Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 09-01-2021 18:52

Başkan Akbilek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Akbilek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Akbilek, mesajında, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak Türkiye’ye özgü bir kutlama günü olarak ilan edildiğini söyledi.

"Amacımız, meslektaşlarımızın içinde bulundukları imkansızlıkları aşarak daha iyi şartlara kavuşmalarıdır"

Akbilek, şu ifadelere yer verdi:

Tarihin belgelenmesi, bugünün geleceğe aktarılması, fotoğraf ve film ile kayıt altına alınan belgelerin kamuoyu ile paylaşılarak halkın doğru bilgi almasını amaçlayan gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.Gerçekten zor şartlar içerisinde, maddi ve manevi olarak kısıtlı imkânlarla çalışan meslektaşlarımızın gelecekte daha iyi şartlar içerisinde çalışabilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi için bizler yani gazetecileri tek bir çatı altına toplayan kurumlar olarak büyük bir çaba sarf ediyoruz. Amacımız meslektaşlarımızın içinde bulundukları imkansızlıkları aşarak daha iyi şartlara kavuşmalarıdır."

"Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yasaların haklarımızı savunur olması gerekmektedir"

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvenceler sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak gününün kutlama günü olarak belirlendiğini aktaran Akbilek, "Umarım bu mesleği layıki ile icra eden arkadaşlarımızın tümü 212 Sayılı Kanuna tabi olarak çalıştırılmaya devam eder. Bu kanun çalışan gazetecilerin haklarını koruyarak onların aynı zamanda geleceklerini de garanti altına almaktadır. Bugün unutulmaması gereken en önemli şey, bizler yani gazeteciler tamamen halkımızın doğru bilgi alabilmesi için gece gündüz demeden çalışarak en doğru bilgiye ve kaynağına ulaşabilmek için çabalıyor. Bu görevi yaparken bizlere yardımcı olan kamu idarecileri ve sivil toplum temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Ancak haberin doğru kaynaktan alınarak kamuoyunun doğru bilgilendirebilmesi hususunda bizlere yardımcı olmadıkları gibi zorluk çıkaran kamu kurum ve kuruluşları da yok değil. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için vazgeçilmez kurallardır. Bu hassasiyetimiz karşısında bizlerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yasaların haklarımızı savunur olması gerekmektedir."ifadelerini kullandı.

"Bir gün hatırlanmak istemiyoruz"

"Devletimizden özellikle yerel basını destekleyici kanunlar çıkarmasını ve basın emekçilerinin geleceğini garanti altına almasını ve bu anlamda gerekli denetimlerin daha sıkı yapılmasını da bekliyoruz" diyen Akbilek, mesajını şöyle tamamladı:

''Demokrasimiz geliştikçe, basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılar da ortadan kalkacaktır'' Umarım halkımızın doğru bilgilendirilmesi ve ilimizin hak ettiği yardımlardan faydalanabilmesi, sorunların tespiti ve çözüm yollarının bulunması konusunda memleketin sesi olmaya çalışan gazetecilerimizin önündeki engelleri hep birlikte kaldırabiliriz. Bu memleket hepimizin. Bizler bu memleket için çalışan emekçiler olarak olarak sadece bir gün hatırlanmak istemiyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapabilmek için kamu ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde doğru bilgi için çalışmak istiyoruz. Ben İlimizdeki ve ülkemizdeki tüm çalışan gazetecilerimizin gününü kutluyorum."

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA