Advert

Başkan Kıymaz: Konuşulanlar Havada Kalmasın

Adıyaman’da tarım sektörünün sorunları, çözüm önerileri ile ilin sahip olduğu tarım potansiyelinin görüşüldüğü Adıyaman Tarım Platformu düzenlendi.

Başkan Kıymaz: Konuşulanlar Havada Kalmasın
Başkan Kıymaz: Konuşulanlar Havada Kalmasın
Bu içerik 338 kez okundu.

Türkiye Petrolleri Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İlçe kaymakamları, GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Tarım ve Hayvancılıkla ilgili kurum amirleri, il ve ilçe Ziraat Odası Başkanları, STK Başkanları, Sektör Temsilcileri ve Birlik Başkanları katıldı. 
Toplantıda Adıyaman’ın tarım ve hayvancılığıyla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez ve Vali yardımcıları notlar alarak dikkatle toplantıyı sonuna kadar izledi.


-PEKMEZ: DİĞER ALANLARDA DA OLUŞTURULAN PLATFORMLARI DİNLEYECEĞİM 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Pekmez, Tarım Platformunun amacının Adıyaman tarımının gelişimine yönelik tarım sektörü temsilcilerinin fikir ve düşüncelerini almak olduğunu ifade etti.

Tarım Platformu toplantısının birincisini düzenlediklerini belirten Vali Pekmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Daha sonra da sırasıyla diğer platform toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Adıyaman Tarım Platformunu kurmamızın amacı sorunları ve çözüm önerilerini siz değerli sektör temsilcileri ile karşılıklı istişare etmektir. Bugün dile getirilen sorun ve talepleri öncelik sırasına göre değerlendirerek bunları çözüme kavuşturacağız. Bir sonraki aşamamızda bütün platformların ortak bir sempozyumunu üniversitemizle birlikte Kalkınma Ajansımız organize edecek. Bu sempozyum içerisinde de vatandaşlarımızın da görüşlerini alabilecek bir internet anket formu koyarak bu konuda vatandaşlarımızın da görüş ve önerilerini alacağız.

-"SORUNLARI ÖNCELİK SIRASINA KOYACAĞIZ"

Bunların hepsinin sonucunda tarım sektörü temsilcileri ve vatandaşlarımızdan gelecek görüş ve öneriler sonucunda tarım sektörünün sorunlarını ve ihtiyaçlarını öncelik sırasına göre belirleyerek bu sorunların çözüm önerileri noktasında kime ne görev düşüyorsa birlik ve beraberlik içerisinde bunları çözmeye çalışacağız." 

Vali Aykut Pekmez’in açılış konuşmasının ardından Adıyaman Tarım Platformunun amaç ve hedefleri ile ilgili bir sunum yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan, Adıyaman tarımının dünü ve bugünü, yetiştirilen temel ürün çeşitleri, topak yapısı, hayvancılık konuları, sulanabilir arazi yapısı ve bakanlığını tarımsal destekleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

KIYMAZ: PLATFORMDA İLGİLİ KONULAR İÇİN ALT KOMITELER OLUŞTURULMALI

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, platformda yaptığı konuşma da Kahta Ziraat Odası başkanı Rüştü Turanlı ve Badem Birliği yöneticilerini kutlayarak badem sektöründe Adıyaman'ı ileri taşıdıkları için teşekkür etti.

-TÜTÜN, ADIYAMAN EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR

Kıymaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Platform kurulması  başlı başına güzel bir şey, bir yandan üreteceğiz diğer yandan, ürettiğimizle markalaşıp bunu piyasaya en iyi şekilde satmamız gerekiyor. Tütün tarımı Adıyaman’ın en önemli tarımdaki kalemidir. Bu işten kazanılan para Adıyaman’da esnafa ulaşamazsa çarşıdaki iş yerlerinin yarısı kapanır, tütün Adıyaman tarımının can damarıdır. Bu kadar öneme sahip ürünün satıldığı yer gayrı sıhhi, dar ve kullanışsız bir yer, yarın Tuz Hanı tamamlandığında oraya bir kefile ziyarete gelse tütün kokusu ve yer darlığından orası gezilemeyecek, tütüncüler için modern bir yere ihtiyaç var, böyle bir yer yapılana kadar, eski şire pazarı tütüncülere düzenlenip tahsis edilse kısa süreliğine bu sorun çözülür, şehir trafiği de rahatlar, burada birçok konu konuşuluyor, burada kararlar alınsın, konuşulanlar havada kalmasın, bir sonraki toplantıda neler yapılabilmiş bunları konuşalım."

Konuşmaların ve sunumların ardından, toplantının amacı ve hedefleri ile ilgili olarak paydaşlar tek tek söz alarak gündem maddeleri üzerinde aktarmak istedikleri konularda görüş belirttiler.

Toplantı, karşılıklı fikir alışverişleri ve önerilerin ardından son buldu.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiçek: Yaş İlerledikçe Meme Kanseri Riski Artıyor
Çiçek: Yaş İlerledikçe Meme Kanseri Riski Artıyor
Şarampole Devrilen Hafif Ticari Aracın Sürücüsü Yaralandı
Şarampole Devrilen Hafif Ticari Aracın Sürücüsü Yaralandı