Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 19-01-2021 22:50   Güncelleme : 19-01-2021 22:50

Protokol, yapımı devam eden Tuz Hanı'nda incelemelerde bulundu - Videolu Haber

Adıyaman’da restorasyonu devam eden Tuz Hanı'nı protokol yerinde inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.

Protokol, yapımı devam eden Tuz Hanı'nda incelemelerde bulundu - Videolu Haber

Adıyaman İl Özel İdaresi tarafından Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla hazırladığı restorasyon projesiyle yıkılmaya yüz tutulan tarihi Tuz Hanı yeniden hayat buluyor.

"Tuz Hanı yeniden canlanacak"

200 yıllık bu tarihi hanın kamulaştırma çalışmaları İl Özel İdaresi tarafından tamamlanarak yaklaşık 10 milyona mal olacak proje aslına uygun restore edilecek. İki katlı Tuz Hanı’nda ki otel 2 katlı olup 20 odadan oluşacak. Proje kapsamında meydan, iç tarafta 21, dış tarafta ise 8 iş yeri olacak. Ayrıca harfhane yapılabilecek kapalı mekan bulunacak. Moloz taşların kullanılacağı yapı aslına uygun restore edilecek.
 Üç yılda bitirilmesi planlanan proje ile 200 yıllık tarihi Tuz Hanı yeniden canlanacak.

Tuz Hanı Projesi ile yerli ve yabancı turistlerin burada ki tarihi mekanda alışveriş yapması, dinlenmesi ve çeşitli sanatsal etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor. Bu tarihi yapının restore edilerek hizmete sunulması ile birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulacak.

AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, yaptığı açıklamasında,şunları kaydetti:

"Adıyaman merkezimize çok önemli bir tarihi ve kültürel alanımızı geziyoruz burası daha önce mezbelelikdi ama belki son 200 yıl öncesinden beri bu şehre daha önce katma değer katmış bir alandı ve bunu tekrar dönüştürmek istedik Adıyaman Valiliği Özel İdare marifetiyle önce projesi hazırlandı işe başlandı akabinde Özel İdare işçi devam ederken Kültür Turizm Bakanımıza gittik onu da ziyaret ettik onun da desteği ile birlikte hem Özel İdare hem Kültür Bakanlığı işbirliğiyle şu anda gördüğünüz gibi İsimlerde yüzde 90'lık kısmı bitmiş yaklaşık yüzde 90 yakın iş bitimi var çok az bir kısım kalmış.

Temennimiz en kısa zamanda bunu faaliyete açmak çünkü bu bölgede özellikle belediye başkanlığımızda sağ olsun oturakçı pazarında başladı çarşı camii gördüğünüz vakıflar marifetiyle şu bölgeyi tamamen Adıyaman tarihi alan ve çevre şehircilik bakanımız da da görüştük İnşallah sokak sağlıklaştırma ile beraber bu bölgeyi Adıyaman'ın kültür turizmine ait bir bölge kazandırmak istiyoruz ve şehrimize çok ciddi bir katma değer katacak onun farkındayız. Gelen yerli ve yabancı turistlerin misafirlerimizin gezip göreceği alışveriş yapacağı yemek yiyecek konaklayacağı mekanlara ihtiyacı vardı ve inşallah bu dönem bu mekanlara ihtiyacı vardı İnşallah bu dönem valiliğimiz belediyemiz milletvekili arkadaşlarımız teşkilatımız el ele vererek bu tür etkili olabilecek olanları dönüştürmek istiyoruz. Şimdi burada hem restoran olacak 19 adet oda var yataklı otel olarak kullanılacak ihtiyaca cevap verecek aynı şekilde 24 adet dükkan var. İnşallah temennimiz şubat sonu itibarıyla belki Mart başı olabilir burayı tamamen bitirmek benim aldığım bilgi o Şubat sonu Mart başı itibariyle Buna inşallah teslim eder ve bu bahardan itibaren kullanıma açarız inşallah hayırlı olsun bunun gibi diğer tarihi alanları da arkadaşlarımızla birlikte dönüştüreceğiz geçtiğimiz günlerde bir arkadaşlarımızla birlikte bu anlamda bütün bakanlıklarla birlikte Kültür Turizm Bakanımız da da yapmış olduğumuz ziyaretlerde bu tür eserlerin geliştirilmesi yine aynı şekilde yine şehir merkezine olan Perre Antik kenti ile ilgili yazılar hızlandırılması ve bunların gün yüzüne çıkmasını bekliyoruz çünkü yaptık bunun altyapısını hazırladık çalışmaları yaptık İnşallah şehrimizi 2023 noktasına daha iyi noktalara taşıyacağız."

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA