Sıla-i Rahim ve Komşuluk İlişkileri…
Bilal Karadağ

Sıla-i Rahim ve Komşuluk İlişkileri…

Küreselleşen dünyada gün geçtikçe insanlığın huzur ve refahını sağlamak babında her gün yeni yeni buluşlar, giderek gelişen ve yaygınlaşan teknoloji nimetleri insanları oldukça mutlu etmektedir.

İnsanlık âleminin yararına üretilen teknolojinin harika nimetlerinden elbette imkânlar nispetinde faydalanmak lazım.

Aksi halde çağa ayak uyduramayanlar çağın gerisinde kalır ve bu nedenle herkes giderken ay’a, teknoloji çağının gerisinde kalanlar kalır yaya… 

Ancak teknolojiyi kullanırken nasıl ve hangi şartlarda kullanmayı çok iyi bilmek zorundayız.

Toplumumuz ne yazık ki bu noktada çok bilinçsizce hareket etmektedir. Dolayısıyla denize balıklama atlarcasına atlıyor ve sonuçta dev dalgalara maruz kalarak, yeterince yüzemediğimiz için boğulma riskiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Unutmayalım ki her şeyin bir kullanış şekli ve şemaili vardır. Önemli olan teknolojiyi de şekil ve şemailine uygun kullanabilmektir.

Özellikle telefonların icat olmasından sonra toplumda fertler arasındaki sosyal ilişkiler gün geçtikçe kopma noktasına doğru hızla ilerlemektedir.

Bayram ve ya kandil günlerinde ya da herhangi bir özel günde bir sms ile işi kapatmaya çalışıyoruz.

Bu durumların neticesinde ise sosyal diyaloglar tamamen kopma noktasına kadar varmaktadır.

Toplum olarak son zamanlarda öyle bir duruma geldik ki, özellikle metropol kentlerde yaşam savaşı verenler aynı apartman katında oturan kapı komşular bile birbirlerini tanıyamaz hale gelmiş, tamamen yabancılaşmış durumdadırlar.

Kimse kimseyi tanımadığı gibi, eski tanıdıklarla da sıcak ve samimi bir ortam oluşamadığından dolayı akraba, çevre, eş, dost ve arkadaşlık bağları gün geçtikçe zayıflayarak inceldiği yerde kopmaktadır.

Bakınız bir rivayete göre hazreti peygamber efendimiz (sav) bir gün mecliste komşu haklarından bahsederken, sahabeler demişler ki, “Efendimiz komşu haklarını öylesine anlattı ki, bir anda dedik acaba komşu komşuya mirasçı mı olacak?”

Peygamber efendimiz (sav) söz konusu cümlenin altını çizerken, komşunun ne denli önemli olduğuna vurgu yapmaktadır.

Maalesef günümüzde kendini çok ileri, medeni ve çağdaş olarak lanse edenlere bakıyorsunuz ki komşu, arkadaş ve akraba arasında hiçbir bağı kalmamış, eskiden var olan bağlar da artık kopma noktasına kadar varmış.

Bir an önce kendimize çekidüzen vermeli ve sosyal ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz.

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, ailemizden sonra yardımlaşma ve dayanışma içerisinde bulunduğumuz en yakın sosyal çevremizi komşularımız meydana getirir.

            Hayatımızın en tatlı hatıraları; çocukluğumuzda, komşu çocukları ile oynaya geçirdiğimiz günlerde saklıdır.

Eskiden büyük, küçük pek çok ihtiyacımız için komşularımıza koşardık. Üzüntü ve mutluluklarımızı onlarla paylaşırdık.

Atalarımız ne güzel söylemiş; “Ev alma, komşu al.”

Sormak istiyorum, bugün yakın komşularımızı, kapı komşularımızı ne kadar tanıyoruz? Yeteri kadar tanıyamadığımız, iletişim kuramadığımız için birbirimize karşı hak ve sorumluluklarımızı da yerine getiremiyoruz elbet.

İşte bu noktada durumu fırsat bilen suç işlemeye yatkın kişilerin de rahatlıkla amaçlarına ulaşabilmelerine imkân tanıyoruz.

            Bu kişilerin amaçlarına ulaşmasını engellemek, daha rahat ve huzurlu yaşamak, birbirimizin evlerine göz kulak olmak ve birbirlerimizin evinde meydana gelen olağandışı durumlara dikkat etmek için, gelin bugünden itibaren onları ziyaret edelim, tanıyalım ve kendimizi tanıtalım. Birbirimizi koruyup kollayalım.

Daha sonra çemberi genişleterek dost akraba ve tanıdıklar arasında sıla-i rahim-i gerçekleştirelim. Yeniden özümüze yakışır bir toplum haline gelelim.

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle… 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek