Adalet Olmazsa...
Bilal Karadağ

Adalet Olmazsa...

Vakti zamanda Balkanlar’daki kargaşa ortamından iyice sarsılan Hırvatlar, ya Osmanlılara ya da Sırplara iltihak etme yönünde görüş birliğine varır.

           Bu düşünceyle önce Sırp, daha sonra Osmanlı yetkililerine giderek görüş alışverişinde bulunurlar.

Hırvatlar, Hıristiyanlığın Ortodoks mezhebine mensup olmalarından dolayı, her iki ülkeden herhangi birisine katılmaları halinde, ola ki asimilasyona zorlanırlar düşüncesiyle derin bir endişeye kapılırlar.

O bakımdan her iki ülkenin yetkilileriyle bir araya gelirlerken, önce konuyla ilgili endişelerini dile getirir, muhataplarının düşüncelerini sezmeye çalışırlar.  

Yapılan müzakereler neticesinde, Sırplar Katolik mezhebine mensup olduklarını öne sürerek, böyle bir durumda onları da Katolikleştireceklerini ima ederler.   

         Osmanlılar ise, Sırpların aksine, herkesin kendi inançları doğrultusunda özgürce yaşayabileceklerine dair teminat verirler.

         Zira Osmanlı Devleti sınırları içerisinde zaten farklı din, mezhep, ırk, renk, lehçe ve etnik gruplar vardı.

Buna rağmen o muhteşem imparatorluk asırlarca ayakta kalabildiyse, bunun yegâne sebebi; kimseye baskı uygulanmadığı gibi, her topluma ve her bölgeye eşit bir şekilde hizmet götürüldüğü içindir.  

         Bugün o ecdadın torunları olan bazı yetkililer, halka hizmet etme noktasında ecdadına layık olmaları gerekirken, aksine dönemin Sırplarını aratmayacak kabilinde bazı endişeler söz konusu.

Bir toplumda yaşamın farklı alanlarında eşitlik ilkeleri gözetilmez, belirgin bir şekilde adaletsizliklerden söz edilirse; orada huzur yerine terör ve kaos ortamı oluşur ki, böyle bir durumda Allah muhafaza asla kapanmayacak yaralar açılabilir!

Atalarımız, “Adaletsiz bir memleket, güneşsiz bir dünyaya benzer” cümlesini telaffuz ederken, herhalde havadan sudan dem vurmamışlardır.

            Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek