Güncel
Giriş Tarihi : 23-12-2020 22:05   Güncelleme : 23-12-2020 22:05

GES ile okula gelir sağlayacak

Adıyaman Mimar Sinan MTA Lisesinin çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde hem okulun tüm elektrik ihtiyacı karşılanacak, hem de üretilen enerjinin fazlası şehir şebekesine satılarak gelir elde edilecek.

GES ile okula gelir sağlayacak

Adıyaman Mimar Sinan MTA Lisesinin çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde hem okulun tüm elektrik ihtiyacı karşılanacak, hem de üretilen enerjinin fazlası şehir şebekesine satılarak gelir elde edilecek.

"235 hanenin yıllık enerji tüketimine denk gelen enerji üretilecek"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi" kapsamında KfW Alman Kalkınma Bankası kontrolünde kentte uygulanacak 120 milyon lira yatırım bedelli enerji projesinin ilk adımı olan, Mimar Sinan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapım çalışması kapsamda, 16 Eylüll 2020 tarihinde 350 KW AC Güç, 450 KWP civarında DC güç kurulması için ihale edildi.

Okulun çatı üzerine kurulacak güneş GES sayesinde okulun tüm elektrik ihtiyacı karşılanacağı gibi üretilen ihtiyaç fazlası elektrik ise şebeke üzerinden satılacaktır. Proje sayesinde yaklaşık 235 hanenin yıllık enerji tüketimi denk gelen enerji üretilecektir. Ayrıca yıllık 405 ton karbon salınımının önüne geçilecek. Yatırım neticesinde hem enerji üretilecek hem de enerji tasarrufu sağlanacak.

Çatılara kurulacak fotovoltaik panellerle enerji verimliliği dönüşümü ile okulun kaynak ihtiyacını karşılamanın yanında şehir şebekesine satabilecek fazla enerji üretimi de sağlanacaktır. Projeden elde edinilen kazanımlar tekrar eğitim yatırımlarına döndürülmesi hedefleniyor. Projenin kazanımlarından biri de öğrencilerde temiz enerji bilincinin oluşturulması, karbon, sera gazı salınımının azaltılması, çevreye duyarlı okul konsepti anlamında da örnek olması bekleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz'le görüşen proje yürütücüsü Bakanlık Müsteşarı Yüksek Mühendis Recep Akpak, en kısa sürede elektrik üretimine başlayacağını  okulun ihtiyacının bu panellerden karşılanacağını söyledi.

Öte yandan, Bakanlık tarafından ihalesi yapılması planlanan aşağıda belirtilen kent merkezinde 12, Kahta ilçesinde 3 olmak üzere toplamda 15 okulun çatısına güneş paneli ve Adıyaman Merkez Börgenek köyünde saha tipi 9 MWP güneş tarlası yapılması planlanıyor.

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA