Kürt'ten Cumhurbaşkanı Adayı Olur mu?
Bilal Karadağ

Kürt'ten Cumhurbaşkanı Adayı Olur mu?

12 Eylül öncesinde Nurettin Yılmaz Mardin bağımsız milletvekiliydi. 1980 yılının Mart ayında başlayan, 114 tur süren ve bir türlü sonuç vermeyen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde O da yarışa bağımsız aday olarak katılmıştı.

Ne hazindir ki; cüretinin bedelini bilahare çok ağır ödeyecekti:

12 Eylül askeri darbesinin başlamasıyla birlikte götürüldüğü Diyarbakır cezaevinde, bir Kürt olarak cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğu, koyabildiği için özel muamele görecekti…

2009 yılında katılmış olduğu bir televizyon programında şu bilgileri naklediyordu:

“Binbaşı Esat Oktay Yıldıran benim için özel olarak 3. kata gelmiş, odasına çağırmıştı. Odaya girer girmez, ‘Kürdistan Cumhurbaşkanı geldi’ dedi!

Türküm, doğruyum, çalışkanım kelimeleriyle başlayan o meşhur andı okumamı istedi, okumadım!  

Israrına boyun eğmeyince, okkalı bir yumruk savurdu!.. Akabinde cop vurdular, lağıma attılar... Aday olmamı her vuruşlarında hatırlattılar...”

Adaylık fikrinin bile öfkeyle karşılandığı, Diyarbakır cezaevinde tek kelime Türkçe bilmeyenlere İstiklal marşının 10 kıtası işkenceyle, sopayla ezberletildiği, köylerde sırf Kürt oldukları için erkeklerin kendi kadınlarının önünde çırılçıplak soyulup sıraya dizildiği, Kürt olmanın bedelinin aşağılanmak, işkence ve ölümle ödetildiği günlerden Kürt hassasiyetini taşıyan bir siyasal hareketin liderinin Cumhurbaşkanlığına aday olduğu günlere geldik!..

Nereden nereye…

Son 10 yıldan buyana demokrasi açısından fevkalade önemli mesafeler kat edildi, akla hayale gelemeyecek demokratik kazanımlar elde edildi…

Kürtler bugün tek tek örgütler ve partiler üzerinden bağımsız devlet, federasyon, özerklik, yerel yönetimlerde yetki arttırımı gibi konularda taleplerini söyleyebilmekte, dahası Türkiye’nin geleceğinde yer alma arzusuyla siyaset yapmaktadırlar.

Bütün bunlar demokrasi kültürünün her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor olmasından kaynaklanmaktadır…

12 Eylül dönemi ile günümüzdeki demokratik gelişmeler kıyaslandığında; demokrasi adına elde edilen kazanımlar rahatlıkla görülebildiği gibi, aynı zamanda söz konusu gelişmelerin mimarı olmasına rağmen Başbakan Erdoğan’ı, her platformda anti demokratlıkla yaftalayanların da niyeti anlaşılmaktadır.               

            Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek