RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 05-04-2016 11:30   Güncelleme : 05-04-2016 11:32

CHP'li Yargucı: ″Biz Hendek Siyasetine Karşıyız″ - Videolu Haber

CHP'li Abdurrahman Yargucı, hendek siyasetine karşı olduklarını söyledi.

CHP'li Yargucı: ″Biz Hendek Siyasetine Karşıyız″ - Videolu Haber

CHP'li Abdurrahman Yargucı, yaptığı açıklamada, "Demokratik siyasetin olduğu ortamlarda biz hendek siyaseti ile yapılan bir siyasete karşıyız" dedi.

7 haziran seçimleri sonrası ülke gündeminde yaşanan olaylara değinen Yargucı, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye için kritik bir süreç olduğuna dikkat çekti.
Olayların 7 Haziran seçimlerinden sonra başladığını anlatan Yargucı, şunları kaydetti:
"İktidar partisi sürekli oylarını artırdı. Taki 7 Haziran seçimlerine kadar. 7 Haziran'da bir 67’lik bir blok oluşturuldu. Seçim sonucuna göre neydi o blok MHP, HDP, CHP’nin almış olduğu oy oranları üst üste koyulduğunda yüzde 60’a, yüzde 70’e göre AK Partinin üstünlüğü vardı. Bu Türkiye’nin demokratikleşmesi acısından Türkiye'nin geleceğine dair yapacağı, atacağı adımlar arasında önemli bir kriterdi, önemli bir seçim sonucuydu. Fakat her ne hikmet ise 7 Haziran seçimlerinden sonra gazete manşetlerinde çıkmıştı. Ya kaos ya istikrar diye manşetler atılırdı. Havuz medyası tarafından"

- İSTENİLEN OY ALINAMAYINCA YER YERİNDEN OYNADI

Yargucı, "Şimdi 7 Haziran'da iktidar ve iktidar çevreleri istediği sonucu alamayınca Türkiye'de yer yerinden oynadı. Sosyal, siyasal, ekonomide 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin müthiş bir ekonomik politikası vardı. Bu vaatleri vardı, bu vaatlerin toplumda çok ciddi bir karşılığı oldu. İnsanlar 7 Haziran'da ekonomik kaygılarla sandık başına gitti. 7 Haziran seçim sonuçlarından sonra Ak partinin yüzde 40 muhalefetin yüzde 60 oy alması şöyle bir dengeyi ortaya çıkardı. İktidar çevreleri ekonomik kaygılardan çok insanları iç savaş var, çatışmalar oluyor endişesi ile insanları şu ikilemde bıraktı, ya barış içinde bir yaşam ya da savaşların, çatışmaların, şehit haberlerinin olduğu, insanların öldüğü, öldürüldüğü bir ortam. 1 Kasım'a gelinen süreçte aslında hafife alınmayacak bir durum söz konusu. HDP 80 milletvekili çıkardı. 80 milletvekili ile İzmir, Koceali, Ankara'dan, Adıyaman’dan çıkardı. HDP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’nin vaat ettiği 'Türkiye partisi olacağım, benim için bütün renkler var' politikası toplum tarafından bir karşılık buldu. 'Seni başkan yaptırmayacağız' söylemi de yine iktidar her ne kadar kabul etmese de iktidara oy veren seçmenler içerisinde yapılan bütün kamuoyu yoklamaların da Ak parti seçmenin de başkanlık sistemine kabul olduğu, bütün kamuoyu yoklamaların da açıkça dile getirilmişti" diye konuştu.

- 7 HAZİRAN'DAN SONRA CİDDİ BİR KAOS ÇIKTI

Yaşanan çatışmalara değinen Yargucı, şöyle devam etti:

"7 haziran seçimleri sonrasın da ciddi bir kaos ortaya çıktı. Tek taraflı ateşkes ya da karşılıklı ateşkesin yerine birden bire çatışmalar. Birden bire Diyarbakır, Suruç, Ankara’da üç tane patlama sonrasında İstiklal caddesi gibi patlamalar meydana geldi. İnsanlar sokakta yürümekten korkar oldu. Bunun nedenini sorguladığımız da sadece sınırlarımızın kevgire dönmesi, Güneydoğu'daki iç çatışmalardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bunun çok daha farklı nedenleri var. Birinci uluslararası nedenler var. Siyasal iktidarın geleceğe dair yaptığı hesapların ortaya çıkardığı bir takım kaygı ve durumlar var. Böylede olunca Güneydoğu'da maalesef insanlar Sur'da kendi öz çocuğunu buzdolaplarında ne yazık ki ceset kokmasın diye buzdolabında sakladı. Bizim her zaman dile getirdiğimiz biz birliğimizi, dirliğimizi korumamızın temel dayanaklarından olan kurtuluş savaşına bakıyoruz. 1-2’nci cihan harplerine bakıyoruz. Bu ülkede herkes Türk, Kürt, Laz hiçbir kimlik ayırt etmeden bu milletin, bu devletin bütünlüğü için savaşmış, şehit olmuş"

- AK PARTİ SIFIR TERÖR OLAYLARI İLE GELDİ

AK Partinin sıfır terör olayları ile geldiğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Yargucı, "Çanakkale şehitliğine gidiyorsunuz, Türk’te var, Kürt’te var, Arap ta var, Sünni’de var. Bu ne demek, bu devletin, milletin, bölünmez bütünlüğü için insanları ortak kaygı ile bir hareketin bir sonucudur. Oradaki şehitlerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum. Güneydoğudaki meseleleri incelediğimiz zaman sürekli 2002’de bu Ak parti geldiğinde sıfır terör ile gelmişti. Ekonomik olarak her ne kadar ciddi bir dar boğazın içinde olduysak da o dönemlerde ama bütün bir kamu malı vardı. Bunların hepsi satıldı. Sürekli çatışmalar meydana geldi. Sürekli şehit haberleri gelmeye başladı. Şimdi şunu anlamak önemli, 80 milletvekili çıkarmış bir HDP yüzlerce belediyesi olan bir HDP’nin demokratik siyaset yapma hakkına hiç kimsenin engel olma hakkı olduğunu ben düşünmüyorum. CHP Genel Başkanı Kılıçtaroğlu’nun sürekli dile getirdiği Türkiye’de eğer bir Kürt sorunu var ise bu demokratik siyaset içerisinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde çözüme ulaştırılmalıdır diye ısrarla vurgu yaptığı bir mesele var. Ben bu anlamda HDP’nin demokratik siyaset yapma hakkına engel olan, buna tekel koyan anlayışı kabul etmiyorum" açıklamasını yaptı.

- ADIYAMAN TERÖRLE ANILIYOR

Adıyaman'ın artık terörle anıldığını belirten Yargucı, şunları kaydetti:

 "Adıyaman talihsiz olaylar üzerinde anılmaya başlanan bir kentimiz. Adıyaman tarihine baktığımızda Kommegene krallığına gidelim, su savaşlarının olduğu bir dönemde dahi bir tarafından Fırat nehri, diğer tarafında Dicle nehri çok ciddi bir tarım alanları üzerine kurulmuş bir bölgede 250 yıl savaşların en yoğun olduğu bölgelerde Adıyaman hiçbir savaşa katılmamıştır. Adıyamanlılar Kommegene krallığının bu barıştan yana, huzurdan yana olan tavrının mirasçılarıdır. İlimiz ne yazık ki son dönemlerde bu tür olaylar ile ilgili anılır hale geldi. Bu bizi çok derinden üzmektedir. Kendine insan dinini kaynak alıp, insan dini adına bu vahşeti yapan bir gurubun İslamiyet ile hiçbir alakası yoktur. Terör olaylarının insana kıymanın bir din ile dille, ırkla, cinsle, mezheple hiçbir alakası yoktur. Bir kere bunun altını çizmemiz gerekiyor. Adıyaman’ın terör olayları ile anılması talihsiz bir olay fakat Adıyaman’da bununla ilgili bir kamuoyu oluşturamadı ne yazık ki. Milletvekilleri ile oluşturamadı. Üniversiteleri, STK’ları oluşturamadılar. Gönül isterdi ki; Artvin cerrah tepedeki örnek gibi Adıyaman, Adıyaman’a yapılan bir haksızlıkta tek vücut olup biz huzurun başkentiyiz, evet biz yıllarca Aleviler, Sünniler, Kürtler, Türkler gayri Müslümler bir arada yaşadı. Kız alıp, kız verdik, kirve olduk, komşuluk ilişkileri çok iyi. Gelin bunu size ispatlayalım diyemediler. Cerrah tepedeki direnişin destanlaşması nedeni, ne oradaki hiç kimse sen Ak partilisin, ben CHP’liyim, sen MHP’lisin herkes dedi ki Artvin için biz biriz. Artvin bu konuda bir başarıya ulaştı. Adıyaman bu kamuoyunu oluşturamadı" 

- ADIYAMAN'DA TURİZM GELİŞTİRİLMELİ

Adıyaman'da turizm geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Yargucı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adıyaman’daki STK’lar, üniversitemizin, meslek odalarının, siyasi partilerin, iktidar muhalefet demeden bir araya gelip Adıyaman’da bir organizasyon yapmaları gerekiyor. Üniversiteler bütün dünyada olduğu gibi ilimin, bilimin merkezidir. Üniversitelerin içinde her renk, ırktan, her fikirden insanlar olur. Bu işin öncüsünün üniversiteler olması gerekir. Demokratik kitle örgütlerinin, meslek odalarının, siyasi partilerin bunları desteklemesi gerekiyor. Belediye başkanlığı iktidar partisinde, 4 milletvekili iktidar partisinden, ben çok isterdim adalet ve kalkınma partisinin milletvekilleri, belediye başkanları, bir bakanlar kurulu toplantısını Adıyaman’da yapsalardı. Bu Adıyaman’dan tüm Türkiye’ye, tüm Türkiye’den dünya’ya bir barış çağrısını yenilemeye bir vesile olurdu. Ama ne yazık ki buna bir türlü kimse ya cesaret demedi yada akıllarına gelmedi. Memlekette siyaset yapılıyor ise başta yaşadığı şehrin sorunlarını dile getirmek ile bu şehrin sorunlarına çözüm bulmakla yükümlüdür. Sadece bir milletvekili seçilip, Ankara'ya gidip, Ankara siyaseti yapmak değil, önemli olan halkın sorunları ile ilgilenmektir. Adıyaman’ın isminin temize çıkması için çalışmalar yapılmalıdır"

- ADIYAMAN'A TURİST GELMİYOR

Adıyaman'a turist gelmediğini anlatan Yargucı, konuşmasını şöyle bitirdi:

"Adıyaman’a turist gelmiyor artık. Biz sanayi şehri değiliz, inanç turizm açısından bakıldığında Adıyaman’da Safvan bin Muattal HZ. türbesi var burada rivayete göre. Antik çağlar ile ilgili Perre var burada. Nemrut var burada, halen üzerinde ulaşım yapılan Cendere köprüsü var burada. Bir sürü zenginliğimiz var ama bizde turist yok. Bırakın turistti bir otelimiz yok. Bir misafirimiz geldiği zaman buradaki arkadaşlarımızın oteli belli bir yere kadar talepleri karşılıyor. Ama onlarda belli bir yere kadar hizmet veriyor. Bazı misafirleri Gaziantep ve Şanlıurfa’ya kaptırıyoruz.  Adıyaman’ın biran önce kendisine sürülen kara lekeden kurtulabilmesi için toplumun bir ve birlik olma zorunluluğu var. Yarın çocuklarımıza huzurun başkentini miras bırakabilmek için bir araya gelmemiz gerekiyor" 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA