Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 12-03-2021 11:44

Başkan Tekin: İstiklal Marşı, Kur’an ışığında bir bağımsızlık manifestosudur

Genç Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mücahit Tekin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi.

Başkan Tekin: İstiklal Marşı, Kur’an ışığında bir bağımsızlık manifestosudur

İl Temsilciliği binasında toplanan üyeler, 'İstiklal'den İstikbal'e 100. yılında İstiklal Marşı' yazılı pankart açtı.

Tekin, burada yaptığı açıklamasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesine oy birliği ile karar verildiğini anımsattı.

Bu nedenle Genç Memur-Sen Adıyaman Temsilciliği olarak, bugün İstiklal Marşı'nı okumak üzere toplandıklarını ifade etti.

Tekin, şöyle devam etti:

"Yedi düvele karşı verilen Millî Mücadele’nin, bir beyân’ı zişâna ihtiyacı vardı. Şehid olma hasretiyle emperyalist işgalcilere karşı kadın, erkek, genç, yaşlı ve hatta çocuk demeden savaş cephelerinde saf tutan Anadolu’nun cesur yürekli neferlerine, İstiklâl Mücadelesi azmini pekiştirecek bir marş gerekiyordu. Millî şuuru, imanın ve inancın zaferini meydanlarda diri tutacak bir marşın yazdırılması zarureti doğmuştu.

Tarih 12 Mart 1921’i gösterdiğinde, milletimizin vatan müdafaasına ithaf edilmiş yüce bir armağan gibi, mısraları titretiyordu yürekleri İstiklal Marşımızın. Ferasetinin ihtişamına tanık olduğu necip milletin yılmaz iradesi karşısında; Korkma! Diyerek başlıyordu söze büyük şair. Bir milletin en zor şartlarda verdiği kurtuluş mücadelesinde elde ettiği zaferin, ilelebet süreceğinin mutabakat metinini okuyordu âdeta.

İstiklal Marşı, Cihanşümul bir medeniyetin onurunu sömürgeci işgalcilere karşı nasıl koruduğunun bir vesikası olarak geçmiştir tarihe. Mânanın maddeye hüküm sürdüğü bir tasavvurla yazılmış, her bir mısrası maneviyatla muhkem olan, olağanüstü bir eserdir.Klasik bir ifade ve terennüm olmanın ötesinde bir milletin özgürlüğe olan bağlılığının dizelere döküldüğü büyük bir deklarasyondur. Sade bir şiir ve marş olmanın çok ötesinde; sözcüklerin Kur’an Işığında ruha büründürüldüğü bir bağımsızlık manifestosudur.

Meselenin hülasasını şu iki dize ile bile ortaya koymuyor muydu Kur’an Şairi; “Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır; Hakk’a tapan milletimin istiklal.”

"Bugün burada ülke olarak üstad Mehmet Akif’in milletimize armağanı, beyan’ı zişan olan İstiklal Marşımızın 100. Yılını idrak ediyor olmanın gururunu iliklerimize kadar yaşıyoruz"diyen Tekin, Türkiye’nin en büyük sendikası Memur-Sen’in gençlik teşkilatı, Genç Memur-Sen olarak; Türkiye’nin çimentosu olduğunu düşündüğümüz İstiklal Marşımızdan feyîz alarak; ilim, irfan ve hikmet yolunda geleceğe emin adımlarla yürüme gayreti içerisinde olacağız."diye konuştu.

"2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesinde emek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerini ileten Tekin, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Millet iradesinin tecelligahı olan, Türkiye Büyük Millet Meclisimize de İstiklal Marşımızın şanına yakışır bir nitelikte birlik içerisinde vermiş oldukları karardan dolayı saygılarımızı arz ediyoruz. Türkiye’nin en büyük sivil gençlik hareketi olarak; İstiklal Marşımız gibi kutlu bir mirasa sahip çıkmanın idrakiyle; gerektiğinde tereddüt etmeden canımızı ortaya koyarak, milletimizin ve vatanımızın birlik ve beraberliğini daim kılmak için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."
"100. Yılını kutladığımız İstiklal Marşımızın, milletimize ilham olacağı nice asırlar geçirmesini diliyor, böylesine anlamlı bir konu ile, bir asır sonra bir arada olmamıza vesile olan Kur’an Şairi olarak da bildiğimiz, İstiklal Marşımızın Şairi, Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz."

Temsilciliği adına basın toplantısına katılanları da İstiklal Marşı okumaya davet eden Tekin,"Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın."dedi.

Açıklamanın ardından Genç Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mücahit Tekin, yönetim kurulu üyeleri ve katılımcılar İstiklal Marşı okudu.

Kaynak : PHA
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA