CHP’de Makas Değişimi
Bilal Karadağ

CHP’de Makas Değişimi

Türkiye’nin en eski siyasal hareketi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin ismindeki “halk” kelimesi, hiçbir zaman sembolik olmaktan öteye gitmedi.

            İktidar olduğu dönemlerde halka rağmen politikalar geliştirdi, bir avuç elit tabakanın mutluluğu için iktidar serüvenini sürdürürken, geniş halk kitlelerini ötekileştirdi.

            Özellikle iktidar olduğu dönemlerde camileri kapatarak, ezan-ı Türkçeye çevirerek, dekolte giyinmeyenleri ötekileştirerek inançlı kitlelerin tamamını karşısına aldı.

Demokrat Parti’nin siyaset sahnesine çıktığı güne kadar yapılan her seçimde oylar açıktan kullanıldığı, gizli tasnif yapıldığı için halka ihtiyaç da duymadı zaten.

Çünkü demokrasiye rağmen sandıkları kendi isteği doğrultusunda şekillendirmekle her seçimin galibi olarak iktidarını yıllar yılı sürdürdü.

Oysa bugün çok şey değişti, köprünün altından çok sular aktı. Yok, öyle eskisi gibi millete rağmen siyaset yapmak…

Türkiye artık eski Türkiye değil; demokrasi konuşuluyor, evrensel insan hak ve özgürlüklerden bahsediliyor, çağdaş hukuk düzeninden söz ediliyor…

Hal böyle olunca günümüzde artık Cumhuriyet Halk Partisi’nin borusu ötmez oldu, iktidar olma hayali fersah fersah ötelere gitti.

Durumun vahametini fark eden CHP’nin derin yapısı bir şekilde harekete geçti:

Eski davranışların devamından yana olan parti yönetimini bir şekilde koltuktan uzaklaştırıp, Alevi ve Kürt kökenli Kemal Kılıçdaroğlu’nu Genel Başkanlığa getirmekle farklı bir rota çizmeye başladı.

Bunu yapmaktaki amaçları; sadece ulusalcılara hitabeden partiyi Alevilere ve Kürtlere de yönlendirmekti.

 Hatta yakın bir zamanda kara çarşaflı kadınları partiye üye yaptılar, daha da ötesi; en son yerel seçimlerde başörtülüleri aday bile gösterdiler.

Bununla da yetinmeyerek, inançlı bir gelenekten gelen İslam Konferansı Teşkilatı’nın eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu 10 Ağustos seçimlerinde aday gösterdiler.

Bugünlerde ise demokrat ve İslam kimliğiyle bilinen Refah Partisi’nin eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nu kendi saflarına katmaya çalışıyorlar.

Hâsılı Genel Başkanın değişimi ve öteden beri öteki olarak gördükleri inançlı kesime şirin görünme hamlelerinden anlaşılan o ki; CHP, ciddi bir yol ayırımına giriyor, eski geleneklerinden taviz vererek makas değişimine gidiyor.

Kısacası ulusal kanadın yanı sıra halkın da partisi olma eğilimindedir. Tabi ulusalcılar müsaade ederlerse…

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek