CHP'li Tutdere: ″Yasama Dokunulmazlığı İle Gündem Meşgul Ediliyor″ - Videolu Haber

CHP'li Abdurrahman Tutdere, milletvekili dokunulmazlığı ile gündemin meşgul edildiğine dikkat çekti.

CHP'li Tutdere: ″Yasama Dokunulmazlığı İle Gündem Meşgul Ediliyor″ - Videolu Haber
CHP'li Tutdere: ″Yasama Dokunulmazlığı İle Gündem Meşgul Ediliyor″ - Videolu Haber
Bu içerik 7768 kez okundu.

Tutdere, yaptığı açıklamada, son günlerde özellikle Türkiye’nin hem ulusal basınında ve yerel basınında sıkça konuşulan ve tartışılan yasama dokunulmazlığnını bütün insanların gündemini meşgul ettiğini söyledi.

Burada yasama dokunulmazlığı tartıştırılmasının biraz da kasıtlı olarak yapıldığını savunan Tutdere, özellikle son günlerde Türkiye'de ve bölgede yaşanan bir takım hadiselerin üzerinin örtülmek istendiğini dile getirdi.

- BU YAPAY TARTIŞMALAR BELLİ MEDYA ORGANLARINCA BİLİNÇLİ YAPILIYOR

Özellikle yaşanan ekonomik sıkıntıları gölgelemek adına bu tarz yapay tartışmaların belli medya organlarınca bilinci yapıldığını vurgulayan Tutdere, "Ancak bununla birlikte tabi ki AK Partinin özellikle bu konudaki anayasa değişikliğine ilişkin önergesini meclise sevk etmiş olması tartışmayı iyice alevlendirmiştir. Parlamenter demokraside Türkiye gibi ülkelerde parlamento da parlamenterlik görevini yapan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı vardır. Bizim mevcut anayasa sistemimize göre anayasamızın 83. Maddesine yasama dokunulmazlığı açık bir şekilde tarif edilmiştir. Mevcut anayasa göre milletvekillerinin milletvekili olmadan önce veya milletvekilliği sırasında işlemiş olduğu suçlardan, fiillerden, eylemlerden dolayı dokunulmazlığı söz konusudur" dedi.

- AK PARTİNİN YAPTIĞI SORUNU ORTADAN KALDIRMAYACAKTIR

AK Partinin yaptığı çalışmanın sorunu ortadan kaldırmayacağının altını çizen Tutdere, şöyle devam etti:

"Şu anda AK Partinin yapmaya çalıştığı anayasaya geçici bir madde eklemek suretiyle mevcut anayasanın 83. Maddesindeki bu kutsal zırhı ortadan kaldırmak. Bir kereye mahsus şuan parlamentonun gündeminde bulunan fezlekelere yargı yolunu açmayı hedeflemektedir. Tabi teknik olarak bu tarz bir çalışma, bu tarz bir değişiklik Türkiye’deki sorunları ortadan kaldırmayacaktır. Yapay ve pansuman bir tekliftir. Şuanda yapılacak anayasa değişikliklerini geçici bir maddeyle yasama dokunulmazlığını bir kereye mahsus kaldırılması teknik olarak hukuksal anlamda doğru bir şey değildir. Türkiye demokrasisine, Türkiye hukuk sistemine yeni bir şeyler katmayacağı düşüncesindeyim"

- MİLLETVEKİLİNİN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ

Bütün yurttaşların eşit olduğunu kaydeden Tutdere, "Burada yasama dokunulmazlığının kaldırılması tabi ki milletvekillerinin suç işleme özgürlüğü asla olmamalı. Hukuk devletinde bütün yurttaşların hem Avrupa insan hakları sözleşmesini hem de mevcut anayasamıza göre yasa önünde eşitlik ilkesi gereği herkesin hesap verebilmesi, herkesin bağımsız mahkemeler önünde yargılanabilmesi gerekir. Ancak tabi ki demokrasilerde, özellikle parlamentodaki parlamenterlerin siyasal faaliyetlerini tarafsız objektif ve hiçbir baskıya maruz kalmadan sürdürebilmeleri için kürsü dokunulmazlığının olması gerekiyor. Hem Türkiye'de hem gelişmiş sistemlerde buna benzer korumaların olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla Türkiye'deki yasama dokunulmazlığının kürsü meclisteki çalışmalar siyasal çalışmalarla sınırlı olmak şekilde düzenlenmesi Türkiye’deki demokrasi için gereklidir. Ancak şuanda Türkiye’deki mevcut teklifte buna ilişkin herhangi bir düzenleme yok" ifadelerini kullandı.

- BURADA BİR ART NİYET GÖRÜYORUM

Tutdere, şunları söyledi:

"Bir kereye mahsus fezlekelerin kaldırılması veya fezlekesi olan milletvekillerinin yargılanmasının yolunu bir art niyetin bir kötü niyetin göstergesi olduğunu düşünüyorum. Burada mevcut sistemin bu anayasal teklifi AK Parti hükümeti ve anayasal teklifi sorunu çözmeyecektir. Benim kanaatimce olması gereken parlamentoda milletvekillerinin söz eylem ve davranışlarından dolayı, siyasi çalışmalarından dolayı dokunulmazlıklarının devam etmesi. Bunun dışındaki suçlar yönünden dokunulmazlığın olmaması yönündedir. Bu şekil bir düzenleme olursa ancak sonuç alınabilir. Ayrıca hükümet tarafından anayasa dokunulmazlığının anayasa değişikliği ile ortadan kaldırılmak ve anayasa değişikliği şeklinde bir çalışmayla düzenlenmek istenmesi kanaatimce doğru değildir. Zaten şu anda mevcut anayasa göre mevcut meclis iç tüzüğüne göre hükümet Parlamento istediği şekilde istediği milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırabilir. İç tüzükte buna ilişkin bir düzenleme vardır. Anayasa komisyonunda ilgili fezlekeler tartışılır, görüşülür"

- ŞUAN TÜZÜKTE ZATEN BU ÇALIŞMA YAPILABİLİR, ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE GEREK YOK

"Genel kurul gündemine gelerek istenildiği şekilde eğer bir milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyorsa bu yönlü bir karar parlamentodan çıkabilir." diyen Tutdere, konuşmasını şöyle bitirdi:

"Bu şu andaki mevcut sistemde mümkündür. Dolaysıyla bunun için ekstra bir anayasa değişikliği yapılmasına gerek yoktur. Ancak hükümet ne hikmetse bunu bir anayasa değişikliği ile yapmaya çalışmaktadır. Kanaatimce de burada farklı amaçlarla hareket edilmektedir. Buradaki gerçek niyet yasama dokunulmazlığını kaldırmak değildir, gerçek niyet fezlekesi olan milletvekillerinin yargılanması değildir. Yine bir takım muhalefeti de köşeye sıkıştırmak ve Türkiye’nin gündemini de bir şekilde değiştirmek adına böyle bir yola başvurmuştur. Aslında hukukta şu anda dediğim gibi şu andaki mevcut iç tüzük ve anayasaya göre zaten istense dokunulmazlık kaldırılabilir. Parlamentonun her zaman bu yetkisi vardır"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
İl Jandarma Komutanı Atasoy’dan Rektör Turgut’a Ziyaret
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı
Başkan Kılınç’tan Ramazan Bayramı Mesajı