Advert

Gölbaşında Badem, Ceviz Kabuğu Soyma Makinası Dağıtıldı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde, "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında çiftçilere badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi dağıtıldı.

Gölbaşında Badem, Ceviz Kabuğu Soyma Makinası Dağıtıldı
Gölbaşında Badem, Ceviz Kabuğu Soyma Makinası Dağıtıldı
Bu içerik 113 kez okundu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yüzde 70 hibeli şekilde desteklenen, Gölbaşı Kaymakamlığı ile Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında 50 çiftçiye badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi dağıtılmak üzere, tören düzenlendi.

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen dağıtım törenine Çelikhan Kaymakamı ve Gölbaşı Kaymakam Vekili Abdullah Demirdağ, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, GAP İdaresi Temsilcileri, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanı Erdinç Ağcakoyunlu, Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Koçyiğit ve çiftçiler katıldı.

Gölbaşı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen proje ile 24 badem üreticisine badem kabuğu soyma makinesi, 26 ceviz üreticisine ise ceviz kabuğu soyma makinesi temin edildi.

-"İŞ YÜKÜ MİNUMUMA İNDİRİLECEK"

Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, törende yaptığı konuşmasında, Gölbaşı ilçesinin yaklaşık 13 bin dekar üretim alanı ile Adıyaman ilçeleri arasında ceviz yetiştiriciliğinde 1. sırada yer aldığını ifade etti.

Gölbaşı’nda  8 bin dekar kayıtlı badem üretim alanının olduğunu belirten Yılmaz, “Çiftçilerimizin badem ve ceviz yetiştiriciliğindeki önemli tarımsal girdileri arasında yer alan kabuk soyma işçiliği ilçemizde hali hazırda el yordamıyla yapılmakta, bu durum ise çiftçilerimize ciddi bir iş yükü getirmektedir. Bugün dağıtılan makineler ile bu iş yükü minimuma indirilecek, işletme başına karlılık artacaktır. Proje bölgemizde gün geçtikçe daha fazla alanda yapılmaya başlanan badem ve ceviz yetiştiriciliğini yaygınlaştıracak ve temin edilen makineler yetiştiricilik yapan çiftçilerimize örnek olacaktır.” şeklinde konuştu.

-10 KİŞİNİN YAPTIĞINI, TEK MAKİNE ZAHMETSİZCE YAPABİLİYOR”

Projeden faydalanan çiftçilerden Nevzat Er ise ,“Şimdiye kadar bademimizi el ile soyuyorduk, elimiz, parmaklarımız hep yara olurdu. Bir de elle soyunca günlerce uğraşırdık. Şimdi dağıtılan makineler 10 kişinin yaptığı işi makine tek başına hiç zahmetsizce yapabiliyor. Projeye finansman sağlayan GAP İdaresine ve diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Çevre Yolunda Aşınan Yollara Bakım
3. Çevre Yolunda Aşınan Yollara Bakım
İstek ve Şikayetler Artık ‘WhatsApp’ ve ‘Bip’ Destek Hattına İletilebilecek
İstek ve Şikayetler Artık ‘WhatsApp’ ve ‘Bip’ Destek Hattına İletilebilecek