Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 08-06-2020 15:10

Siyasetçi yazar Ulubey: Kadınlar öldürülüyor!

Siyasetçi yazar Fatma Ulubey, dünyada ve Türkiye'de kadına şiddet ve cinayetlerin artarak devam ettiğine dikkat çekti.

Siyasetçi yazar Ulubey: Kadınlar öldürülüyor!

Ulubey, yaptığı yazılı açıklamada, kadınların hunharca öldürülmesine tepki göstererek, " Onlar ölmediler, öldürüldüler, söylesenize nasıl kıyarsınız kadınlara?...Siz mi verdiniz o nefesi ki siz alıyorsunuz?..."diye ifade etti.

Kadınların hunharca öldürülmesinin birçok sebebe dayandırıldığını ve hak ediyormuş gibi davranıldığını belirten Ulubey, şunları kaydetti:

"Oysa yaşamak bu kadar güzelken insan nasıl ölebilir ki?..Onlar ölmediler, öldürüldüler, söylesenize nasıl kıyarsınız kadınlara?...Siz mi verdiniz o nefesi ki siz alıyorsunuz?...Hunharca katlediyorsunuz, hem de çocuklarının gözlerinin önünde ! Bazen bir sokak ortasında !...Kadın, törelere kurban ediliyor, namus cinayetine kurban gidiyor, kan davasına kadın kurban veriliyor. Küçük yaşta feodaliteye boyun eğerek evlendirilmek zorunda bırakılıyor...Cahiliye dönemini unutmadınız, bir kız çocuğunu hem de bu yüzyılda diri diri toprağa gömdünüz."

-"Medine'nin elleri bağlı canlı canlı gömüldüğü belirlendi"

Adıyaman'da yaşanan kadın katliamlarını anımsatan Ulubey,  "İlimizin Kahta ilçesinde 2009 yılında yaşanan vahşeti unutmamız mümkün mü?...Medine Memi adlı 16 yaşındaki bir genç kızımız, önce kaybolduğu haberleri, sonra olay polise initikal etmiş kümesin altında yapılan kazıda genç kızın cesedi oturur vaziyette bulunmuştu!. Araştırma derinleştirilmiş, otopsi sonucunda gözler önüne serilen çarpıcı gerçek Medine'nin "elleri bağlı ve canlı olarak toprağa gömüldüğü" belirlendi!...Adli tıp uzmanları, mide ve ciğerlerinde toprak olduğu saptanan genç kızın kanında ilaç veya uyuşturucuya rastlamadı."dedi.

Bu insanlık dışı olayı hem yazılı  hem de katıldığı platformlarda dile getirdiğini ifade eden Ulubey, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu cehaletin önüne nasıl geçeriz diye ciddi anlamda çalışmalarım olmuştu. Diyeceksiniz ki aradan yıllar geçmiş , evet haklısınız fakat yıllar geçmesine rağmen ne değişti ki?... Kadınlar hala öldürülüyor, hala şiddete maruz kalıyor!...Daha bugünlerde Gaziantep’te iki çocuk annesi E.A.çocuklarının gözü önünde eşi tarafından bıçaklandı.İstanbul Maltepe'de iki çocuk annesi #Ayşegül Aktürk, işine giderken, reddettiği erkek tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Ayşegül, katiline “hayır” dediği için katledildi.İstanbul Bağcılar'da #Perihan Ayhan işyerinde tartıştığı arkadaşı tarafından katledildi.Zorla evlendirilmek istenen 17 yaşındaki #İrem Bahçe, nişanlısından ayrıldığı için,aile meclisinin kararı üzerine abisi tarafından silahla vurularak öldürüldü.Daha nice örnekler !...."

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporunun verilerini Paylaşan Ulubey, "2020 Ocak ve Şubat aylarında 49, 2018 yılında 440, 2019 yılında 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü.11-31 Mart 2020 arasında 21 kadın öldürüldü...2020 Nisan ayında ise 20 kadın erkekler tarafından katledildi, 20 kadın da şüpheli şekilde ölü bulundu!..2020 Mayıs ayında 21 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 18 kadının ölümü ise şüpheli bulundu..."

Ulubey, bu coğrafyanın en ağır bedelini kadınlar mı ödemeli? şeklinde soru yönelterek, "Bu coğrafyanın acı romanlarına kadınlar mı konu olmalı!!! Kadınların acılarına dair daha kaç kitap , kaç yazı yazılmalı?...Diyor ya koca Nazım,'Kadınlarımızın yüzü acılarımızın kitabıdır, acılarımız, ayıplarımız ve döktüğümüz kan,karasabanlar gibi çizer kadınların yüzünü."şeklinde ifade etti.

-"Mevcut yasalar yeterli gelmediği gibi olan yasa uygulanmıyor"

Türkiye'de ve dünyada etkin bir mücadele ve koruma yöntemlerinin tesis edilmediğini vurgulayan Ulubey, şöyle devam etti:

"Ne acıdır ki ülkemizde her gün kadına şiddet, kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Oysa ki, kadına karşı şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmakla yükümlü olan ülkeler imza koydukları sözleşmelerin (buna ülkemizde dahil) 20 'nci maddesi şöyle diyor; 'taraflar mağdurların şiddet eylemi sonrasında iyileşmelerini kolaylaştıracak , hizmetlere erişimini sağlayacak gerekli yasal ve diğer tedbirleri alacaklardır.Bu tedbirler gerektiğinde, yasal ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, finansal yardım, konut sağlama,eğitim öğretim ve iş bulma yardımı dahil olacaktır'.

Aynı sözleşmeye göre şiddet uygulayan şahıs, hiçbir gerekçeye sığınmayacaktır. Tüm bunlara rağmen gerek ülkemizde ve diğer ülkelerde kadına karşı şiddettin, kadın cinayetlerinin önüne geçilemiyor. Etkin bir mücadele, koruma yöntemleri tesis edilemiyor.Çünkü mevcut yasalar yeterli gelmediği gibi olan da uygulamaya konulmuyor. Can almanın hafifletici yada iyi hal sebebi olabilir mi?... Oluyor maalesef. Çoğu kez bu hallerden ceza indirimleri oluyor. Kadına şiddet ve öldürme sucunu işleyenlere nedeni ne olursa olsun meşruiyet kazandırılmamalıdır. Kadına şiddet,kadın ölümleri son bulsun!."

 

Kaynak : PHA


@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA