Musul’un Düşmesine Şaşmadım
Bilal Karadağ

Musul’un Düşmesine Şaşmadım

Dünyanın süper gücü olarak bilinen ABD, Saddam’a karşı savaşırken kırk günde ancak Irak ordusunu mağlup edebilmişti. 
Son zamanlarda adından söz ettiren IŞİD örgütü ise, Maliki yönetimindeki Musul’a girerken hiçbir direnişle karşılaşmadı…
Deyim yerindeyse, Irak’ın önemli petrol yataklarına sahip olan Musul kenti, altın tepsiye konularak IŞİD’e sunuldu.
“Koskoca bir ülkenin ordusu nasıl olurda bir terör örgütüne karşı direnemedi, tek bir mermi dahi atmadan Musul’u terk edip kaçtı, buna şaşıyoruz” diyorsanız, o zaman bende size şaşarım.
Neden mi?
Çünkü Saddam dönemindeki Irak ordusu düzenli bir orduydu, oysa günümüzdeki Maliki ordusu öyle değildi:
Irak’ı işgal eden ABD odaklı koalisyon gücü, Saddam adına ülkede ne varsa hepsini yok etti. Saddam’ın esemesi bile okunmasın diye Irak ordusunu da tasfiye etti ve yeni bir ordu kurdu.
Kurduğu orduyu da çağın şartlarına göre eğitmeden, koca bir ülkeyi çaylaklarla baş başa bıraktı ve tasını tarağını toplayarak okyanus ötesine taşındı.
Şimdi soruyorum, henüz yeni kurulan ve her yönüyle acemi olan bu ordu, ülkesini nasıl koruyabilirdi?
Arkasında küresel çevrelerin bulunduğu, söz konusu çevrelerin türlü desteğiyle belli bir konuma geldiği bilinen bu terörist orduya karşı acemi bir ordu nasıl durabilirdi?
Hâsılı, Maliki’nin böyle kâğıttan kaplan gibi ordusu vatanını milletini koruyamamış, çareyi kaçmakta bulmuşsa, Musul’un düşmesine şaşmamak lazım.
Pekâlâ, neden ABD bunu yaptı?
Bilindiği gibi, başta ABD’nin kendisi olmak üzere, küresel güçlerin tamamı zengin petrol yataklarına sahip olan Ortadoğu’ya ezelden beri gözünü dikmişti.
Malum odaklar, bölgedeki devletleri birer devletçik haline getirip istediği gibi yönetmek ve sömürmek için türlü senaryonun odağında yer alıyorlar…
Öbür taraftan Arz-ı Mev’ud projesini hayata geçirmeye çalışan Siyonistler de bu bölgenin üzerinde türlü hinlikler yapıyorlar. 
Dolayısıyla Siyonistler ve emperyalistler emellerine kavuşmak için Büyük Ortadoğu Projesi’ni önlerine koymuş ve bu projeyi gerçekleştirmek adına Irak işgaliyle birlikte adım adım Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmektedirler.
Bugün Irak pürmelâl bir durumdaysa, IŞİD diye bir örgüt ortaya çıkmışsa, Suriye’de kan gövdeyi götürüyorsa bunun yegâne sebebi; Büyük Ortadoğu Projesidir.
Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek