Alzaymır Hastalığına Karşı Farkındalık Oluşturdu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Alzaymır Hastaları ve Yakınları Buluşma Merkezi (MORAL EVİ), alzaymır hastalığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla özel bir alışveriş merkezinde sergi açtı.

Alzaymır Hastalığına Karşı Farkındalık Oluşturdu
Alzaymır Hastalığına Karşı Farkındalık Oluşturdu
Bu içerik 153 kez okundu.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı MORAL EVİ, 21 Eylül Alzaymır Günü etkinlikleri kapsamında hastalığa karşı toplumu bilinçlendirmek için sergi düzenledi.

Özel bir alışveriş merkezinde açılan sergide, hastalığın 1. ve 2. evresini yaşayan yaşlıların uzmanların eşliğinde yaptığı 400’e yakın el işi ürün sergilendi.

Birbirinden güzel ürünlerin sergilendiği sergi alanında, hasta yakınlarına yönelik oluşturulan hatırlatma köşesinde; hastalık belirtileri, özel durumlarda yapılması gerekenler yer aldı.

Öte yandan sergide; alzaymır hastalarının tedavisinde uygulanan bazı fizik tedavi hareketleri gösterildi. Sergiyi gezen ziyaretçiler, alzaymır hastalarıyla akıl oyunları oynama fırsatı buldu. 

-MORAL EVİ HAKKINDA

Büyükşehir Belediyesi’yle hayırsever Uslu ailesinin 2018 yılında ortaklaşa yaptırdığı Alzaymır Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi, hastalığa yakalanmış kişileri yaşama bağlamak, yaşam enerjisi vermek, kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak ve zihinsel rehabilitasyon çalışmalarıyla hastalığın evre atlamasını geciktirmek, hastalarına bakım veren kişilere bir nebze nefes aldırmak ve hasta yakınlarının omuzlarındaki yüklerini biraz olsun hafifleterek, bakım konusunda bilgilendirmek, onları uzmanlarla buluşturmak için dayanışmayı artırmak ve onlara psikolojik destek sağlanmaktadır.

Moral Evi, toplumun demans ve Alzaymır hakkındaki bilinç ve bilgisini arttırarak, Alzaymır hastalığı ve bakımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve bu hastalıktan muzdarip kişi ve ailelerin yaşam kalitesinin arttırmak hedeflenmektedir.

Merkez, hastaların ihtiyaçları sosyokültürel, ekonomik, eğitim, cinsiyet, algı yeteneklerinin farklı olması gibi birçok değişkenle beraber değişiklik göstermekte, her hastanın ihtiyaç duyduğu alanlarda gerek fiziksel gerekse rehabilite alanında gerekli uygulamalar planlayıp, uygulamakta. Bununla beraber multidisipliner bir çalışma modeliyle bütün meslek gruplarıyla gerekli gözlem ve çalışmaları yürütülüp, kişilerin mental fonksiyonları ölçülerek değerlendirme yapılıyor.

Hastaların ihtiyaç duydukları alanlar belirlenerek, ihtiyaçlar doğrultusunda belirli hedefler alıp hedeflere ulaşmak için çalışmalar uygulanıyor. Hastalar ve hasta yakınlarına bireysel terapi veya grup terapilerinin yapıldığı merkezde, sosyal ve duygusal durumları gözlemlenerek, hastalarla bireysel görüşmelerde düzenleniyor. Ayrıca nöropsikolojik testlerin takibi yapılmakta, değerlendirilmekte ve rapor ediliyor.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rektör Turgut’tan Ceylanpınar Gazisi Kaplan’a Ziyaret
Rektör Turgut’tan Ceylanpınar Gazisi Kaplan’a Ziyaret
Çelikhan'a Şehit Ateşi Düştü
Çelikhan'a Şehit Ateşi Düştü