Sanılanın  Aksine Yükselen Milli Birlik Ruhu
Yasemin Çatı

Sanılanın Aksine Yükselen Milli Birlik Ruhu

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen karışıklıklar ve beraberinde süre gelen felaket senaryoları… Ülkemizi bölmeye çalışan ve Kobani olayları ile büyük bir koz yakaladıklarını sanan dış mihraklar… Çok karışıkmış gibi gösterilen şehirlerimiz… Ortaya sürülen bilinçsiz gençlerimiz... Bunların hepsi bir ütopya diyemeyeceğim ama, gösterilenler kadar da gerçek değiller. Bu olaylar, ülkemizdeki huzur ve güven ortamını bozmaya çalışanlarca düzenlenen oyunlardır.

Unutulmamalıdır ki ; tarih boyunca bizleri ayakta tutan, milli birlik ve beraberlik duygularımızdır. Bu gibi çirkin olaylar, sağduyu sahibi milletimizin sağlam ve sarsılmaz inancı karşısında sonuçsuz kalacak, bununla birlikte birliğimizi daha da güçlendirecektir inşaallah… İnsanın mutluluğunu hedefleyen İslam dini, tevhid inancıyla birlikte kardeşliği de esas almaktadır. Zira kardeşlik anlayışı ile birlik ve beraberliğin olduğu yerde; kin , nefret ve zulumete yer yoktur. Dinimiz, insanları kardeş ilan etmiştir. Nitekim Kur’an-ı Kerimde “ Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin”(Hucurat 49/10) buyrulmaktadır. Fertleri oluşturan toplumlar ancak kardeşlik çerçevesinde mutlu ve huzurlu yaşayabilirler. Vatanımızda farklı kökenlerden gelen insanlar, yıllarca bir arada huzur içinde yaşamıştır.Bu huzur ortamını sağlayan ortak payda da, kardeşlik ilkesi olmuştur. Türk’ü , Kürt ’ ü ,Laz’ı , Çerkez’i , Arab’ı, alevisi , sünnisi ; ehli kitap mensupları aynı mekanları kardeşçe paylaşmışlardır. Burada kardeşlik duygusunu pekiştiren bir diğer unsurda hoş görü ilkesi olmuştur. İnsanların görüş ve fikirlerine saygı göstermektir hoşgörü, onlara sevgi ile yaklaşıp olduğu gibi kabullenmektir. Bunlar hiçte zor şeyler değildir, aksine bir kültür zenginliğidir bu çeşitlilik. Bir çok yer gezip, farklı kültürde insanlarla tanışma fırsatı buldum. Her kültürün güzel yönünü  gördüm, sevdim,bana uygun olmayan yönleri de vardı elbette, ama, onlara da saygı duydum zira hoşgörü bunu gerektiriyordu.

Karışıklık ve fitne, zaman mekan tanımamıştır. İslam da ilk fitne Hz. Osman zamanında başlamıştır. Hz. Osman’ ın şehadetiyle, Cemal Vakası Sıffın Savaşı, Hz. Ali ve Hz. Hüseyin’in şehadetiyle doruk noktasına çıkmıştır. Ashapta meydana gelen, Hz. Ali ve Hz. Aişe arasında Hz. Osman’ ın katli ve katilleri hakkındaki görüş ayrılıkları toplumsal kaosa dönüşmüştür. Bunlar da bir imtihan vesilesiydi.Bu imtihanları kazanmanın yolu ise, yine kardeşlik ruhu ile olmuştur. Şimdilerde ise geçmişte yaşanan bu siyasi olaylara takılmak yerine, dinin temel prensiplerine yönelmek daha doğrudur. Yine yüce kitabımızda “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetlerini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. Onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz…”(Al-i İmran 3/103). Allah da bize kardeşliği emrediyor bölünüp parçalanmayı yasaklıyor.

Gün kardeşlik günüdür , uyanık ve sağ duyulu olma günüdür. Ak l-ı selimin hakim olduğu Kur’an  ve sünnetin esas alındığı bir toplumu basit tahrik güçleri  yıkamaz. Aksine bu topraklarda bu oyunlar sergilendikçe, aziz milletimizdeki birlik ve kardeşlik ruhu daha da şahlanacaktır … Akif’in de dediği gibi:

Asım’ın nesli… diyordum  ya… nesilmiş gerçek;

İşte çiğnetmedi namusunu ,  çiğnetmeyecek;

Asımın ruhu bu topraklarda ilelebet yaşayacaktır. Birlik ve beraberlik duygumuzu kimseler  yıkamayacaktır. Ay yıldızlı bayrağımız dalgalandıkça, gölgesinde barınan bütün halk barış ve esenlikle yaşayacaktır inşaallah…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek