Güncel
Giriş Tarihi : 06-09-2020 18:20

CHP’li Tutdere: Adıyaman'da virüs kontrolden çıktı

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere pandemi sürecine ilişkin tedbirlerin arttırılması gerektiğini belirterek, pandeminin Adıyaman’daki etkilerine ve Adıyaman tablosuna ilişkin açıklamalarda bulundu.Tutdere ayrıca ilgili kurumları şeffaf olmaya davet etti.

CHP’li Tutdere: Adıyaman'da virüs kontrolden çıktı

Tutdere, yazılı açıklamasında, ciddi bir salgın hastalıkla mücadele edildiğini kaydetti.

Kovid-19 mücadelesinin başarıya ulaşmasının kriterlerinin artık tüm dünya otoritelerince tespit edildiğini belirten Tutdere, Bizler de maske, hijyen ve sosyal mesafeye uyulması noktasında her defasında açıklamalar yapıyoruz. Ancak tabloya ve hayatın gerçeğine baktığımızda bu açıklamaların halkta istediğimiz düzeyde karşılık bulamadığını üzülerek görmekteyiz."dedi.

"Adıyaman'da her gün 100 ve civarında pozitif vaka tespit ediliyor "

Pandemi sürecinin başından bu yana Adıyaman'da kalarak süreci yakından takip ettiğini, valilik ve ilgili sağlık kurumlarıyla sürekli istişare halinde olduklarını belirten Tutdere,açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Biz pandeminin başından bu yana sürekli Adıyaman’da kalarak süreci yakinen takip ettik. Bu süreç içerisinde valilik başta olmak üzere ilgili sağlık kurumlarıyla sürekli istişare halinde olduk ve süreci takip etmeye devam ediyoruz. Geçen haftalarda Adıyaman Valiliği açıklama yapmayınca dedikodular ayyuka çıkınca denetim görevini görmek adına ve vatandaşlarımızın doğru bilgilendirmek adına Adıyaman Valiliğine durumun tarafımıza bildirilmesi noktasında müracaatta bulunduk. Ancak Adıyaman Valiliği talebimizi bakanlığa sorarak birazda oyalayarak daha henüz bu saate kadar tarafıma cevap vermedi.Sayın valimiz geçtiğimiz hafta bizim o talebimizden sonra kamuoyuna bir açıklama yaptı. Sadece hastanedeki günlük yoğun bakımda yatan hasta sayısını ve entübe olan hasta sayısını açıkladı.

Evlerdeki pozitif hasta sayısını açıklamadı. Ancak o günden bu güne biz de takip ediyoruz. Adıyaman da şu anda ortalama 100 ve civarında her gün pozitif vaka tespit ediliyor. Biliyorsunuz bütün uzmanlar bu sayının onla çarpılması gerektiğini söylemektedirler. Dolayısıyla Adıyaman’da ki tablo Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Yapmış olduğumuz çalışmalarda, aldığımız bilgilerde bayramdan bu yana ortalamanın 100 bandında gittiğini bazen çok üstüne çıktığını bazen kısmen altına düştüğünü görmekteyiz. Bu da ciddi bir şekilde virüsün Adıyaman’da tırmanışta olduğunu ve Türkiye’de ki seyre paralel olarak hızla yükseldiğini göstermektedir."

"Adıyaman'da tehlike çanları çalıyor"

Tutdere, sürecin şeffaf yönetilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Burada aslında Adıyaman Valiliği süreci şeffaf yönetiyor mu? Sağlık kuruluşlarımızın bu konudaki durumu nedir diye sorarsanız şunu rahatlıkla ifade edebilirim. Tabii ki sağlık çalışanlarımız bu konuda ellerinden geleni yapmaktadırlar. Biz bunun canlı örneklerini de görüyoruz. Ancak her şeye rağmen yine eksiklerin olduğunu da ifade etmek lazım. Adıyaman’da tedbirler anlamında şu anda ciddi aksaklık olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde bu görüşümüzü sayın valimizle de paylaştık. Adıyaman’da tehlike çanları çalıyor. Sonbaharla birlikte kapalı alanlara insanların girme durumu daha da artacak. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte okulların açılma durumu var. Mutlaka virüsün kontrol altına alınması lazım.

Şunu açık yüreklilikle ifade edeyim, belki sağlık kuruluşlarının veya valiliğin hoşuna gitmeyebilir ama benim şahsi görüşüm; Adıyaman’da şu anda virüsün kontrolden çıktığı yönündedir. Sebebi de şu; pozitif vakaların büyük bir kısmı eve gönderiliyor. Evdeki pozitif vakanın nerede dolaştığı ne yaptığı konusunda ne yetkililerin bilgisi oluyor ne de toplumun bilgisi oluyor. Dolayısıyla pozitif vakaların bir kısmı evlerinin dışına çıkarak izolasyonda kalması gerekirken caddede, sokakta, pazarda gezdikleri için çevredeki sağlıklı insanlara da bu virüsü bulaştırmaya devam ediyorlar."ifadelerini kullandı.

Özellikle son dönemde Gölbaşı Devlet Hastanesi de pandemi hastanesi olarak açıldığını anımsatan Tutdere, "Besni açılmıştı, Kahta aynı şekilde, ilçelerde de bayağı yoğunluk var. İş işten geçmeden, tablo daha fazla ağırlaşmadan sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü de daha fazla arttırmadan mutlaka tedbirleri arttırmak gerekiyor."dedi.

"Mücadeleyi sadece sağlık çalışanlarının omzuna yıkarak başarılı olamayız"

Tutdere, sağlık çalışanlarının özverili mücadelesine vatandaşların da destek olması gerektiğini vurgulayarak, "Adıyaman'daki virüsle mücadele savaşını sadece sağlıkçıların omzuna yıkarak burada başarılı olma şansımız yok. Sağlık çalışanlarıyla zaman zaman yapmış olduğumuz görüşmelerde de insanların artık dayanılamayacak bir duruma geldiğini, tüm hastanelerin dolu olduğunu ve bu tablo bu şekilde devam ederse artık bu işin altından kalkılamayacağını, sağlık sisteminin de bu işi kaldıramayacağını ifade etmektedirler."dedi.

"Bana bir şey olmaz, burada virüs yoktur, bu bir yalan, tavrı bizi gerçekten üzüyor"

Sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına vatandaşlarında destek olmasına dikkat çeken Tutdere, şöyle devam etti:

"Adıyamanlı hemşehrilerime de çağrıda bulunuyorum. Sağlık kuruluşlarının, valiliğimizin bu konuda yapmış oldukları açıklamalara lütfen riayet etsinler. Özellikle maske, mesafe ve hijyen konusunda gerekli duyarlılığı lütfen göstersinler. Adıyamanlıların klasik ‘bana bişey olmaz, burada virüs yoktur, bu bir yalan’ tavrı bizi gerçekten üzüyor. Binlerce insan yaşamını yitirmiş hala böyle düşünen inanlar var. Bu gerçekten çok üzücü. Biz sadece kendi sağlığımızdan değil, bütün yurttaşlarımızın sağlığından da sorumluyuz. Bütün hemşehrilerimi daha duyarlı olmaya ve daha özenli davranmaya, birbirlerinin hakkına riayet etmeye davet ediyorum. Önümüzdeki günlerde tablonun ağırlaşmaması için mutlaka tedbirlerin arttırılması gerekiyor. Şehrin çıkış noktalarında önceki dönemlerde yapıldığı gibi yeniden denetimlerde yapılabilir. Filyasyon ekiplerinden aldığımız raporlarda bugüne kadar temaslılarla birlikte on üç bini aştığını, 13 bini aşkın kişiyle çalışmaların yapıldığını görmekteyiz. Dolayısıyla bilimsel olarak uzmanların belirttiği şekilde bir bütün olarak tabloyu ortaya koyduğumuzda Adıyaman’ın ciddi anlamda bir risk altında olduğunu görüyoruz. Bu riskin bertaraf edilmesi virüsle mücadelenin başarıya ulaşması için sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmamız üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor."

"Rakamları gizleyerek, saklayarak hiçbir yere varamayız"

Valiliğin ilgili kurumlarının da bu konuda ciddi tedbir alması gerektiğine işaret eden Tutdere, "Şunu da ifade edeyim, Adıyaman’daki ölüm oranları konusunda da tereddütler var. Benim tespit ettiğim özellikle Kovid-19’dan yatıp vefat ettiği halde ölüm raporuna doğal ölüm olarak yazılan birkaç vakayı da bizzat biliyorum. Evrakları da elimde. Bu konuda da hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Biz süreci takip ediyoruz. İlgili kurumlarımızın şeffaf bir şekilde süreci Adıyaman halkıyla paylaşmaları korona mücadelesinde başarıyı beraberinde getirecektir. Rakamları gizleyerek, saklayarak hiçbir yere varamayız. Açık ve şeffaf bir şekilde hasta sayılarının, ölüm rakamlarının açıklanması belki de olayın vatandaşlar tarafından fark edilebilmesi, farkındalığın yaratılması anlamında olumlu katkısı olacaktır. Bu nedenle ilgili kurumlarımızı da bu konuda daha duyarlı ve şeffaf olmaya davet ediyorum."ifadelerini kulandı.

"Böyle giderse hastanelerimiz talebi karşılamakta yetersiz kalacak"

Pozitif vaka sayılarının sürekli arttığına dikkat çekerek sahra hastanesi talebini yineleyen Tutdere, "Adıyaman’da günlük pozitif vaka sayısı 100'ün altına düşmediği sürece, belki önümüzdeki birkaç ay içerisinde mevcut hastanelerimiz bu talebi karşılayamayacaktır. Kaldı ki şu anda da karşılamakta yetersiz kalıyor. Pozitif vakalar evlere gönderiyor. Evlere gönderilen pozitif vakaların sağlık kuruluşları tarafından denetimi imkansız hale geliyor. Dolayısıyla bu da beraberinde önümüzdeki süreçte sahra hastanesini zorunlu kılacaktır. Biz buna ihtiyaç olmadan tablo daha da ağırlaşmadan tedbirlerin arttırılmasını talep ediyoruz. Dolayısıyla biz daha önce yapmış olduğumuz Sahra hastanesi talebimizin aynen arkasında duruyoruz. Adıyaman’da önümüzdeki süreçte hastalarımızın mağdur olmaması adına devletin gerekli tedbirleri acilen alması gerekiyor. Çünkü ilçe hastaneleri de bu yoğunlukta devam ederse belli bir süreden sonra onlarda da yer sorununu yaşayacağımız ortadadır. Bu konuda ilgililerin umarım tablo oraya kadar gitmez, umarım o kadar ağırlaşmaz ancak her türlü tedbiri de almaları gerekiyor. Şimdiden yetkilileri ve valiliği uyarıyoruz."şeklinde açıklamalarda bulundu.

"Grip aşısının hükümet tarafından tedarik edilmesi sosyal devletin gereğidir"

Son günlerde grip aşısının bulunamaması ile ilgili konuya da değinen Tutdere, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Sağlıkla ilgili uzmanları dinlediğimizde koronavirüsün normal gribal bir enfeksiyonla birleştiğinde insanlarımızda daha büyük hasarlara sebebiyet vereceği ve daha ağır geçeceğini söylüyorlar. Dolayısıyla hükümet tarafından grip aşısının tedarik edilmesi aslında sosyal devletin bir gereğidir. Şu anda nasıl ki korona da ki tedaviyi ücretsiz yapıyorsa vatandaşlarımıza, aslında bu döneme özgü olarak özellikle grip aşısı konusunda devletin taşın altına elini koyması bu konuda da gerekirse bir seferberlik ilan ederek bütün vatandaşlarımızın aşıya ulaşmasının yolunu açması gerekiyor. Ekonomik anlamda bu aşıları tedarik edecek ekonomik düzeye sahip olmayan insanlara da bunun ücretsiz verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde dediğimiz gibi kış şartlarıyla birlikte tablo ağırlaşacak ve beklide çoğu yurttaşımızı koruyamayacağız. Hükümetin bu konuda da tedbir alması gerekiyor."

Kaynak : PHA@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fatih Karagümrük37
 • 2Alanyaspor37
 • 3Galatasaray37
 • 4Hatayspor37
 • 5BB Erzurumspor36
 • 6Göztepe35
 • 7Fenerbahçe35
 • 8Konyaspor24
 • 9Antalyaspor24
 • 10Trabzonspor34
 • 11Beşiktaş34
 • 12Sivasspor34
 • 13Kasımpaşa33
 • 14Kayserispor33
 • 15Gaziantep FK32
 • 16MKE Ankaragücü21
 • 17Gençlerbirliği21
 • 18Çaykur Rizespor31
 • 19Denizlispor21
 • 20Yeni Malatyaspor31
 • 21Başakşehir FK30
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA