RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 24-04-2016 11:30   Güncelleme : 24-04-2016 11:31

Türkiye Hukukçular Derneği Temsilcisi Alkayış: ″Hiçbir Hak Kötüye Kullanılamaz″ - Videolu Haber

Türkiye Hukukçular Derneği Adıyaman Temsilcisi Mustafa Alkayış, milletvekilliği dokunulmazlıkları hakkında açıklama bulundu.

Türkiye Hukukçular Derneği Temsilcisi Alkayış: ″Hiçbir Hak Kötüye Kullanılamaz″ - Videolu Haber

Alkayış, yaptığı açıklamada, Türkiye'de şu an gündemde olan en önemli konunun dokunulmazlıklar olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin yargılanmasıyla ilgili süreçte usulün belli kayidelere bağlandığını belirten Alkayış, bu durumda milletvekillerinin özellikle belli suçlar hariç haklarında ifade alınamadığını ifade etti.

- GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SADECE KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI VAR

Mahkemelerinin yasama süreci devam ettiği süreçte durdurulduğunu aktaran Alkayış, şunları söyledi:

"Yalnız gelişmiş demokrasilerde esasen dokunulmazlık sadece kürsü dokunulmazlığı olarak kabul ediliyor. Milletvekilleri konuşmalarında, düşüncelerinde, kürsüde yaptığı konuşmalardan dolayı meclis kürsüsünde yaptığı yasama faaliyetlerinden dolayı ancak tahkibata uğrayamıyor. Haklarında bir soruşturma açılamıyor fakat hukukun genel kaidesi hiç bir hak kötüye kullanılamaz. Var ediliş nedeni ne ise tanzim nedeni ne ise ona uygun olması gerekiyor fakat son dönemde maalesef yasama döneminde kamuoyunu vicdanını rahatsız eden bazı vekillerin uygulamaları var. Bununla ilgili zanediyorum düzenleme gelecek. Anayasa komisyonu bunu görüşecek genel kurula gelecek"

- BİZİM DÜŞÜNCEMİZ KÜRSÜDE ÖZGÜR OLMALI

Alkayış,şöyle devam etti:

"Şahsen bizim düşüncemiz şu milletvekilleri kürsüde özgür olmalı. Hiçbir şekilde bundan ceza görmemeli, bir soruşturmaya tabi tutulmamalı fakat milletvekilinine yakışmayan, toplum vicdanını rahatsız eden ve yasayı, anayasayı meclis içtüzüğünü zorlayan bir uygulama olduğu zamanda diğer vatandaşlarımız nasıl hesaplarını bağımsız mahkemelere veriyor ise aynı şekilde onlarda mahkemelere gerçekten hukuk içerisinde kaldıklarını, gerçekten bu hakkı kötüye kullanmadıklarını göstermeleri gerekir diye düşünüyorum. Bir milletvekili hakkında suç duyurusu var ise o milletvekili ile soruşturma anca yasama dönemi bittikten sonra ve yahut yasama dokunulmazlığı kaldırılıdktan sonra olur. Suçun mahiyeti ne, kimler bulundu, bundan sonra ne olacağı, dokunlmazlığı kalkarsa ya da mahkemeler karar verecektir"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Gölbaşı’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Gölbaşı MYO öğrencilerinden çevre temizliği
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA