Güncel
Giriş Tarihi : 11-05-2020 16:15

CHP'li Binzet'ten, AVM 'lerin Açılma Riski Açıklaması

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, "Açılış yapılacaksa AVM çalışanları ve müşterileri açısından en azından sistemin yüzde 100 taze hava ile çalışması sağlanmalıdır."dedi.

CHP'li Binzet'ten, AVM 'lerin Açılma Riski Açıklaması

Binzet, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alışveriş merkezinde faaliyette bulunan yatırımcının ve çalışanların bu süreçte sıkıntı yaşadıklarını çok iyi bildiklerini belirtti.

-"ADIYAMAN LOKALİNDE HASTA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ GÖZLENMEKTEDİR"

Salgınla mücadelede öncelikli olarak insan sağlığı düşünülerek bir çok işyerinin kapanmak zorunda kaldığına değinen Binzet, şu ifadeleri kullandı:

"Yatırımcımız, esnafımız ve çalışanlarımız ister istemez ekonomik anlamda sıkıntı yaşadı. Alınan tedbirler, yapılan fedakarlıklar sayesinde Türkiye'de bildiğimiz kadarı ile koronavirüs salgını ciddi anlamda kontrol altına alınıyor. Hasta sayısında bir düşme olduğu belirlenirken Adıyaman lokalinde hasta sayısında ciddi artış gözlenmektedir. Bilindiği gibi Besni Uzunkuyu köyünde ciddi sayıda pozitif hasta bulunmaktadır. Gölbaşı ilçemiz bu yüzden tamamen karantina altına alınmış olup hasta sayısı 30 lu rakamlarla anılmaktadır keza Börgenek köyü hala karantina altında olup, bölgemizde bunun dışında birçok tekil ve çoğul vakaların varlığı bilinmektedir."

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da AVM lerin açılışının 11 Mayıs itibari ile gerçekleşeceğini belirten Binzet," Kapalı mekanlarda merkezi havalandırma sistemleri ekonomik olması için soğultan havanın bir kısmına taze hava eklenerek sirkülasyona sokulmaktadır. Bu dolaşımda olan soğumuş havanın hepsinin dışarıya salınıp yerine taze havayı soğutarak yapmak yerine soğutulmuş olan havanın bir kısmının hazır soğutulmuş hava olarak ortama salınmaktadır ki bu oran zaman zaman yüzde 50, yüzde 6’lara kadar çıkmaktadır."dedi.

Binzet, "Koronavirüsü taşıyan biri hasta olsun veya olmasın açılan AVM’lerden birine kontrolsüz olarak girerse ve burada öksürür ya da hapşırışa taşıdığı virüsleri kapalı havalandırma aracılığı ile dolaşım sistemine sokmaktadır. Bu dolaşım yüzde 90 taze hava ile takviye edilse bile bu yüzde yüzde10 oranındaki hava o anda ortamda bulunan herkesin etkilenmesine neden olacaktır."ifadesini kullandı.

-"ÇOK AZ OLSA BİLE RİSKİN GÖZE ALINMAMASI GEREKİR"

Şayet açılış yapılacaksa AVM çalışanları ve müşterileri açısından en azından sistemin yüzde 100 taze hava ile çalışmasının sağlanmasını dile getiren Binzet, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzı Sıhha yetkililerinin AVM havalandırma sistemini detaylı olarak incelemelerinde fayda olacağı kanaatindeyiz. Bu dönemde Adıyaman için çok büyük risk oluşturacağını düşündüğümüz AVM açılışın en azından salgının hala yoğun olarak devam ettiği Adıyaman lokalinde açılmaması gerektiğini. Çok az olsa bile riskin göze alınmaması gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA