Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 08-03-2021 17:20

CHP Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Yavuz'dan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' açıklaması

CHP Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, 8 Mart Dünya Kadınları Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı.

CHP Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Yavuz'dan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınları Günü nedeni ile basın açıklaması yapıldı.

Parti binasında yapılan basın açıklamasına CHP Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, CHP Merkez ilçe Kadın Kolları Başkanı Fikriye Bozat, CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş ve partililer katıldı.

CHP Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, burada yaptığı açıklamada, kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldığını belirterek, "Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır."dedi.

"Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor"

Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddettiğini anımsatan Yavuz, şöyle devam etti:

"Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti.

Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor."

"Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor"

"Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar" diye ifade eden Yavuz, "Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?"diye sordu.

Yavuz, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130'uncu sırada olduğumuzu vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

"Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!"

"Her kadın emekçidir"

 İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalıştığının altını çizen Yavuz, "Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.

Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun."

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA