Güncel
Giriş Tarihi : 15-05-2020 00:35

Adıyaman Sağlık-Sen Şube Başkanı Barutçu, Hemşireler Gününü Kutladı

Adıyaman Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Barutçu,"Tüm sağlık çalışanlarımız gibi hemşire arkadaşlarımızda salgının en başından beri büyük özveri göstererek adeta destan yazmışlardır"

Adıyaman Sağlık-Sen Şube Başkanı Barutçu, Hemşireler Gününü Kutladı

Barutçu, 14 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, hemşirelik mesleğinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezleri arasında olduğunu kaydetti.

-"BÜYÜK ÖZVERİ GÖSTEREREK ADETA DESTAN YAZMIŞLARDIR"

Hemşirelerin büyük fedakarlıkla yürüttükleri vazifeleri nedeniylede herkes tarafından saygı ve takdirle karşılandıklarının altını çizen Barutçu, şunları ifade etti:

"Hemşirelerin, tüm dünyayı kasıp kavuran kovid-19 salgınındaki hayati rolleri, insanlar nezdindeki saygın konumunu daha da pekiştirmiştir. Aynı durum ülkemiz için de geçerlidir. Tüm sağlık çalışanlarımız gibi hemşire arkadaşlarımızda salgının en başından beri büyük özveri göstererek adeta destan yazmışlardır.Üstelik bu özveriyi, hemşire istihdamı noktasında, OECD ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almalarına rağmen göstermişlerdir."

Barutçu,  Sağlık-Sen olarak, sağlık hizmetlerindeki fiziki iyileştirmelere rağmen başta hemşire kadrosunda çalışanlar olmak üzere sağlıkta istihdam eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu bir kez daha hatırlatmak istediklerini vurgulayarak, "Bu sorun, fazla mesai ve zorlu çalışma koşullarıyla birlikte düşünüldüğünde daha yakıcı hale gelmektedir.Öyle ki çoğu sağlık çalışanı, mesai bitiminde evine gittiğinde çocuğuna zaman ayıracak dermandan yoksun kalabilmektedir. Elbette hemşire arkadaşlarımız dahil, sağlık çalışanlarının tamamı, artık bazıları kronikleşen daha başka sorunlarla da mücadele etmek mecburiyetinde kalıyorlar. Bu sorunları görmezden gelmek, ötelemek, yok saymak sağlık çalışanlarının ağır iş yükünü artırıp, ümitsizliklerini derinleştireceği gibi yürütülen sağlık hizmetlerini de olumsuz etkilemektedir."ifadelerini kullandı.

-"HAKKANİYETLİ BİR DÖNER SERMAYE SİSTEMİ OLUŞTURULMALI"

Sağlık hizmetlerinin kutsal olduğuna işaret eden Barutçu, şöyle devam etti:

"İhtiyaç duyan herkes hak ettiği hizmeti, onurluca almak mecburiyetindedir.O nedenle bu hizmeti sırtlayan sağlık çalışanlarının, aşağıda sıraladığımız sorunlarının acilen çözüme kavuşması gerekmektedir hakkaniyetli bir döner sermaye sistemi oluşturulmalı, her sağlık çalışanı alın terinin karşılığını hakkıyla almalıdır. Farklı türdeki sözleşmeli istihdam modelleri çalışma barışını bozuyor. Sözleşmeli istihdam türüne son verilmeli, 4-B’liler, vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı çalışanlar vb. kadroya geçirilmelidir.

 3600 Ek Gösterge sağlık çalışanları için lüks değil, haktır. Verilen sözler tutulmalı, 3600 branş ayırımı yapılmadan, bütün sağlık çalışanlarını kapsayarak çıkarılmalıdır. Sağlıkta Şiddet Yasası tavizsiz bir şekilde işletilmeli, şiddet yapanın yanına kar kalmamalıdır.Sınavını sahada hakkıyla veren sağlık çalışanları, Unvan Değişikliği Sınavı’ndan muaf tutulmalı. Bir defaya mahsus unvan değişikliği sınavsız yapılmalıdır. Fedakar sağlık çalışanlarının çocukları, kreşlerde güven içinde kalmalı. Hastanelerde 24 saat esaslı kreş hizmeti verilmelidir."

-"FIRSAT EŞİTLİĞİNDEKİ ZAMAN ENGELİ KALDIRILMALIDIR"

Lisans tamamlama hakkının 2014 sonrası mezunlara da tanınması gerektiğini dile getiren Barutçu, "Fırsat eşitliğindeki zaman engeli kaldırılmalıdır.Sağlık-Sen olarak bu sorunların çözümünün, sağlık çalışanlarına hakkın teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inanıyoruz. Hemşireler Günü dolayısıyla, bu inancımızı ve kararlılığımızı bir defa daha tekrarlıyor, fedakar ve cefakar tüm hemşirelerimizin bu anlamlı gününü içtenlikle kutluyoruz."dedi.

Kaynak : PHA@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA