RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 31-03-2016 10:45   Güncelleme : 31-03-2016 10:55

CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş: ″Taşeronların Aklıyla Dalga Geçildi″ - Videolu Haber

CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, taşeron işçilerin hayaliyle oynandığını söyledi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş: ″Taşeronların Aklıyla Dalga Geçildi″ - Videolu Haber

Çavuş, yaptığı açıklamada, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden sonra Cumhuriyet Halk Partisinin meydanlarda yaklaşık 700 bin taşeron işcinin kadroya alınacağını, mütaahiti aradan çıkartıp eşit işe eşit maaş şeklinde taşeronları kadroya alınacağını söylemek süretiyle taşeron meselesini bir anlamda gündeme taşıdığını anımsattı.

Bunun sonucunda  AKP hükümetinin önce CHP’nin seçim vaatleri içerisinde olan asgari ücretin bin 300 liraya çıkartılması süretiyle CHP’nin bir vaatini gerçekleştirdiğini belirten Çavuş, bunun için hükümete teşekkür ettiklerini hatırlattı.

- AYNI ŞEYİ TAŞERONDA DA BEKLEDİK

Aynı çalışmayı taşeronda da beklediklerini anlatan Çavuş, şunları kaydetti:

"Yarım yamalakta olsa biz kendisine teşekkür ettik. Asgari ücret ile çalışan milyonlarca insanın maaşının artmış olması bizleri sevindirdi. Bu anlamda biz hükümete teşekkürde etmiştik o zaman, aynı şeyi taşeron meselesinde de sayın başbakan dile getirdi ve bütün taşeronların kadroya alınacağını müjdesini verdi"

- TAŞERON KADROSU HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ

Taşronların hayallerinin suya düştüğünü ifade eden Çavuş, "Bunla ilgili taşeronda çalışan işci arkadaşlarımız önce çok sevindiler ama daha sonra Maliye Bakanı yapmış olduğu talihsiz bir açıklama hem başbakanı yaraladı hemde taşeronların buyük umutla beklemiş olduğu kadroya geçişler, hayatlarını daha rahat idame ettirtme anlayışı ne yazıkki bir hayel ürünü olduğu ortaya çıktı. Bu en hafif tabirle taşeronda çalışan insanlarımızın umutlarıyla, geleceğe dair düşünceleri ile dalga geçmekte, çok vicdansız, çok insafsızca bir davranış şekliydi" diye konuştu.

- YA BAŞBAKAN YA DA MALİYE BAKANI YALAN SÖYLÜYOR

Hükümete eleştirilerini sürdüren Çavuş, şöyle dedi:

"Ya Maliye Bakanı yalan söylüyor yada Başbakan yalan söylüyor. Biz başbakanımızın yalan söylememiş olduğunu umut ediyoruz, sayın başbakanın söylemiş olduğu bütün taşeronlara kadro sözünü hayata geçirmesini dört gözle bekliyoruz. Aksi taktirde Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağımızı buradan sizin vasıtanız ile tüm kamoyuna söylüyoruz"

- TAŞERON VAADİMİZİ KENDİ BELEDİYELERİMİZDE HAYATA GEÇİRDİK

CHP'nin vaatlerini yerine getirdiğini dile getiren Çavuş, "Taşeron Türkiye’nin kanayan yarası. Devletin kasasında her taşeron işcisi için yaklaşık 4 bin lira para hazineden çıkıyor. Bu taşeronun eline ulaşıncaya kadar yüzde 50’si kayboluyor. CHP’nin bu anlamdaki vaadi şuydu, biz aradan mütahiti, aradan aracıyı çıkartacağız eşit işe eşit maaş şeklinde bir bütünle taşeronlarımıza kadro vereceğiz demiştik. Bu projelerimizi de kendi belediyelerimizde gerçekleştirdik. Bütün belediyelerimizde şuanda bin 500 lira ve taşeron belediyenin güvencesi içerisi altında hayatlarını idame ettiriyorlar" diye konuştu.

- TAŞERONLAR ZATEN KENDİ ADAMLARI

Taşeron işçilerin kendi dönemlerinde işe alındığına dikkat çeken Çavuş, şunları söyledi:

"Yani 14 yıllık ikdidarları boyunca çeşitli şekillerde işe aldığınız, çoğu da kendi yandaşınız, kendi partidaşı olan insanların aklı ile dalga geçmiş olmaları birazda vicdanları sızlatıyor. Biz taşeronu moderen kölelik diye nitelendiriyoruz. Bunun akla hizana sığan bir tarafı yok Avrupa birliğine girmekten bahseteceksiniz insanların hayat kalitesini yükseltmekten bahsedeceksiniz, öbür tarafta da taşerona iş akti konusunda bütün geçmişe dönelik haklarından vaz geçmesi karşılığında 3 yılda bir sözleşme vereceksiniz. Bu da yetmiyormuş gibi yaptığı işin yeterli olup olmadığınıda bir komusyon kurmak vasıtasıyla bu da taşeronu çok zor durumda bırakma vasıtasıdır"

- TAŞERONLARIN HAKLARINI DAHA DA ZORLAŞTIRMA ÇALIŞMASI

Hükümetin taşeron çalışmasının insanların hayatlarını daha da zorlaştıracağını savunan Çavuş, "Yani bir taşeron 5 yıl, 10 yıl bir kurumda çalışıyorsa, bütün haklarından vaz geçmesini isteyeceksiniz, bunu istedikten sonrada 3 yılda bir sözleşme önereceksiniz. Sizin yapmış olduğunuz şuanda teşeron çalışmış olduğu şartları iyileştirmek değil onları dahada bağımlı hale getirmek, onların dahada hayat şartlarını zorlu koşulları altına itmek demektir. Hükümetten beklentimiz, koşulsuz, şartsız, eşit işe eşit maaş verilmesi, kadro verilmesini bekliyoruz. Olması gerekende budur. Hastanede tıbbi sekreterlik işciyle devletin kamosunda çalışan bir memurun parası ile eşitlemek en elzem olanıdır. Yada güvenlik sektöründe çalışan bir güvenlikçiyle yada devletin işinde çalışan bir güvenlikçinin eşit maaş almasını sağlamak" ifadelerini kullandı.

- 2 MİLYON İNSANIN HAYALİYLE OYNANDI

2 milyon insanın hayaliyle oynandığını vurgulayan Çavuş, şöyle devam etti:

"Siz hayat şartlarını, hayat durumlarını göz önüne alarak insanların hayat sıtandartlarını yükseltmek zorundasınız. Bu anayasal bir haktır. Zaten anayasamızın kurucu refleksi, anayasamızın ilgili maddesi hükümet veya devlet vatandaşlarına iş sağlamakla mükellef. Bu kanunun bu maddesini hükümetin asli görevidir. Yani bu kadar işsizliğin hat saffaya ulaştığı bir dönemde, insanların bu kadar işe,aşa ihtiyaç duyduğu ortamda 720 bin taşeron işcisi. Bu da her taşeron işçisinin hesapalyacak olursak 2 milyon vatandaşımızın umutlarını tükettiniz, umutları ile oynadınız. Yani hükümet olarak televizyonlara çıkacaksınız, başbakanın kendi açıklamasıyla bütün taşeronlara kadro verileceğini açıklayacaksınız, daha günü dolmadan maliye bakanı çıkıp çok çeşitli kelime oyunlarıyla aslında bunun böyle olmadığını, çok farklı bir şekilde lanse edecek"

- BELEDİYE BAŞKANI KUTLU, SOSYAL MEDYA HESABINDAKİ AÇIKLAMANIN ARKASINDA MI ?

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu'yu da eleştiren Çavuş, "Adıyaman’ın Belediye Başkanı sayın Hüsrev Kutlu bey kendi sosyal medya hesabından açık ve net bir şekilde 'Onlar konuşur AKP yapar' dedi. Bizde buradan şuanda belediye başkanına soruyorum, yani onlar konuşur AKP yapacaksa AKP’nin taşeron konusunda yaptığını kendisi de tasnif ediyor, kendisi de beğeniyor mu ? sormak istiyorum. Umut ediyorum,  buna da cevap verir sayın belediye başkanı. Şunu açık ve net bir şekilde ifade edeyim" şeklinde konuştu.

- TAŞERON MODERN KÖLELİKTİR

Taşronu modern kölelek olarak nitelendiren Çavuş, şu açıklamada bulundu:

"Taşeron moderen köleliktir. Türkiye’nin derhal bu moderen kölelikten kurtulması gerekiyor. Bunun da kurtulmasının tek bir formülü vardır, eşit işe eşit maaş ve eşit işe eşit koşullarla iş aktini güvenceye almakla sağlanır"

 

 

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA