Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 12-07-2020 17:40

CHP’li Tutdere: Sizin bu teklifiniz yargıyı ve üniter yapımızı zehirleyecektir

TBMM Katip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, avukatlık kanununda değişiklik öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda apar topar geçirilmesine tepki gösterdi.

CHP’li Tutdere: Sizin bu teklifiniz yargıyı ve üniter yapımızı zehirleyecektir

Tutdere, Meclis'te yaptığı konuşmasında, meydanlarda mücadele eden Baro Başkanlarını ve avukatları selamlayarak, bu yasa teklifinin savunmayı, adaleti ve yargıyı zehirleyeceğini söyledi.

"Avukatlar bu gömleği yırtıp atacaktır"

"Siz,(iktidar) adalet sistemine zehir enjekte ediyorsunuz" diyen Tutdere, "Siz iktidar olarak haksızlıklara karşı dik duran, demokrasi mücadelesi veren avukatlara korku gömleği giydirmeye çalışıyorsunuz. Ancak, şunu unutmayın, cübbesinde düğme olmayan, efendileri olmayan, köle kullanmayan, bağımsız savunmanın tek temsilcisi olan avukatlara bu gömleği giydiremeyeceksiniz. Avukatlar bu gömleği yırtıp atacaktır."dedi.

Tutdere, kanun teklifinin Türkiye'nin gündemine geldiği günden bu yana gerek adliyelerde gerek sokaklarda gerek meydanlarda bağımsız savunma adına, hukuk devleti adına mücadele veren, dik duran, güç karşısında eğilmeyen başta baro başkanları olmak üzere 140 bin avukat meslektaşını selamladığını ifade etti.

Teklif sahiplerinin komisyon görüşmelerinde özellikle bu savunmayı parçalayan, bölen tekliflerini "çoğulculuk", "temsilde adalet" sloganlarıyla desteklerini, açıkladıklarını belirten  Tutdere, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ancak teklife baktığımızda teklif sahiplerinin dediği gibi bu teklifte ne temsilde adalet var ne de çoğulculuk var. Her ne kadar sizler bu teklifinizi "çoğulculuk" ve "temsilde adalet" sosuyla süslemiş olsanız da bütün avukatlar, bütün milletimiz sizin niyetinizi çok iyi biliyor. Herkesin bildiği gibi, sizin bu teklifteki amacınız kendinize yakın, emrinizde yeni barolar oluşturmaktır. Sarı sendikalar, yandaş televizyonlar zincirine bir de sarı baroları eklemek istiyorsunuz.

Sizler savunmayı dikensiz bir gül bahçesi haline çevirmeye çalışıyorsunuz çünkü siz iktidar olarak bu ülkede hukuk mücadelesi veren, insan hakları mücadelesi veren, demokrasi mücadelesi veren bütün kesimlerden rahatsızsınız. Avukatlardan da rahatsızsınız. Avukatlık Kanunu'nun barolara vermiş olduğu hukukun üstünlüğünü savunmak, insan haklarını savunmak görevini barolar ifa ettiği için sizler bu duruştan rahatsızsınız. Onun için bölelim, parçalayalım, yönetelim, yürütmeyle uyumlu barolar oluşturalım diye bu teklifi getirdiniz. Hukukçular "Yanlış." diyor, 80 baro başkanı "Yanlış." diyor, 140 bin avukat "Yanlış." diyor ama siz ısrarınızı sürdürüyorsunuz."

"Üniter yapıyı zehirleyeceksiniz"

Hukukta temel bir ilkenin varlığından bahseden Tutdere, "Zehirli ağacın meyvesi zehirli olur. Sizin bu teklifiniz, savunmayı zehirleyecektir, adaleti zehirleyecektir, yargıyı zehirleyecektir. Siz, adalet sistemine zehir enjekte ediyorsunuz. Sizin yargıya, savunmaya verdiğiniz bu zehir üniter yapımızı da zehirleyecektir. Birbirleriyle uğraşan, birbirleriyle çatışan, etnik temelli, siyaset temelli yeni barolar oluşacaktır. Bu teklifte milletin, bu teklifte hukukun, bu teklifte demokrasinin yararına hiçbir şey yoktur."şeklinde ifade etti.

Avukatlara korku gömleği giydiremeyeceksiniz

Tutdere, iktidarın haksızlıklara karşı dik duran, demokrasi mücadelesi veren avukatlara korku gömleği giydirmeye çalıştığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Ancak, şunu unutmayın;cübbesinde düğme olmayan, efendileri olmayan, köle kullanmayan, bağımsız savunmanın tek temsilcisi olan avukatlara bu gömleği giydiremeyeceksiniz. Avukatlar bu gömleği yırtıp atacaktır.

140 bin avukat adına AKP Grup Başkanvekiline sataşıyorum 

Tutdere, "140 bin avukat adına AK Parti Grup Başkan Vekiline sataşıyorum"diyerek,  "Şimdi, Grup Başkan Vekili bize diyor ki: 'Bu yasayla biz temsilde adaleti getiriyoruz." Ne yapıyorlar? 40 üyeli bir baroya 4 delege, 5 bin üyeli bir baroya 4 delege. Şimdi, normal matematik bilimine göre çarptım, böldüm, toplamdım böyle bir sonucu bulamadım. Araştırdım, AK Parti matematik bilimine yeni bir şey bulmuş "AK-Matik." Evet, "AK Matik"e göre 40=5 bin Sizi bu teklifinizden dolayı Nobel Matematik Ödülü'ne aday olarak öneriyoruz."dedi. 

Fetönün yarım kalan işini tamamlıyorsunuz

Bu teklifin bir FETÖ projesi olduğunu herkesin söylediğine dikkat çeken Tutdere,konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz de söylüyoruz, bütün avukatlar söylüyor. FETÖ'nün yarım kalan bu işini tamamlamayın, gelin bu işten vazgeçin. Daha önce bu milletin kürsüsünde millet adına sizi uyaran bir milletvekili vardı, Sayın Kamer Genç. "Yapmayın, etmeyin; bu FETÖ terör örgütü gelirse en çok siz zarar görürsünüz." demişti. Milletimiz zarar görmüştü. Zaman geldi, Sayın Genç haklı çıktı. Biz de aynı şekilde sizleri uyarıyoruz: Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Gelin, avukatlarımızı, savunma makamımızı bölen, parçalayan bu teklifinizden vazgeçin. Bakınız, yıllarca avukatlık yapmış, baro organlarında çalışmış bir arkadaşınız olarak sizleri ben de uyarıyorum: Bu teklifte bölücülük var. Bu teklif, adaleti, hukuku, demokrasiyi zehirleyecektir; bundan vazgeçin."    

Kaynak : PHA


@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA