Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 01-11-2020 23:35

Milletvekili Tutdere: Adıyaman'da esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik

TBMM Katip Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,"Bütün milletvekillerimiz Türkiye geneline dağıldı ve esnaflarımızın pandemi nedeniyle ve ekonomik kriz nedeniyle yaşamış olduğumuz sorunları yerinde tespit etti. Bizlerde Adıyaman'da ki esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik."dedi.

Milletvekili Tutdere: Adıyaman'da esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik

"Notlarımızı aldık bu çalışmalarımızı raporlaştıracağız"

Türkiye'nin 81 iline dağıldıklarını ve pandemi sürecinde esnafların sorunlarını raporladıklarını belirten Tutdere, Cumhuriyet Halk Partisi'nin pandemi koşullarında dahi milletin bütün kesimlerine dokunmaya çalıştığını ve bütün kesimlerinin sorunlarını yerinde tespit ederek çözüm noktasını hükümete önerilerde bulunduğunu kaydetti.

Tutdere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile önceki haftalarda saha çalışmalarını esnaf  için yaptığını anımsatarak, şunları ifade etti:

"Bütün milletvekillerimiz Türkiye geneline dağıldı ve esnaflarımızın pandemi nedeniyle ve ekonomik kriz nedeniyle yaşamış olduğumuz sorunları yerinde tespit etti. Bizlerde Adıyaman'da ki esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik. Özellikle okulda ki kantinciler başta olmak üzere okulların açılmamasından kaynaklı servis işi yapan esnaflarımızı ve diğer esnaflarımızın sorunlarını tespit ettik raporlaştırdık genel merkezimize sunduk.  Bu raporları ve genel başkan doğrultusunda geçen hafta ki grup toplantısını esnaflara ayırdı, grup toplantısı boyunca Türkiye'de ki esnaflarımızın yaşadığı mağduriyeti anlattı ve hükümete de çağrıda bulundu."

Çözüm konusun da bir takım önerilerde bulunduğunu aktaran Tutdere, "Zaten şuan meclise sunulan torba kanununa da baktığımız da bizim yapmış olduğumuz o çalışmaları o çağrılarımızın bir kısmın da iktidar tarafından duyulduğunu görmekteyiz."dedi.

Tutdere, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla Türkiye'nin 81 iline bütün milletvekillerin dağıldığını ve Kobilerin küçük ve orta işletmelerin ekonomik kriz nedeniyle ve kurda ki; dağılma nedeniyle yaşamış oldukları sorunların bizzat sorunun muhataplarıyla görüşmek suretiyle tespiti konusunda talimat verdiğine işaret etti.

 "Üç ilde görevlendirildim"

Şanlıurfa Malatya ve  Adıyaman olmak üzere üç ilde görevlendirildiğini belirten Tutdere şöyle devam etti:

"Bizim heyetimiz de tabi genel başkan yardımcımız sayın Veli Ağbaba, Hatay milletvekilimiz sayın İsmet Tokdemir vardı biz üç kişilik heyet olarak önce Şanlıurfa'da ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Şanlıurfa'da bir dizi temaslarda bulunduk özellikle organize sanayi bölgesinde büyük işletmelerle görüştük ticaret odasıyla görüştük ticaret borsası ve bu Kobilerin genel görüntüsünü fotoğraflamak için uygun çalışmalar yaptık. Malatya aynı şekilde heyet olarak gerekli görüşmeler yaptık organize sanayi bölgesinde geçti daha çok bütün gezilerimiz en son da heyetimizle birlikte Adıyaman daydık.

Adıyaman'da da burada hem örgütlerimiz ile birlikte önce il başkanlığı bir basın toplantısıyla geliş sebebimizi açıkladık akabinde de il başkanlığımızın belirlemiş olduğu program doğrultusunda sabah erken saatlerin de saat 10:00'da başlattığımız programımızı akşam geç saatlere kadar sürdürdük ve çok verimli çok olumlu bir havada geçti bütün görüşmelerimiz. Ziyaretlerimizde sanayicilerimiz büyük bir memnuniyet duydular gerçekten bu zor zaman da Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin Kobilerimizin tabiri yerindeyse ayağına kadar giderek onların sorunlarını bizzat yerinde tespit ederek çalışma yapmış olmasından çok büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Biz notlarımızı aldık bu çalışmalarımızı raporlaştıracağız ve bu raporlarımızı hem genel merkezimize hem de bu raporlarda bölgemizde ki sorunlarımızı TBMM ifade etme suretiyle çözüme iktidarı sevk etme suretiyle katkı vermeye çalışacağız."

"Oy vermişiz ama karşılığında hiç bir şey almamışız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu tür çalışmalara çok önem verdiğini hatırlatan Tutdere, "Bu tür çalışmaları genel başkanımız çok önemsiyor genel merkezimiz çok önemsiyor ve biz bu zor şartlarda da olsa halkımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz ve onların sorunlarının çözüm noktasına katkı vermeye devam edeceğiz."dedi.

Tutdere, yapmış oldukları üç il içerisinde Adıyaman'ın geri kalmışlığını gördüğünü vurgulayarak, ziyaretlere ilişkin şunları kaydetti:

"Yıllardır hem bir siyasetçi olarak hem de bir Adıyamanlının evladı olarak bir hukukçu olarak hep konuşuyoruz işte çevre illerimizde ki arasında ki gelişmişlik farkını gerçekten hani biz yollarına alt geçitlerine ya hastanelerine baktığımızda bunu görüyorduk ama şunu açıkça itiraf edeyim Şanlıurfa OSB ve Malatya OSB'yi gezdikten sonra Adıyaman'daki halkımızın bu tartışmasının bu iller arasında ki geri kalmışlığımızın ne kadar halkımızın eleştirilerinin ne kadar haklı olduklarını gördüm. Bizzat yerinde objektif olarak gözlerimle gördüm çıplak olarak gözlerimizle gördük. Şanlıurfa OSB gezdiğimde gerçekten hani bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tabi o tesisleri görmekten gururlandığımıza da ifade ettik ancak bir taraftan da içimde ki his neden bunun aynısı Adıyaman'da yok komşu il aramızda bir buçuk saatlik bir mesafe var neden o tesisler Adıyaman'ımız da yok. Neden bu kadar büyük kapasiteli ve dünyanın bütün ülkelerine ihracat yapan KOBİ'ler neden Adıyaman'da yok?

Malatya'ya gittiğimizde aynı şekilde mesela bir cam fabrikasını gezdik ve bide asansör fabrikasını gezdik, düşünün Türkiye'de kendi dallarında birinci olan işletmeler bunlar büyük fabrikalar  80 dönüm üzerine kurulu bir fabrika sadece bir fabrikada 150 tane sadece mühendis çalışıyor 300 veya 400 tane personel çalışıyor ve çok dolgun maaşlarla çalışıyorlar. Tabi onlarla bizim Adıyaman'ımızı kıyasladığımızda gerçekten çok büyük bir fark var. Kendi kendime şunu sordum iktidara Adıyaman'da oy veriyor Şanlıurfa'da oy veriyor Malatya'da oy veriyor hatta bizim oy oranlarına baktığımız da biz bu illerden daha çok destek vermişiz AK Parti'ye Adıyaman olarak Adıyaman'a çok oy vermişiz ama karşılığında hiçbir şey almamışız."

"Hiçbir sanayicimiz Adıyaman'daki istediği kredi miktarına ulaşamamıştır"

Şanlıurfa'da incelemelerde bulunan Abdurrahman Tutdere, sanayicilere pandemi sürecinde verilen kredi desteğinden yararlandıklarını ve yollarına devam ettiklerini belirtirken Adıyaman'da ise verilen krediler 100 bin isteniyorsa 25 bin limit olduğu söylendiğini belirtti.

Pandemi sürecinde Adıyaman'ın istediği kredi miktarına ulaşamadıklarını belirten Tutdere, "Şanlıurfa'lılara hatta sordum Şanlıurfa'lılar bu krizde sanayisi en az etkilenen illerden bir tanesi Şanlıurfa. Sebebini sorduk, mesela biz KOSGEP kredilerinden tutun diğer krediler konusunda soruyoruz esnafa siz bu kredilerde zorluk çektiniz mi? Limit anlamın da bir sıkıntı yaşadınız mı? Diye sorduk yok herkes istediği kadar krediye ulaşabildi dediler. Mesela KOSKEB üzerinden devletin vermiş olduğu kredilerden orda ki; bütün sanayiciler hemen hemen istifade etmişler bu zorlu süreçte orda ki; kredi desteğini almışlar ve yollarına devam ediyorlar. Aynı soruyu biz Adıyaman'a sorduğumuz da Adıyaman'da ki; sanayicilerimiz evet biz KOSGEP kredileri başta olmak üzere diğer kredilerde aldık ancak Adıyaman'a burada ki; söylenen söz efendim bu kadar limit ayrıldı siz 100 bin istiyorsunuz 25 bin veriyorlar hiçbir sanayicimiz Adıyaman'daki istediği kredi miktarına ulaşamamıştır.

Dolayısıyla krediye ulaşmak konusunda Adıyaman'ın sanayicisi Malatya ve Şanlıurfa'da ki sanayicinin ulaştığı krediye ulaşamamıştır, burada dahi ayrımcılık olmuş adil bir dağılım olmamış ve bunu da burada gördük."şeklinde ifade etti.

"Malatya ve Şanlıurfa sanayicileri dünyaya açılmış, entegre olmuş"

Adıyaman'daki sanayicileri çevre illerde ki Malatya ve Urfa'yı kıyaslayladıklarında orada ki sanayicilerin ve işletmecilerin dünyaya açıldıklarını gerçekten artık dünyaya entegre olduklarını ve teknolojik anlamda son derece ileri teknoloji olarak kullandıklarını gördüklerinin altını çizen Tutdere, şunları aktardı:

"Mesela Malatya'daki bir OSB'de ki bir asansör fabrikasında yapmış olduğumuz incelemede sensörü  a'dan  z'ye bütün parçalarını kendi imalatını yapıyorlar ve buradan dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat yapıyorlar muazzam bir şeydi yani çok güzel gerçekten insan böyle gıpta ile bakıyor. Sonrasında bir cam fabrikasını gezdik bir uzay üssü gibiydi her şey muazzam ve teknoloji 2018 yılında açılmış düşünebiliyor musunuz? 2018 yılında açılmış ve dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan bir firma.

Şanlıurfa'da da benim dikkatimi çeken  bir şey oldu bir pamuk yağı fabrikası pamuktan yağ çıkaran bir yağ fabrikası gezdik, çok büyük bir tesis ve orada dikkatimizi şu çekti, gururlandık tabi böyle bir tesisin ülkemizde böyle bir tesisin olmasından. Dikkatimi çeken şu oldu, orada şuanda dolar ve euronun ham maddesi üretiliyor yani pamuk çekirdeğinin üstünde ki ince pamuk tabakasının orda ki; o makinelerle o teknolojilerle elde ediyorlar ve onu Avrupa'ya mesela Avrupa merkez  bankası dolar ve euronun ham maddesini Urfa'dan temin ediyor yani sanayileri bu kadar gelişmiş.

İlimizde de sanayicilerimiz kendi bireysel çabalarıyla belki de aldıkları kısmen desteklerle iplik ve tekstilde kısmen dünyanın bazı ülkelerine ihracat da yapıyorlar ancak kapasite olarak karşılaştırdığımız da Adıyaman'ın gerçekten mahrum edildiğini ve hak ettiği hizmetleri almadığını gördük."

"AK Parti'nin aklına Adıyaman'ı getirdik"

Adıyaman'da AK Parti'nin aklına yatırımları getirdiklerini Adıyaman'a yatırım için her türlü çalışmayı yapacaklarını savunan Tutdere,"Adıyaman'ın özellikle şimdiye kadar mesela Şanlıurfa 6. bölgenin bütün imkanlarından yıllardır faydalanıyor ama maalesef Adıyaman'ımız daha bu dönem oda muhalefet milletvekili olarak bizim parlamento da yerelde basınımızın ticaret odamızın burada ki; meslek odalarımızın yıllardır feryadı figan ede ede zor bela AK Parti'nin aklına Adıyaman'ı getirdik ve çıkan kararname ile Adıyaman'ı 6.bölgeye koydular ve Adıyaman 2021 yılında  6. bölge teşviklerinden yararlanacak tabi bu yararlanma imkanları nasıl olacak girişimci gelebilecek mi? Pandemi döneminde bütün yatırımların durduğu bir ortam da biz 6. bölgeye gireceğiz bize etkileri ne olacak onu önümüzde ki süreçte göreceğiz."dedi.

İş adamlarının, sanayicilerin Adıyaman'a yatırım yapmaları konusunda her türlü çabayı gayreti göstermeleri gerektiğini vurgulayan Tutdere, şunları dile getirdi:

 Bu seyahatlerim de işletme sahiplerine rica da bulundum, yani bunun minyatürünüzde Adıyaman'a yapın bu kadar kapasite yapmak istemezseniz bile bir kısmının en azından Adıyaman'a  yapın, bir yedek parçasının üretimi yapılsın, 6. bölgeye de girdik Adıyaman güven şehri huzur şehri  burada yatırım yapın diye de davet ettik.

İş adamları da memnuniyetlerini de ifade ettiler biz bu şekil çalışmalarımızı önümüzde ki süreçte de sürdüreceğiz şu açık AK Parti iktidarı Adıyaman'daki sanayiciyi maalesef şuana kadar ihmal etmiştir. Sanayimiz çevre illerle şuan rekabet edebilecek durumda değildir o gücüde şuan yoktur. İnşallah önümüzde ki süreçte bu 6. bölge ile birlikte Adıyaman'ımız da bir sıçrama yapar ve sanayicilerimizde hak ettiği desteklerden teşviklerden faydalanırlar."

Tutdere, "Biz bunun için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız çünkü Adıyaman gerçekten üç dört ilin arasında sıkışmış durumda bu çemberi yırtıp yeniden hem Türkiye piyasasına hem dünya piyasasına sanayicilerimiz inşallah çıkacaktır, burada hepimize iş düşüyor. Özellikle iktidar partisine iş düşüyor."dedi.

"18 yıldır Adıyamanları görmeyenleri  herhalde ilk seçimde görmeyecektir"

 İktidar partisine de çağrıda bulunmak istediklerini belirten Tutdere, şunları kaydetti:

"Adıyaman'ın oyunu alıyorsunuz Adıyaman'a desteğe Adıyaman sanayiciye desteğe gelince Adıyaman  esnafına desteğe gelince hiçbir şey yapmıyorsunuz, artık Adıyaman halkı bu tek taraflı iletişimden koptu verdiğinin karşılığını istiyor şimdiye kadar iktidar bunu yapmadı herhalde. Adıyaman haklıda bundan sonra 18 yıldır Adıyamanları görmeyenleri  herhalde ilk seçimde görmeyecektir bende öyle düşünüyorum durum bu. Tablo gerçekten düşündürücü ve bunu eğer iktidarda ki arkadaşlarımızın itirazları varsa da kendilerine Şanlıurfa organizeyi Malatya organizeyi gezmelerini de öneriyorum şöyle bir şey tabi bu gerçekten hayret edici bir şey."

"Adıyaman'lı gariban çiftçinin tarlada ailesi ile birlikte aylarca döktüğü terin karşılığını verin"

Projelere ödeneği olmadığı için kimse teklif vermediğini ve billboardlarda projeleri açıklandığını belirten Tutdere, "İktidar yetkilileri zaman zaman ile ilgili açıklamaları yaptı. Bu projeleri de ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Biz hepimiz şunu biliyoruz kamu ihale  dökümü vardır, ödeneği ayrılmayan en az yüzde 10 ödeneği ayrılmayan bir iş için ihaleye çıkılmaması gerekiyor aslında."dedi.

Tutdere, Adıyaman'da herkesin de yakinen takip ettiği Pandorama Müzesi'nin 2015'den beri  projesini o görkemli fotoğraflarını, billboardlara astıklarını  hatırlatarak, ihaleye çıktığını ödeneği olmadığı için kimsenin teklif vermediğini ve bir daha ki yıla yada bir daha ki aylara kaldığını kaydetti.

Dört beş defa ihalesi olduğunu aktaran Tutdere, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 "Yanlış hatırlamıyorsam ama hiçbir girişimci hiçbir firma teklif vermedi sebebi ne ödeneği yok. AK Parti'nin yeni icatlarından bir tanesi yatırım programın da bir tanesinin ismi görünüyor. efendim işte biraz önce söylediniz Kahta Büyükçay Barajı arkadaş da bakıyor bak işte yatırım programı da var, iyi varda kaç yıldır var? Sen karşılığında para koymazsan bu projeyi nasıl hayata geçireceksin? Ödeneği yok kendisi var, ödeneği yok şimdi projenin isminin olması o projenin yapılacağı anlamına gelmez. Madem bir projeyi siz kamu oyuyla açıklıyorsunuz biz bu projeyi hükümet olarak devlet olarak yapacağız diyorsanız o projenin ihale bedeli ne ise onun parasını da ayırmanız lazım ancak o zaman gerçekçi olursunuz, o zaman halk buna inanır, o zaman bu projenin yapılacağına bizde inanırız. Ancak siz buraya yatırım programına isminizi yazıyorsunuz karşılığında ödeneği ayırmıyorsunuz dolayısıyla bu yine bir aldatmaca halkımızı oyalamaktan başka bir şey ifade etmiyor.

Biraz önce saydınız işte Kahta Büyükçay Barajı Samsat pompa sistemi Besni ve diğer projelerin büyük bir kısmı sadece sembolik olarak kağıt üzerinde duruyor.

2020 bütçesi görüşüldüğü zaman ben bunu bunları bütçe komisyonuna katarak bizzat kendim katıldım bu projelere ilişkin bakanlara yüzlerine söyledim siz bu projeler için para ayıracak mısınız? Adıyaman halkı bunu sizden bekliyor bunları nasıl yapacaksınız? ne yapacaksınız? diye sordum ancak 2020 yılında ki bütçe  artık sonuna geldik 2021 yılı bütçesi görüşülecek.

2020 yılında bunlar için herhangi bir ödenek ayrılmadı sadece burada tüm izleyicilerimiz de yakinen takip ediyorlardı Erkenek Besni Gölbaşı içme suyu hattı oda dışarıdan bir hibe proje hibe destek alındı Avrupa birliğinden ve o Avrupa birliği ödeneği ile şuan da yapımına başlandı çalışmalarına başlandı orda yine eğer hibe projesi olmasaydı belki oda şu anda askıda kalacaktı."

"Tütüncü Abuzer emmi,AK Parti'den çok çekiyor"

Tütüncülere 19,5 liradan protokol yapıldığını fakat tütün hasadı bittikten sonra firmaların 13 liradan alırım dediğini öne süren Tutdere, tütün üreticilerinin sorununu şöyle aktardı:

"Abuzer emmi tütüncü. Abuzer emmi gerçekten AK Parti'den çok çekiyor yani Abuzer emminin belkide Cumhuriyet tarihinden bu yana en büyük sıkıntıyı AK Parti'den çekti. AK Parti'nin tütüncüye uyguladığı zulüm maalesef devam ediyor.

Abuzer emmi, sayın cumhur başkanı çıktı pandemi sürecinde dedi ki Abuzer emmi sen bir karış toprağı boş bırakma git ürününü ek, Abuzer emmi de geldi. Adıyaman'da Batman'da Manisa'da İzmir'de gitti toprağını ekti mi? Ekti ürününü kaldırdı mı? Bu zor şartlarda kaldırdı mı? Kaldırdı. şimdi firmalarla özel firmalarla sözleşmesini yaptı mı? Yılın başında yaptı firma ne dedi? Abuzer amca sen bana şu tütünü kaldır ben senin bu tütününü  19,5  liradan alacam dedi her ikisi birlikte protokolü imzaladılar mı? İmzaladılar. Abuzer amca geldi sabahın şafağında günün sıcağında çoluğunu çocuğunu aldı tarlasına gitti, yemedi içmedi ilacını aldı, mazotunu aldı, gübresini aldı, üretimini yaptı, alın teri döktü getirdi.

Ürününü şimdi firmaya buyurun ben ürünümü kaldırdım diyor şimdi firma diyor ki, Abuzer emmi biz imza attık ama kusura bakma şuan ben sizin bu ürünü 13 liradan alırım diyor Abuzer emmi şaşırıyor arkadaş ben sana 19,5 liradan protokol yaptım sen buraya imza attın sen devletin gözetimi altında bu sözleşmeyi imzaladın nasıl bana bunu dayatırsın birde diyor ki arkadaş neyin fiyatı değişti? Neyin fiyatı düştü? Mazot mu düştü? Gübre mi düştü? İlaç fiyatımı düştü? Ya neyde indirim oldu ki dolar mı düştü? Enflasyon mu düştü? Neyden indirim oldu da siz bizden indirim istiyorsunuz bizden? Ürünümüzü daha ucuza almayı teklif ediyorsunuz? Diye hayretler içerisinde şuanda özel firmalarla mücadele ediyor.

Bizde TBMM milletin kürsüsünden Abuzer emminin karşılaşmış bu olduğu bu haksızlığı bu mağduriyeti ifade ettik ilgili bakanlığa soru önergesi verdik bu haksızlığı yapamazsınız burası hukuk devleti siz imza attığınız protokole uyacaksınız, hesabınızı kitabınızı yapacaksınız.

Geçen yıl 16 liradan almışlar düşünebiliyor musunuz? Geçen yıldan bu yana her şeyin fiyatı üç kat beş kat artmış ama şuan da özel firmalar verirseniz alırız, vermezseniz zaten gariban ne yapsın tütünü yiyecek hali yok ya çünkü ona göre borçlanmış, gübre, ilaç, fırından ekmek almış ne yapacak? Zor durumda. Devreye girdik burada ki üreticimizin sesi olduk mücadele ettik şuanda da halkla mücadele devam ediyor. Biraz yükselttiler buradan tekrar çağrıda bulunuyorum Adıyaman'lının hakkını teslim edin. Adıyaman'lı gariban çiftçi tarlada ailesi ile birlikte aylarca döktüğü terin karşılığını verin. Siz gidip dışarıdan AK Parti'nin yanlış tütün  politikalarından sıfır gümrükle tütün alıyorsunuz, Lübnan'ın tütününü alıyorsunuz Amerika'lı üreticinin  tütününü alıyorsunuz, onlara demiyorsunuz ki 13 lira verelim veya 10 dolar verelim demiyorsunuz, onlarla  hiç pazarlık bile yapmıyorsunuz, alıp getiriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına gelince mi sizin bu teklifleriniz devreye giriyor yazıktır günahtır ve buradan bütün firmalara da çağrıda bulunuyorum, Abuzer amcanın hakkını teslim edin yoksa Abuzer amcanın iki eli yakanızda olur. Bu dünyada olmazsa da ahiret de peşinizi bırakmayacaktır onun çoluğunun çocuğunun hakkının karşılığını verin.

Buradan da biz meclise de çağrıda bulundum tütün dairesine normalde bu sözleşmeler tarım ve Orman Bakanlığı'nın denetimi altında yapılıyor niye var tütün dairesi daire başkanı şuanda bu Abuzer amcanın sırtından maaş alıyor hem de hatırı sayılı maaş alıyor.

Orada çalışan bütün daire bakanlık yetkilileri maaş alıyor niçin sizin göreniz var bur da ki vatandaşın mağduriyetini önlemek bur da siz hakemsiniz bakanlık olarak gelin hakemliğinizi yapın dedik inşallah sorun çözülecek.

Adıyamanlı hemşerilerime de açıkça çağrıda bulunuyorum bu sorunun takipçisi olacağız hakkınızı alıncaya kadar mücadeleyi de bırakmayacağız, kimsenin yanına kar kalmaz. Kimse bizim üreticimizi çiftçimizi de yalnız görmesin sahipsiz görmesin burada hem Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem de bir Adıyaman milletvekili olarak biz burada ki üreticimize her zaman hakkını koruyacağız bundan sonra da korumaya devam edeceğiz."

Kaynak : PHA@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA