Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 17-12-2020 11:52

Terör saldırısında şehit olan mühendisin ismi yaptırılan okulda yaşatılacak

Sri Lanka'daki terör saldırısında şehit olan mühendis Yiğit Ali Çavuş'un adının yaşatılacağı 24 derslik okul 2021 eğitim ve öğretime hazır.

Terör saldırısında şehit olan mühendisin ismi yaptırılan okulda yaşatılacak

21 Nisan 2019'da Sri Lanka'da düzenlenen terör saldırısında 290 kişinin hayatını kaybettiği olayda ABD Konsolosluğu binasının inşaatında çalışan ve Adıyamanlı olan mühendisler Yiğit Ali Çavuş(25) ile Serhat Nariçi (34) şehit oldu.

Enka yetkilileri tarafından alınan karar ile 2 mühendisin isimlerini yaşatmak için ocak ayında imzalanan protokolün ardından Barbaros Mahallesi'nde 10 bin metrekarelik alana 24 derslikli olarak inşaatı başladı.

2020-2021 eğitim ve öğretime hazır olması planlanan Şehit Mühendis Yiğit Ali Çavuş Anadolu Lisesinde, resim, müzik dersliği, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar laboratuvarı, mini konferans salonu, satranç alanı, basketbol sahası ve idari salon bulunuyor.

Yiğit Ali Çavuş'un dayısı aynı zamanda Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Yiğit Ali Çavuş 1992 yılında Mersin'de dünyaya geldi. Babası benim yeğenimdir dayısı olurum. Gerçekten Yiğit Ali çalışkan ve başarılı bir öğrenciydi. Bu olay meydana gelmeden 2 gün önce ben İstanbul'da babasıyla beraberdim. Babasıyla oğlundan Yiğit Ali'den söz ettik. Nerede olduğunu sorunca Sri Lanka'da deyince Sri Lanka nere deyince Enka'nın araçlığı ile gitti deyince bende tabi kolaylıklar diledim, başarılar diledim gerçekten başarılı çalışkan bir öğrenciydi. Okulundan dereceyle mezun olmuş bir çocuktu. Fakat ne yazık ki; hepinizin bildiği gibi 21 Nisan 2019'da Sri Lanka'da gerçekleşen ve tüm dünyayı yasa boğan terör saldırısında hayatını yine değerli bir hemşerimiz olan Gölbaşılı Serhat Nariçi ile birlikte şehit olma mertebesine erdiler. Ben tekrar bu vesileyle Allah'tan rahmet diliyorum."

Yiğit Ali Çavuş'un babasının firma yetkilerinden Adıyaman'a okul yapmaları isteğinde bulundu firma yetkilileri ise bu isteği yerine getirdiklerini belirten Alagöz, "Enka Holding çalışanına sahip çıkarak babalarına senin için ne yapabiliriz sana nasıl maddi manevi katkıda bulunabiliriz denildiğinde babası Mehmet Çavuş'un verdiği cevapta benim oğlumun adına memleketime bir okul yaptırın 24 derslik yaptırın ebediyen adı orada yaşasın diyerek teklifte bulundu. Ve bu teklifi olumlu karşılayan Enka Holding ilimize gerçekten çok güzide bir 24 derslik Anadolu Lisesini yine şehidimiz Yiğit Ali Çavuş adına gerçekleştirdiler. 10 ay gibi çok kısa sürede gerçekten dört dörtlük okul ortaya koydular."şeklinde konuştu.

Oğlunun sürekli iyi şeyler yapmak istediğini belirten baba Mehmet Çavuş ise şunları söyledi:

"Oğlum yardımsever başarılı bir çocuktu. Hep iyi bir şey olsun diye uğraşırdı. Hep dediklerini ben oğlumun bu kadar başarılı olduğunu bilmiyordum. Enka'nın yetkililerinden aldığımız bilgilerde başarılı çocuk olduğunu Amerika'dan geldiler anma etkinliği düzenlediler. Adına bir fon oluşturuldu Adıyaman'a çok güzel bir okul yaptılar. Adıyaman'ınki bitti Gölbaşı'na Mart ayında başlayacaklar. Adıyaman'a marke değerinde bir okul Allah razı olsun bu insanlardan bu çocuklar buralarda yetişsin memleket daha çok söz sahibi olan yerlerde olsun. Marka bir okul olursa inşallah proje okuluna çevirirler devletimize yararlı insanlar yetişir."

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA