Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 19-08-2019 12:15

Tokur: Memura Reva Görülen Zam Teklifi Kabul Edilemez

Türkiye Kamu-Sen Adıyaman İl Temsilcisi, Nejdet İrfan Tokur, hükümetin memur ve memur emeklilerine 2020-2021 yılları için yaptığı zam teklifine dair açıklamasında, "Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor."dedi.

Tokur: Memura Reva Görülen Zam Teklifi Kabul Edilemez

Tokur, 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren, nüfusun 4'te birinin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini kaydetti.

-"BİZ REFAH İSTEDİK, ONLAR SEFALET ÖNERDİ"

Geçen yıl gerçekleşen resmi enflasyonun yüzde 20,3 olduğunu anımsatan Tokur, şöyle devam etti:

"4 kişilik ailenin vaz geçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6.elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş… Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. 2020 yılı için hükümetin enflasyon hedefi yüzde 9,8; 2021 yılı için yüzde 6 ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020’nin tamamı için yüzde 6,6; 2021’in tamamı için yüzde 5,6. Hedefler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65 çarşının, pazarın durumu ortadayken sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 3,5; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 140, en düşük maaşa 105 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor?.Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk. Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; yüzde 3,5 bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.  Kamu işveren tarafından da yüzde 3,5 zammın gerekçesini bekliyoruz.

Hedefiniz nedir, amacınız nedir?. Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 3,5+3 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep hedef enflasyona endeksli maaş zammından vazgeçin dedik. Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar. Biz enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın dedik.Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, esarete devam dedi."

-"TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ NORMAL SEYRİNDE İLERLEMİYOR"

İrfan Tokur, toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemediğini belirterek,"Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik.Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor.Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor.

Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani değildir. Neden yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden imtina etmektedir? Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken bu konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyorum.Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım.Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var."dedi.

-"BÜTÇE ONLARIN, MEYDAN BİZİMDİR"

Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevaplarının olduğunu ifade eden Tokur, "Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. Eylem kültürümüz var diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var.Bütçe onların, meydanlar bizimdir." şeklinde ifade etti.

 

 

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA