Adıyaman Güneydoğu’nun İncisi Olabilir mi?
Bilal Karadağ

Adıyaman Güneydoğu’nun İncisi Olabilir mi?

Adıyaman’ımızın turizm potansiyelini ve zengin su kaynaklarını göz önünde bulundurduğumuzda, kentimizin geleceğine yönelik iç açıcı bir tablo görmemiz mümkün.  

Oysa onlarca su kaynağı ve mevcut turizm potansiyeli bugüne kadar iyi değerlendirilmediği için bugün ekonomik olarak hak ettiği yerde değil…  

Turizmin canlanması için belli bir plan ve program dahilinde dünya ölçekleri göz önünde bulundurularak gerekli adımlar atılır, her envanter birer cazibe merkezi haline getirilirse, keza doğal su kaynakları tarıma yönelik projelendirilerek tatbik edilirse, kuşkusuz Güneydoğu’nun incisi haline gelecektir.  

Yurdumuzun Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısındaki huzur ve sükûnun abidesi olarak isim yapan bu şirin kentimiz, 270 ayrı kültürel mirası bağrında barındırmakla komple bir turizm havzasıdır.

Nemrut Dağı bunların en önemlilerinden biri olarak bu havzadaki yerini korumaktadır.

Ayrıca Sahabe Safvan bin Muattal hazretleri başta olmak üzere, birçok evliyanın bu coğrafyada metfun bulunuyor olması münasebetiyle de adeta bir inanç havzası konumundadır.

Keza ilin muhtelif bölgelerinde bulunan onlarca doğa harikası göz önünde bulundurulduğunda, Adıyaman’ın turizm alanında ne kadar zengin olduğu görülecektir.

Tanıtım, konaklama, ulaşım gibi konular masaya yatırılarak, gerekli yatırımlar yapılır ve turizmin önünü tıkayan sorunlar çözümlenirse, turizm için tam anlamıyla cazibe merkezi olacaktır.

Bununla birlikte Atatürk Barajı’nın göl havzası başta olmak üzere, sahip olduğu onlarca akarsu için projeler üretilir, bir an önce sulu tarıma geçilse, ismi huzurla özdeşleşen Adıyaman, kalkınma alanlında çok farklı bir sıçrama yapacaktır. 

Bu vesileyle huzurun sembolü Adıyaman, Güneydoğu’nun incisi olmakla beraber, parmakla gösterilen ve imrenilen bir kent olacaktır.

O zaman ha gayret…

Memleketimizin söz konusu potansiyeli varken, Güneydoğu’nun incisi konumuna taşımak için daha ne güne bekliyoruz?      

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek