabelası var ama kendisi yok. Bu hastanenin kısa sürede tamamlanıp hizmete açılmalı. Şimdiki hastanemiz, şehrin doğusunda ve acil müdahale gerektiren durumlarda, hastanın hastaneye yetişmesinde geçecek süre, bir hayatı söndürebilir. Merkezdeki devlet hastanesinin bir an evvel açılmasını bekliyoruz. 150 Yataklı Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesinin de yapılması vaad edilmişti ancak yapıldığını görmedik." diye konuştu.

-"GAP: SUYUN KENARINDAYIZ, SUYUMUZ YOK"

Milletvekili Tutdere, yıllar önce yapımına başlanan ve Türkiye için çağ atlatacak olan bu projeden de yeteri kadar nasiplenemediklerini belirterek, "Bir ilçesi ve çok sayıda köyünü Atatürk Barajına vermiş olan Adıyaman şu an bir yarımada konumunda ama topraklarının çoğunda, suyun kenarında kuru tarım yapıyorlar. GAP’a bedel ödeyen Adıyaman su görmüyor. Adıyaman’daki işsizlik oranlarına baktığımızda hep Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu sulama barajlarının bitirilmesi, işsizliği bitirmese bile en azından bir çare olacak." dedi. 

-"KOÇALİ VE GÖMÜKAN İNŞAATLARI KAPLUMBAĞA HIZINDA İLERLİYOR" 

Bu barajların inşaatlarının 2019’a kadar bitmesi yönünde söz verildiğini anımsatan Tutdere, "Ama kaplumbağa hızında ilerliyorlar. Şu an çok yavaş ilerlediği için bu barajların tamamlanması ve toprakla buluşması çok uzun bir süreyi alacaktır. Halkımız hem Gömükan hem de Koçali Barajlarının bitirilmesini bekliyor." şeklinde ifade etti. 

-"ÇADIRDA GEÇEN HAYATLAR: SAMSAT"

Adıyaman birinci derece deprem bölgesi olduğunun altını çizen Tutdere, "2017’de Samsat’ta yaşanan depremin üzerinde bunca yıl geçmesine rağmen, vatandaşlarımız hâlâ çadırda yaşamakta; verilen sözler, vaatler yerine getirilmemekte. Bu saate kadar henüz depremzedelere teslim edilen konut yoktur. Yani Samsatlılar 2 buçuk yıldır geçici barınma için vatandaşa verilen konteynırda yaşamaktadır. Aileler kışın soğukta, yazın sıcakta yaşıyor. 5-6 çocuklu ailelerin bu konteynırlarda yaşamaya mahkum edilmesi bir insan hakkı ihlalidir."dedi. 

-"KENTSEL DÖNÜŞÜM İLANI VAR, KENDİ YOK" 

Milletvekili Tutdere, başta Mara, Ulu Camii, Altınşehir olmak üzere sözü verilen kentsel dönüşüm projelerinde hiçbir adım atılamadığına işaret ederek,şunları kaydetti:

"Türkiye’nin değişik bölgelerinde kentsel dönüşümle övünen hükümet, Adıyaman'daki kentsel dönüşümde geride kaldı. Vatandaşlarımız mahalleleri kentsel dönüşüm kapsamında kaldığı için belediye hizmetlerinden de faydalanamıyorlar. Örneğin basit bir altyapı sorunu için belediyeye müracaat ettiklerinde “Burası kentsel dönüşüm kapsamında” yanıtını alıyorlar, ama oralarda yaşam devam ediyor. Aynı zamanda deprem bölgesi olduğumuz dikkate alındığında, orada yaşayan halkımızın can güvenliği için bu önemin alınması gerekmektedir." 

-"KANALİZASYON ATATÜRK BARAJI’NA AKIYOR: HALK SAĞLIĞI TEHLİKEDE" 

Hükümetin sıfır atık anlayışıyla hayata geçirmeye çalıştığı bir projenin var olduğunu ancak vekili bulunduğu kentte katı atık tesisinin olmadığını vurgulayarak,şöyle devam etti:

"Bütün şehrin atıkları vahşi depolama sistemiyle bir yerde biriktiriliyor ve özellikle çöplerin bulunduğu alan dünyanın en büyük tatlı su havzalarından biri olan Atatürk Barajının kıyısında. Yani çöplerden akan kirli sular, barajdaki canlı yaşamını ve halk sağlığını tehdit ediyor. Katı atık yok, aynı zamanda arıtma sistemi de yok. Şehrin tamamının, bütün kanalizasyon suları Atatürk Barajına akıyor. Bu inanılmaz bir şey. Milyonlarca dolar verilerek yapılan Atatürk Barajına aktarılıyor olması. Atatürk barajına Adıyaman'dan kanalizasyon akıyor, Urfa’da bu barajdan çıkan su içme suyu olarak akıtılıyor. Bütün bu durum, halk sağlığını ve canlı yaşamını tehdit etmektedir." 

-"31 BİN TARİHİ ESERİMİZ MÜZE DEPOSUNDA BEKLİYOR"

Tutdere, turizm kenti olmalarına rağmen yatırımlardan pay alamadıklarını vurgulayarak,"Örneğin vaat edilen Arkeoloji ve Panorama Müzesi’nin ihalesi dahi ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamıyor. 2017’de projesi tamamlanmış ve ihaleye çıkılmış katılacak kimse bulunamamış, 2018’de yeniden ihaleye çıkmak için para ve ödenek ayrılmıyor. Adıyaman’daki müze eski ve yetersiz olduğu için 31 bin eser şu anda müzede bekliyor. Ziyaretçilerini bekleyen eserleri gün yüzüne çıkaramadığımız için turizm gelirlerinden mahrum kalıyoruz. Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kenti vs. gibi alanlardan bahsediyoruz.Göbeklitepe yılı ilan edildi, peki Kommagene Krallığı’na ev sahipliği yapan Nemrut, neden bundan faydalanamıyor ya da burası neden göz ardı ediliyor?" şeklinde konuştu.

-"OY İSTİYORLAR, AMA YOL YAPMIYORLAR"

Gerger, Çelikhan ve Sincik ilçesinin Adıyaman’la bağlanan yollarının standartların dışında olduğunu ve bu yollarda her gün kaza yaşandığını belirterek, "Biz buralara “ölüm yolu” diyoruz. Ulaştırma Bakanı’na bu durumu ilettiğimizde “konuyla ilgileneceklerini” söylemelerini beklerdik ancak meydana gelen trafik kazalarının tümünün sürücü hatalarından kaynaklandığı yanıtını aldık. Hükümet yaptığı yollar ile övünürken, iş Adıyaman’a gelince hizmet vermiyor. Adıyaman'dan oy istemeyi biliyorlar  ama iş hizmet götürmeye gelince aklımızla alay ediliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bizler, sorunların çözümüne yönelik ciddiyet ve gerçek bir adım atılmasını bekliyoruz. 

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3152
 • 6Alanyaspor3151
 • 7Fenerbahçe3150
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Göztepe3139
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3126
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA