Milli Görüşle Ne Alıp Veremediğiniz Var?
Bilal Karadağ

Milli Görüşle Ne Alıp Veremediğiniz Var?

Gazeteciliğin de haber yapmanın da belli kuralları var. Bir gazeteci herhangi bir konuyla alakalı haber yapacaksa, gerekli bilgi ve doneleri sağlam kaynaklardan almalıdır.

            Tekziplerle karşılaşmamak için bilgi ve belgelerin doğruluğuna kani olmalı, donelerin realist olduğuna bakmalıdır.  

            Eğer mesnetsiz iddialarla gazete sayfalarına haberleri düzmeye çalışacak olursa, müfteri duruma düşeceği gibi, aynı zamanda etik olmayan davranışlara da duçar olur!

            Adıyaman’da Olay Gazetesi’nin dünkü sayısına göz attığımda, manşetinde yer alan “Milli Görüşçüler Bizi Suya Hasret Bıraktı” başlıklı haberin ne kadar yersiz ve karalamaya yönelik olduğunu gözlemledim.

            Haberin konusu, Adıyaman’daki su kesintisiyle alakalıydı: Son zamanlarda küresel ısınmanın etkisiyle kış aylarında yeteri kadar yağışın düşmemesi münasebetiyle, doğal olarak su kaynaklarında kurumalar meydana geldi, depolarda suyun debisi düştü ve bu nedenle şehrimizde su sorunu yaşanmaya başladı! 

            Malum olumsuzluklar göz önündeyken, bu olumsuzluklarla alakalı haber yapayım derken, Milli Görüş camiasını karalamak doğru bir davranış değildir.

            Evet son yirmi yıldan buyana Milli Görüş geleneğinden gelenler bu memleketi yönetmiştir. Buna amenna…

Lakin o gelenekten gelmiş olduklarından ötürü söz konusu şahısların hataları üzerinden koca bir camiayı karalamanın doğru olmadığına inandığım için Olay Gazetesi’ni yadırgadım…

Şöyle bir örnek verelim:  

Bir zamanlar, DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapan MHP’li Koray Aydın “Vurgun Operasyonu” kapsamında Yüce Divan’da yargılanmıştı…

10 ihaleye ayrı ayrı, 19 ihaleye de zincirleme olarak fesat karıştırmak ve haksız mal edinme suçlarından yargılanan Aydın’ı eleştirelim derken, Milliyetçi Hareket Partisi’nin tamamını eleştiri yağmuruna tabi tutmamız doğru olur mu?

Eğer Abdülkadir Kırmızı ile Necip Büyükaslan’ın varsa bir hatası ve bu hatalarını Milli Görüş camiasına mal edebiliyorsak, o zaman eski MHP’li Bakan Aydın’a isnat edilen yolsuzluktan ötürü üyesi olduğu partisini de eleştiri yağmuruna tutmamız lazım. 

Ama bu doğru değil…

Kaldı ki Kırmızı ve Büyükaslan bugün Milli Görüş ile yollarını ayırmış, Ak Parti’de siyaset yapmaktadırlar.

Buna rağmen “Milli Görüşçüler 20 Yılda Adıyamanlıları Suya Muhtaç Hale Getirdi” derseniz, kusura bakmayın ama birileri de çıkar “Milli Görüş’le ne alıp veremediğiniz var” diyerek, eleştiri oklarını yöneltir size.

Ne demiş atalarımız; “Çalarsan başkasının kapısını parmakla, çalarlar kapını tokmakla!

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek