Advert

Suriyeli Çocuklara Aşı

Adıyaman Konaklama Tesislerinde kalan Suriyeli çocuklara aşı yapıldı.

Suriyeli Çocuklara Aşı
Suriyeli Çocuklara Aşı
Bu içerik 669 kez okundu.

11 Aşı Haftası nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen proje kapsamında Adıyaman Konakla Tesislerinde kalan Suriyeli çocuklara aşı yapıldı.

Çadır kentteki programda Suriyeli çocuklar çeşitli gösteriler yaptılar.

 Gösterilerin ardından konuşan Halk Sağlığı Müdürü Hacı Mustafa Kutlu, "Avrupa aşı haftası yaklaşık 11 yıldan bu yana her aşı haftasında yapılan etkinliklerin ulaşmış olduğumuz çalışmaların ve aşıyla korunabilir hastalıkların görünmez sıklığının hastalıklara ilişkin yapıları bir şekilde sorguluyoruz. Son 5 yıldan bu yana Adıyaman’da aşıyla korunabilir hastalıklara baktığımızda çok ciddi anlamda iyileşme olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Örnek olarak 5 yaş altında hepatit b’de yeni vakalarımız olmuş kızamık vakası en son 2013 yılında görüldü. 2013 yılından sonra Adıyaman’da kızamık vakası yok. Kızamıkçık kabakulak gibi aşıya duyarlı hastalıkların sıklığı oldukça azaldı" dedi.

"Son olarak Suriye’de görülen ve bizede bir şekilde Suriyeli misafirlerimizin gelmesiyle birlikte bizimde alarm verdiğimiz çocuk felci hastalığı son 2 yıldan belli ülkemizde yok hemde Suriye’de de artık görünmüyor" diyen Kutlu, şöyle devam etti:

"Şuanda 13 ayrı hastalığa karşı aşılama çalışmalarını ülke genelinde yürütüyoruz. İlimizde yüzde 98 aşılama oranına sahibiz Suriyeli misafirlerimize gerek çadır kentte gerekse il genelindeki Toplum sağlık merkezlerimizde tıpkı Adıyaman’da doğan ve Adıyaman’da yaşayan vatandaşlarımız gibi bire bir olarak 13 hastalığa karşı aşılama çalışmalarımız devam ettiriyoruz. Aynı zamanda yeni doğan tarama programı kapsamında yapmış olduğumuz tüm faaliyetlerimizi Suriyeli misafirlerimizede uyguluyoruz. Aslında ben misafir demiyorum artık bizim bir parçamız. Türkiye’de doğan vatandaşlarımız ve Türkiye’de bizlerle yaşayan vatandaşlarımız o nedenle onlarında sağlık alanında faydalanmalarını etkin bir şekilde sürdürüyoruz"

Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş ise "Avrupa Ulusal Aşı günleri çerçevesinde ülkemizde de 24-30 Nisan tarihleri arasında uygulanan ulusal aşı haftaları nedeniyle ülkemizde ilimizde misafir olan Suriyeli misafirlerimizin çocuklarının aşı programıyla bu haftayı açmış bulunuyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün etkinlikleri çerçevesinde kendi çocuklarımıza yapmış olduğumuz koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında uygulanan aşı programının aynısını ilimizde misafir olan Suriyeli çocuklarımızda bu aşıları uyguluyoruz. Amacımız aşıyla korunabilir hastalıklara karşı çocuklarımızı bağışıklı hale getirmek. Bu kapsamda Bakanlığımızca ayrı tarihlerde ücretsiz aşılama yapılmakta. Bugün de anlamlı bir etkinlik için buradayız. Misafir çocuklarımızın aşılarını yapıyoruz. Bir hafta boyunca Ulusal Aşı Günleri kapsamında aşılamalar devam edecek" diye konuştu.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Besni’de 19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber
Adıyaman’da Gaziler Günü Etkinliği - Videolu Haber