Terör Ve Saldırılar Neden Arttı..
Yusuf Dündar

Terör Ve Saldırılar Neden Arttı..

40 YIla yakın bir zamandır ülkemizde  terör belası kol gezmekte ve ülkenin Gelişim Değişimi  ile beraber modern çağdaş ülkeler  seviyesine gelmesinde  engel  teşkil etmektedir..

Modern çağın başlangıcından bu yana  farklı  formatlarla boy gösteren terör gurupları zamanla  daha profesyonel  ve öldürücü hale gelmişlerdir..Cennet vatanımızın Stratejik yapısındanımdır?Coğrafi konumundanımdır? Dış mihrakların Kurtuluş savaşında uğradıkları hezimetten kalan bir hesap mıdır? Daha bir çok neden sıralayabiliriz ama bir gerçek var ki  yarım yüz yıla yakın bir zamandır ülkemiz huzur ve barış ortamına büyük özlem duyuyor.

Özellikle 40 yıla yakın bir zamandır bir PKK terör örgütü belasıdır musallat olmuş ülkenin Başına defi için toplumsal birlikteliğin şart olduğu bir dönemeçteyiz.

 Senaryosu çok önceden yazılan ama  1984 yılında ortaya çıkan PKK terörü, 1999 yılına kadar olan süreçte önceleri artan, sonrasında izleyen birkaç yılda da azalan bir gidiş izlemiş, 1999 yılında minimum düzeye inmiştir.

2002 seçimlerinden sonra AK Partinin projesi olan Barış süreci Ki (bana göre yanlış bir proje) sonrası uyuma evresine giren terör saldırıları her ne hikmetse 7 Haziran seçimlerinden sonra birileri tarafından düğmeye basılmışçasına  Ülkeyi bölmeye yönelik  saldırılar daha da artan bir ivme kazanmıştır.

Deyim yerindeyse ülkenin her bölgesinde kutuplaşmalar doruk noktaya ulaşmış insanlar Kendi doğru bildiklerini kendi mantıklarının ön gördüğü kanunlarla  çözme arayışını benimser bir eğilime girmişlerdir ki ülke için gelinecek en vahim tablo bu olsa gerek..Terör saldırılarında bir detayı göz ardı etmemek gerek.

Uzun yıllardır eylemlerini dağda sürdürme eğiliminde olan örgütün son zamanlarda şehirlerde hatta metropol kentlerde boy göstermeye başlaması dolayısı ile Askerin yanında Polisi de hedefe alması hem tehlikeli bir o kadar da düşündürücü bir hal almıştır…

Terör ne zaman biter diye tek cümlelik bir soru sorulabilir ama elbette bu sorunun tek cümlelik bir cevabı olamaz, nereden başlamalı diye sorarsak daha mantıklı olur ki asıl sorunda tam olarak işte burada

Terörü durdurmak için ilk yapmamız gereken şey ulus olarak “kan uykusun dan uyanmaktır” Ülkeye Kürt sorunu olarak Sokulan fakat aslı astarı olmayan bu dış mihrakların senaryosunu  biri birimizi  dinleyerek anlayarak bozma vaktidir.

Ülkenin birlik ve bütünlüğünü tehdit eden böylesi tehlikeli bir ortamdan nemalanmak isteyen başta siyasiler olmak üzere her kesimin ülke menfaatlerini kendi menfaatlerinin üzerinde görmek koşulu ile kutuplaşmaya son vererek tek ses tek yürek Olma vaktidir.

Unutulmaması gereken bir gerçek Kürdü,Lazı,Çerkezi  vs. etnik  kimliği ne olursa olsun  hepimiz çok uzun yıllardır aynı gemideyiz dışarıdan gelen tehlikenin boyutu ne olursa olsun Onu bertaraf edecek güçteyiz.

ama içeride yapılan küçük hesaplar sonrası oluşturulacak ötekileştirme neticesinde bu gemi batarsa hepimiz boğuluruz işte o zaman yapılan mini hesapların ne ehemmiyeti olur onu da merak ediyorum..son olarak görünen bir başka tabloda PKK Terör örgütünün 7 Haziran seçimleri sonrası başlattığı saldırılarla HDP’yi bitirme noktasına getirmiştir.zaman bizi haklı çıkardı HDP hiçbir zaman Kürt halkının yanında olmadı olamayacak çünkü böyle ehemmiyeti ve gücünün olmadığını net olarak gördük..          

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin’den Üniversiteye Ziyaret
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek
BESYO Öğrencisi Günal Türkiye'yi Tiran’da Temsil Edecek