Çatı Damlamaya Başladı
Bilal Karadağ

Çatı Damlamaya Başladı

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Ak Parti’nin adayını seçtirmemeye niyetlenen Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ikilisi, uzun süreden beri “çatı adayı” konusunda yoğun bir gayretin içerisindeydiler.

Biri sağ cenahın uç noktasında, bir diğeri sol cenahın uç noktasında duruyor olmasına rağmen, söz konusu Ak Parti olunca nasılda omuz omuza verdiler…

Vakt-i zamanda Prof. Dr. Necmeddin Erbakan hocam, “Türkiye’de iki parti var, biri biz, biri diğerleri” söyleminde bulunurken, cümle âlem gülüp geçmişti.  

Birçok kişi, “Onlarca parti varken nasıl olurda iki partinin var olduğu söylenir”, diye hocama itibar etmemişti.  

O gün bıyık altından Erbakan’a gülüp geçenler, bugün iki ayrı zıt görüşlü partinin bir araya gelmesinden ötürü yanıldıklarını anlamış oldular.

Gerçi buna benzer birçok şey bugüne kadar tezahür oldu, ama görünen o ki; bugünkü hadise daha somut bir şekilde önümüzde duruyor.

Pekâlâ, “çatı adayı” Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde ittifak sağlayan Bahçeli ve Kılıçdaroğlu, kendi tabanına malum zat-ı muhteremi kabullendirebilecekler mi?

Hiç sanmıyorum…

Belki MHP tabanı İhsanoğlu etrafında kenetlenebilir, ancak bunu CHP için söylemek mümkün değil.

Nedenine gelince; henüz İhsanoğlu’nun ismi yeni açıklanırken bile, CHP’nin temel taşını oluşturan ulusalcı kanattan aykırı sesler yükselmeye başladı.

Şimdiden haykırışların belirdiği CHP’de, önümüzdeki günlerde çok daha derin ayrılıkların meydana geleceği aşikâr:

Aslında ulusal cenahın haklılık payı da var, çünkü İhsanoğlu CHP’nin ilkelerine uzak gibi görünüyor ve böyle bir durumda CHP’nin kendi kendini inkâr etmesi demektir.

Peki, muhalefet partilerinin çatı adayı olarak sunulan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhur yeterince tanıyor mu?

Elbette bu sorunun cevabı kocaman bir “hayır…”

Vakt-i zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 10 yıl süreyle Genel Sekreterliği’ni yapmış olabilir, lakin her şeye rağmen İhsamoğlu kamuoyu tarafından pek bilinmeyen bir isim…

Dolayısıyla bilinmeyen bir ismin cumhur tarafından teveccüh görüp görmeyeceği şimdilik muamma…

Bilinen bir tek gerçek var, o da Aydın Doğan’ın İhsanoğlu’na referans olduğu söyleniyor.

Sanırım toplumumuz bu noktada, “bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” deyimini baz alarak tercihini yapacaktır.  

Şunu da unutmamak lazım; “görünen köy kılavuz istemez” diye bir tabir var…

Yani CHP’deki aykırı sesleri, Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin “çatı adayı bizim adayımız değil” babındaki beyanatlarını, HDP’nin “biz kendi adayımızı göstereceğiz” şeklindeki söylemini yan yana koyduğumuzda çatının şimdiden damlamaya başladığını söyleyebiliriz.  

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek