Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 09-03-2021 09:44

CHP'li Başkan Köseler'in kadınlar günü açıklaması

Adıyaman'ın Gölbaşı CHP İlçe Başkanı Emine Köseler, "Türkiye'deki asıl sorunun kadının değerinin ve toplumdaki yerinin bilinmeyişinden geçmektedir." dedi.

CHP'li Başkan Köseler'in kadınlar günü açıklaması

Köseler, yazılı açıklamasında, Cumhuriyet döneminde kadına verdiği haklar ve değer ile Avrupa kadınlarının imrendiği Türkiye’nin bugün her gün yüzlerce kadının şiddete uğradığı, umutlarını ve kimi zaman hayatını kaybettiği bir ülke haline geldiğini söyledi.

"Kadına şiddeti normal görerek meşrulaştırmış bir zihniyetin şiddete başvuracağı bir gerçek"

"Türkiye'deki asıl sorunun kadının değerinin ve toplumdaki yerinin bilinmeyişinden geçmektedir" diyen Köseler, şu ifadelere yer verdi:

"Kadına şiddeti normal görerek meşrulaştırmış bir zihniyetin şiddete başvuracağı bir gerçek. Bu nedenle okul öncesinden itibaren çocuklara aile içi sevgi, saygı ve hoşgörü anlayışının yerleştirileceği bir öğretimle kadına şiddeti önlemek ve kadına bakışı değiştirmek konusunda ilerleme kaydedilebilir.

Türkiye'de kadınların cinsiyetleri nedeniyle açıkça ayrımcılığa uğramakla beraber, kadınların eğitim olanaklarından yoksun bırakılmakta, erken yaşta evlendirilip ve aile içi şiddete maruz kalmaktadır. Böylesi bir dönemde; kadınlara yönelik her türlü şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, devletin bu konudaki yükümlülüklerini ortaya koyan İstanbul Sözleşmesi tartışmaya açılıyorsa, AK Parti’nin sorunu çözmek istemediği anlaşılacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir" sözleri, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün idealleri ile taban tabana zıt bir zihniyettir. CHP'nin kadınlar ve erkeklerin yalnızca kağıt üzerinde değil toplumsal yaşamın tüm alanlarında eşit hak ve fırsatlara sahip olmalarını, eşit muamele görmelerini ve özgür yaşamalarını savunmakla beraber hayata geçirilmiştir."

Köseler, "Kadın ve erkeklere eşit, özgür ve dayanışmacı bir şekilde birlikte yaşayabilecekleri bir toplum düzeni sağlamak, yaklaşımımızın temelidir."dedi.

"Mücadelemiz "kadına şiddet" toplumsal bir sorun olmaktan çıkana kadar devam edecek"

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin temel bir hak ve vazgeçilmez bir değer olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizen Köseler, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Kadının sorunlarının çözümü için yapılması gerekenlerin ve yaşanan sorunların hepimiz farkındayız. Ayrıca yoksulluk ve borçların artmasının da aile içi şiddeti artırdığı yönünde saptamalarımız da var. Ancak bu sorunların çözümü için çabalarken bilmemiz gereken, oğlunun işsizliği, eşinin emeklilik sorunları, kızının istihdam edilemeyişi de kadının sorunu olduğudur. Bu nedenle kadınların yaşam memnuniyeti için yapılacak çalışmalar birçok alanla ilişkilendirilmelidir. Kadınların huzurla ve güven içinde yaşadığı bir toplum için gerekenleri yapmak hepimizin sorumluluğudur. Bizler özellikle son yıllarda kadınların vahşice katledildiği, suçluların cezasız kaldığı, sonrasında sosyal medyada tepkinin yükseldiği, bunun üzerine suçluların bir süre gözaltına alınıp sonra serbest kaldığı bir döngü. Sonra yine bir cinayet...

Bu iğrenç kısır döngüye alışmayacağız kadına yönelik şiddete karşı mücadelemiz "kadına şiddet" toplumsal bir sorun olmaktan çıkana kadar devam edecek... .
Kadınların siyasette, toplumda, ekonomide ve aile hayatında hak ettiği konumu alacağı bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA